Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Jak interpretować komunikat w sprawie arsenu?

Jak interpretować komunikat w sprawie arsenu?
06.07.2023
Jak interpretować komunikat w sprawie arsenu?

Po informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczącej ryzyka przekroczenia norm stężenia arsenu część osób jest zdezorientowana i nie wie, jak ma odczytywać komunikat. Wyjaśniamy.Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że w Legnicy i Głogowie istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego stężenia arsenu w pyle zawieszonym PM10.

- Analiza wyników pomiarów arsenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji PMŚ w Legnicy przy al. Rzeczypospolitej i w Głogowie przy ul. Wita Stwosza za okres od 01.05.2022 r. do 30.04.2023 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla arsenu na terenie: miasta Głogów i miasta Legnica-czytamy w komunikacie.

Przyczyną emisji są źródła przemysłowe, zaznaczono w komunikacie.

W 2022 r. pomiary wykazały przekroczenie poziomu docelowego arsenu – 7,3 ng/m3 , tj. 122% wartości docelowej. Stacja w Legnicy do 2015 r. rejestrowała wzrost stężeń średniorocznych – maksymalne stężenie wystąpiło w 2015 r. (18 ng/m3 - 300% poziomu docelowego). Od 2015 r. pomiary wykazywały zmniejszanie stężeń – w 2019 r. stężenie średnioroczne nie przekroczyło wartości kryterialnej, jednak od 2020 r. notuje się wzrost stężeń arsenu (przekroczenia poziomu docelowego). W 2022 r. zarejestrowano stężenia niższe niż w roku wcześniejszym, ale wciąż przekraczające poziom docelowy.

Komunikaty dotyczyły Poziomu 1 – czyli powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Wojewódzkiego Dolnośląskiego w sprawie przyjęcia programu ochrony powietrza dla stref w województwie dolnośląskim, w których w 2018 r. zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu wraz z planem działań krótkoterminowych oraz tryb i sposób ogłaszania
Ustalone zostały 3 poziomy zagrożenia:

  • Poziom 1 (żółty) - ryzyko przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych.
  •  Poziom 2 (pomarańczowy) - ryzyko przekroczenia poziomów informowania.
  •  Poziom 3 (czerwony) - ryzyko przekroczenia poziomów alarmowych.

Możemy obserwować na przestrzeni ostatnich 10 lat, stężenie arsenu systematycznie się zmniejsza z rekordowych 18 ng/m3 w 2015 roku do 7 ng/m3 aktualnie. W maju tego roku w legnickiej Hucie Miedzi oddano do użytku nową instalację, która praktycznie całkowicie doczyszcza gazy z rtęci i arsenu. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie. Koszt inwestycji to blisko 120 mln zł.


Jednocześnie GIOŚ w swoim komunikacie informuje, które grupy mieszkańców są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza arsenem. To:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Osoby te mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, znużenie czy brak tchu, kaszel lub nasilenie się objawów astmy.

Arsen to bezwonny, bezbarwny i prawie bezsmakowy naturalnie występujący w naszym środowisku pierwiastek z rodziny azotowców. Naturalnymi źródłami arsenu przedostającego się do biosfery są erupcje wulkanów czy aktywność geotermalna.

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 06.07.2023 | Wyświetleń: 1574
Powrót na listę aktualności

Zobacz także