Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Już dzisiaj wielka premiera. Kalendarz Miejski „Dawnej Legnicy czar” trafi do rąk mieszkańców

Już dzisiaj wielka premiera. Kalendarz Miejski „Dawnej Legnicy czar” trafi ...
20.12.2012

Dzisiaj (20 grudnia br.) o godzinie 18.30 w patio Galerii Piastów uroczyście zainaugurowany będzie legnicki Kalendarz Miejski na rok 2013, zatytułowany „Dawnej Legnicy czar”. Prezydent Miasta zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców, którzy pragną stać się posiadaczami tego unikalnego kalendarza ściennego. Wieczór uświetni koncert zespołu DIXIE TIGER'S BAND.

Podstawowy motyw kalendarza to nostalgiczny i nieco wyidealizowany obraz Legnicy, utrwalony na kartach pocztowych z kolekcji Muzeum Miedzi. Oto, co na temat dawnych kart pocztowych i ich legnickiego zbioru pisze historyk miasta, Grażyna Humeńczuk:

 Karta pocztowa powstała w 2. połowie XIX wieku. Zrodziła ją potrzeba szybkiej i taniej komunikacji. Prostokątny kartonik, nie osłonięty kopertą, na którym treść przesyłanej wiadomości była ogólnie dostępna, zrobił zawrotną karierę. Format, wygląd i kształt kartek  określały przepisy pocztowe. Początkowo wierzchnia strona karty przeznaczona była wyłącznie na adres odbiorcy, zaś spodnia na korespondencję. Nieco później (po1870 r.), gdy  weszła w użycie ilustrowana karta pocztowa, jedna ze stron zajęta została przez obrazek, obok którego należało zmieścić także i treść korespondencji. Dopiero w 1904 roku wprowadzony został stosowany do dzisiaj wzór pocztówki.

„Złoty okres karty pocztowej” przypadł na przełom wieków XIX i XX, trwał do I wojny światowej. W owym czasie panowała, określana jako „pocztówkowa mania”, moda na wysyłanie kartek pocztowych przy każdej okazji. Szacuje się, iż w Niemczech, tylko w 1905 roku było w obiegu około 7 miliardów kart. Wydawcy, widząc w masowej produkcji pocztówek dobry interes, dbali o zaspokojenie gustów  odbiorców. Proponowali różnorodne tematy, motywy oraz techniki druku i dekoracji. Niezwykle popularne były karty krajoznawcze czyli widokówki – świadectwo odwiedzanych miejsc. Wkrótce po pojawieniu się pocztówek zapanowała moda na ich gromadzenie.

W zbiorach Muzeum Miedzi znajduje się, ciągle powiększana, kolekcja ikonografii Legnicy. W jej skład obok malarstwa, grafiki i fotografii wchodzą także legnickie karty pocztowe z widokami miasta. Z tego zespołu wybrano zestaw barwnych litograficznych kart, prezentujący Legnicę z przełomu wieków XIX i XX. Litografia, jedna z odmian druku płaskiego, rozpowszechniła się w XIX wieku i z powodzeniem stosowana była m.in. do produkcji pocztówek. Opublikowane w kalendarzu karty pochodzą z lat 1898 – 1906. Większość z nich powstała w legnickich oficynach i zakładach litograficznych. Przedstawiają obraz miasta idealnego. Ukazują  rzeczywiste, jednak odrealnione  place i ulice, zachwycające swoją przestrzenią, rozmachem i architekturą. Miasto sterylnie czyste i bezpieczne, w którym można odpocząć wśród bujnej zieleni miejskiego parku i licznych skwerów ozdobionych szemrzącymi fontannami. Kuszące beztroską rozrywką, choćby podczas święta strzeleckiego. Do takiego wyjątkowego miasta zaprasza nadawca korespondencji, do takiego miasta powinien zatęsknić jej odbiorca. Mamy nadzieję, iż czarowi dawnej Legnicy ulegną także dzisiejsi jej mieszkańcy oraz goszczący tutaj przelotnie przybysze.


Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 20.12.2012 | Wyświetleń: 497
Powrót na listę aktualności

Zobacz także