Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Jak powstawały po wojnie legnickie parafie? Poznaj historię miasta

Jak powstawały po wojnie legnickie parafie? Poznaj historię miasta
31.01.2020

Na naszym portalu Legnica.eu prezentujemy kolejny artykuł dotyczący powojennej historii miasta. Ich autor, Marek Żak, jest wnikliwym badaczem i pracownikiem naukowym Muzeum Miedzi. Jego historyczne opowieści, cieszące się popularnością wśród czytelników, publikowane są też w Magazynie Miejskim Legnica.eu.

Zdecydowana większość mieszkańców przedwojennej Legnicy była wyznania ewangelicko-augsburskiego. Drugim wyznaniem był katolicyzm, a w mieście funkcjonowały dwie katolickie świątynie – Johanneskirche (kościół Św. Jana) i Dreifaltigkeitskirche (kościół Świętej Trójcy). Sytuacja uległa diametralnej zmianie po drugiej wojnie światowej, kiedy tereny te zaczęli zasiedlać Polacy, z reguły wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego.

Na początku 1948 r. zapadła decyzja o utworzeniu trzeciej parafii katolickiej w mieście. W „Wiadomościach Kościelnych” opublikowano dekret ks. Karola Milika (wówczas Administrator Apostolski): „Mając na względzie dobro duchowe wiernych miasta Legnicy i okolicznych wiosek erygujemy na mocy kan. 1427 KPK po zasięgnięciu opinii Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej oraz stron zainteresowanych, samodzielną parafię pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Legnicy”. Teren nowej parafii stanowiła część dotychczasowego obszaru parafii pw. św. Jana. Posadę proboszcza objął w niej ks. Tadeusz Łączyński. Na swojej funkcji pozostał przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Tekst – Marek Żak

Fot. - karta pocztowa ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 31.01.2020 | Wyświetleń: 1135
Powrót na listę aktualności

Zobacz także