Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Każdy konsument mający problem z nieuczciwym przedsiębiorcą (w tym sprzedawcą) może liczyć na wsparcie

Każdy konsument mający problem z nieuczciwym przedsiębiorcą (w tym ...
31.07.2012

Konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca kupna rzeczy lub usługi, a ta czynność nie jest związana z działalnością gospodarczą lub zawodową. Inaczej mówiąc to każda osoba, która coś kupuje, również usługę, prywatnie, na potrzeby własne, a zakup został dokonany u sprzedawcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Poradę prawną w zakresie przysługującego prawa do reklamacji można uzyskać bezpłatnie u Miejskiego (dla mieszkańców Legnicy) lub Powiatowego (dla mieszkańców okolic) Rzecznika Konsumentów.   

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom konsumentów, którzy szukają bezpłatnej pomocy w przypadku zakupienia wadliwego towaru Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił centrum elektronicznych porad. Za pośrednictwem poczty elektronicznej pomocy prawnej w zakresie ochrony konsumentów udziela Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Wystarczy skorzystać, ze specjalnego adresu porady@dlakonsumentow.pl. Pomoc prawna jest bezpłatna. W wypadku, gdy sprawa wymaga bezpośredniej konsultacji eksperta dyżurujący prawnicy wskażą właściwą instytucję lub organizację.

Działa też bezpłatna infolinia konsumencka, pod numerem 800 007 707, pod którym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 szybko można uzyskać pomocy w konfliktowej sytuacji. Numer ten jest dostępny zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych.

W ramach działań edukacyjnych wspierających działania instytucji pomagających bezpośrednio konsumentom Urząd  Ochrony Konkurencji i Konsumentów na stronie internetowej http://www.uokik.gov.pl/pytania_i_odpowiedzi.php przygotował specjalne poradniki w formie najczęściej zadawanych przez konsumentów pytań.

Umożliwia to łatwe dotarcie do praktycznych informacji z zakresu praw konsumentów, a tym samym pomaga każdemu konsumentowi samodzielne bronić swoich interesów w konfrontacji z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Nawigację ułatwia podział na 16 kategorii wśród których znalazły się między innymi umowy zawierane na odległość/poza lokalem przedsiębiorcy, ubezpieczenia, kredyt konsumencki, transport czy nieruchomości. Dodatkowo przy każdej kategorii znajduje się, opis zagadnień, które są w niej omówione. Dużym ułatwieniem są gotowe formularze, dostępne w zakładce wzory pism, które w szczególności przy składaniu reklamacji lub pozwów sądowych są niezbędne.

W sprawach związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych (np. spór z operatorem telefonicznym) i pocztowych można zwrócić się do polubownego sądu konsumenckiego przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), przed którym można polubownie zakończyć toczący się spór z operatorem, kurierem, czy pocztą.

Natomiast w rozwiązywaniu problemów z bankami (np. roszczenia pieniężne z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania czynności bankowych) pomóc może Arbiter bankowy - instytucja działająca przy Związku Banków Polskich.

Spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych rozstrzyga Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych.

W sprawach spornych na linii konsument - przedsiębiorstwo energetyczne (dostawca paliw gazowych i energii) należy zwracać się do Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Paliw i Energii.

W sprawach spornych na linii konsument - przewoźnik lotniczy należy zwracać się do Komisji Ochrony Praw Pasażera przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Natomiast informację o prawach konsumentów w Unii Europejskiej oraz pomoc prawną (formułowanie skarg, przesłanie dokumentów) i organizacyjną dotyczącą sporów transgranicznych można uzyskać w Europejskim Centrum Konsumenckim.

tekst: Miejski Rzecznik Konsumentów - Agnieszka Romanowska

 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 31.07.2012 | Wyświetleń: 303
Powrót na listę aktualności

Zobacz także