Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Kolejne skrzydła i pomieszczenia Akademii Rycerskiej wracają do świetności

Kolejne skrzydła i pomieszczenia Akademii Rycerskiej wracają do świetności
29.12.2010
Dobiegają końca prace remontowe w skrzydle „E”, na II piętrze Akademii Rycerskiej (od strony ul. Chojnowskiej i Bilsego) w Legnicy. Na powierzchni 545 m2 gotowe już są pomieszczenia foyer, służące do obsługi Sali Królewskiej, położonej na I piętrze, która w przyszłości będzie najpiękniejszą w mieście salą koncertową. Powstały również hol, toalety, pomieszczenia pracowni do prowadzenia sekcji LCK i zaplecze. Zakończyła się budowa nowej, funkcjonalnej klatki schodowej, istnieje też winda przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. W salach odnowiono ozdobne stiuki, a szerokie, dębowe parapety i futryny drzwiowe wykonywane były na indywidualne zamówienia. Pozostają do zamontowania właśnie futryny, urządzenia oddymiające i armatura sanitarna. Jeszcze tej zimy II piętro skrzydła „E” Akademii powinno być gotowe.

akademia 2

akademia 3

akademia 4

akademia 5

akademia 6

akademia 7

akademia 8

akademia 9

Na rok 2011 zaplanowane są prace remontowe o wartości 6 mln zł. Złoży się na nie między innymi adaptacja parteru skrzydła „C” obiektu, w sąsiedztwie istniejącego już Urzędu Stanu Cywilnego. Na potrzeby Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta powstaną pomieszczenia obsługi klientów, biura, archiwum i zaplecze socjalne.

Przed dwoma laty bardzo uroczyście obchodzony był jubileusz 300 lat istnienia Akademii Rycerskiej w Legnicy. O znaczeniu Akademii (poza tym, iż jest to gmach stanowiący perłę architektury barokowej) dla kultury śląskiej stanowiło i stanowi przede wszystkim to, co się tu działo i dzieje w sferze kultury, edukacji, wychowania. Dawniej podstawową funkcję wypełniały edukacja, kształcenie i wychowanie. Studenci słuchali tu m.in. wykładów z matematyki, filozofii, prawa, geografii, architektury, uczyli się języków europejskich. Przez legnicką uczelnię przewinęło się wielu uczniów wywodzących się z polskiej szlachty. Kształcili się tu m.in. potomkowie tak znanych polskich rodów, jak np.: Radziwiłłowie, Lubomirscy, Zamoyscy, Szembekowie czy Ossolińscy.
Współcześnie, po roku 1978, kiedy to ówczesne województwo legnickie odzyskało obiekt z rąk wojskowych władz Związku Radzieckiego, Akademia stała się przybytkiem kultury. Jej gospodarzem jest Legnickie Centrum Kultury. Mają tu także siedziby - Muzeum Miedzi, Urząd Stanu Cywilnego i Zespół Szkół Muzycznych.
Od 32 lat, ogromnymi nakładami i wysiłkiem Gminy, Akademia jest remontowana i modernizowana. Prace te kosztowały dotąd ok. 40 mln zł, w ogromnej większości pochodzących z budżetu miasta. Znaczne przyspieszenie prac nastąpiło w ostatnich latach, kiedy Prezydent Legnicy uznał to zadanie za jeden z priorytetów inwestycyjnych miasta. Co roku oddaje się do użytku kolejne części – piętra i skrzydła obiektu, włączając je do miejskiej infrastruktury kulturalnej i administracyjnej. Do tej pory użytkownikom przekazano pomieszczenia o powierzchni 5.243 m2, czyli blisko 60 proc. liczącej sobie 9.391 m2 powierzchni Akademii Rycerskiej.
Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 29.12.2010 | Wyświetleń: 268
Powrót na listę aktualności

Zobacz także