Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legnicy

10.12.2008

    Prezydent Legnicy zaniepokojony wiadomościami o możliwym pojawieniu się w placówkach handlowych miasta produktów z mięsa pochodzącego z Irlandii poprosił o informacje w tej sprawie służby sanitarne. Dziś (10 grudnia br.) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legnicy Krystyna Szczebel przesłała do Prezydenta Legnicy pismo, w którym czytamy:
„Powiatowy Lekarz Weterynarii w dniu 9.12.2008 r. skontrolował masarnię na terenie powiatu legnickiego, która zakupiła w dwóch partiach mięso wieprzowe pochodzące z Irlandii, w łącznej ilości ok. 8,2 tony (boczek wieprzowy). Na podstawie faktur potwierdził fakt dostawy oraz ustalił listę odbiorców gotowego produktu. Na liście odbiorców znajduje się 21 placówek handlowych (hurtowni i sklepów; nie dotyczy to dużych sieci handlowych), z czego 17 na terenie Legnicy. Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał producentowi wycofanie podejrzanych wyrobów z obrotu. Natomiast znajdujące się w masarni mięso, które nie było jeszcze przetworzone – w ilości ok. 40 kg, zostało zabezpieczone. Pobrano próbkę, którą przesłano do Puław do badań laboratoryjnych w kierunku dioksyn.
Dzisiaj pracownicy PSSE w Legnicy, dokonując kontroli we wszystkich hurtowniach i sklepach wskazanych na liście weterynarii, nadzorują proces wycofywania z obrotu boczku wędzonego surowego, boczku wędzonego parzonego oraz boczku rolowanego.
Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych (12.12.2008 r.) okaże się, czy zabezpieczone i wycofane z obrotu produkty należy poddać utylizacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legnicy, na podstawie analizy zagrożenia, dokona oceny ryzyka dla konsumentów ze strony badanych produktów. Zostaną też podjęte ewentualne dalsze działania.
Przekroczenie dziennej dopuszczalnej dawki dioksyn, mogącej wywołać objawy toksyczności po jednorazowym spożyciu boczku, jest praktycznie niemożliwe, zatem nie należy spodziewać się natychmiastowych negatywnych reakcji ze strony organizmu człowieka. Należy pamiętać, że z dioksynami ludzie mają kontakt, nie tylko jedząc mięso czy jego produkty. Dioksyny są m.in. produktami spalania i mogą znajdować się w powietrzu czy glebie. Nawet samo przetwarzanie mięsa poprzez jego grillowanie znacznie (ok. 50 razy) zwiększa w nim zawartość dioksyn” – pisze Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legnicy.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 10.12.2008 | Wyświetleń: 958
Powrót na listę aktualności

Zobacz także