Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Kolejny legnicki zabytek ma szansę na powrót do dawnej świetności

Kolejny legnicki zabytek ma szansę na powrót do dawnej świetności
05.07.2024
Kolejny legnicki zabytek ma szansę na powrót do dawnej świetności

4 lipca w Centrum Wolontariatu Miejskiego odbyła się publiczna dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ul. św. Piotra i Młynarskiej. Jest to jeden z ostatnich kwartałów zabudowy w ścisłym centrum miasta, który od wielu lat wymaga podjęcia działań naprawczych.

Przyjęte w projekcie rozwiązania umożliwią inwestorowi rewitalizację zabytkowego budynku słynnego legnickiego browaru. Tradycje tzw. Brau-Commune Liegnitz sięgają 1790 roku, kiedy to właściciele pięciu browarów połączyli swoje siły tworząc związek browarniczy. Okres największej świetności przedsiębiorstwo przeżywało w II połowie XIX wieku, po uruchomieniu produkcji tzw. piwa bawarskiego, które warzono w nowo powstałym zakładzie przy obecnej ulicy Witelona. Prężny rozwój firmy przerwała I wojna światowa i kryzys gospodarczy.  Uruchomiony ponownie w 1945 roku zakład należał do dużego konsorcjum firm, w skład których wchodziły m.in. browary w Lwówku i Górze a także słodownie w Chojnowie, Złotoryi i Środzie Śląskiej. Firma została ostatecznie zlikwidowana w połowie lat 90. Niszczejący od lat zabytkowy obiekt zostanie odbudowany zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Docelowo powstaną tu 34 mieszkania.  Funkcje mieszkalno-usługowe przyjęto również dla drugiego nowego budynku z wewnętrznym dziedzińcem, który wybudowany zostanie na opuszczonym placu, gdzie pierwotnie mieściły się rozebrane budynki techniczne dawnego browaru. W nowym budynku znajdzie się ok. 180 mieszkań oraz dwupoziomowy, podziemny parking. Dla lokali usługowych przewidziano lokalizację na parterze budynku, w ciągu ul. św. Piotra.  O dawnych tradycjach obiektu (komuna browarnicza prowadziła w tym miejscu własny lokal gastronomiczny) przypomni restauracja z ogródkiem zlokalizowana w narożniku u zbiegu ul. św. Piotra i Młynarskiej.  Kompleks przecinać będzie otwarty dla mieszkańców ciąg pieszy poprowadzony pomiędzy budynkami.Nową funkcję mieszkalno-usługową zyska też teren, na którym znajduje się opuszczony, zabytkowy XIX-wieczny budynek po Bibliotece Pedagogicznej. Obecny na spotkaniu Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podkreślił, iż jest zwolennikiem przyjęcia przedłożonych legniczanom planów. Ich realizacja umożliwi w konsekwencji uratowanie niszczejących zabytków, zagospodarowanie kolejnego, zaniedbanego miejsca w centrum Legnicy a także - poprzez utworzenie nowych miejsc dla biznesu -  zwiększy bazę podatkową miasta.

Projekt wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i uzasadnieniem do 19 lipca 2024 r. jest dostępny:

- w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Legnicy (na parterze), pl. Słowiański 8 (w godzinach pracy Urzędu)
- na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Legnicy pod adresem: http://um.bip.legnica.eu/uml/planowanie-przestrzenne/ogloszenia/miejscowe-plany-zagospo
-
na portalu https://konsultacje.legnica.eu/

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy może wnieść uwagi do przyjętych w projekcie planu miejscowego założeń. Uwagi do projektu planu miejscowego należy składać do Prezydenta Miasta Legnicy w formie papierowej na adres: pl. Słowiański 8, 59-220 Legnica lub w formie elektronicznej: za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP albo na adres poczty elektronicznej: bok@legnica.eu, opatrzone tematem: „uwaga mpzp Centrum” lub z wykorzystaniem „okna dialogowego” na portalu: https://konsultacje.legnica.eu/konsultacje, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu oraz oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 sierpnia 2024 r.

Galeria zdjęć

Opublikował: Beata Kostuś | Dodano: 05.07.2024 | Wyświetleń: 135
Powrót na listę aktualności

Zobacz także