Koncert Chóru Chłopięcego Stadtsingechor zu Halle
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy zaprasza na wyjątkowy koncert chóralny. W niedzielę, 20 października o godzinie 17:00, w Kościele Marii Panny odbędzie się występ 70-osobowego Niemieckiego Chóru Chłopięcego Stadtsingechor zu Halle, który odbywa trasę koncertową po Polsce.
W programie koncertu usłyszymy następujące dzieła:
Francesco Durante (1684–1755): Misericordias Domini
Andreas Hammerschmidt (1611–1675): Gott ist die Liebe
Johann Michael Bach (1648–1694): Halt, was du hast
Johann Sebastian Bach (1685–1750): Präludium und Fuge b-Moll BWV 867
Johann Sebastian Bach: Jesu, meine Freude BWV 227
Carl Loewe (1796–1869): Gang nach Emmaus
Johann Heinrich Rolle (1716-1785): Gott ist unsre Zuversicht
Johann Heinrich Rolle: Schaff in mir Gott
Carl Loewe: Was betrübst du dich, o meine Seele
Josef Gabriel Rheinberger (1839–1901): Abendlied
Jacques Berthier (1923–1994): Freuet euch im Herrn
Rihards Dubra (geb. 1964): Laudate Dominum, laudate omnis terra
John Høybye (geb. 1939): Cert’nly Lord
John Rutter (geb. 1945): For the beauty of the earth
John Rutter: The peace of God
Stadtsingechor zu Halle
Początki Chóru Stadtsingechor Halle sięgają roku 1116, kiedy za bramami miasta założono klasztor kanoników augustianów w Neuwerk. Od tamtego czasu Halle stało się miejscem, gdzie chłopcy otrzymywali zarówno edukację szkolną, jak i muzyczną. W czasie reformacji, miejskie szkoły parafialne połączyły się, tworząc w 1565 roku luterańskie liceum. Chór szkolny, później nazwany miejskim chórem śpiewającym, wykonywał muzykę podczas nabożeństw w trzech głównych kościołach (Kościół Marii Panny, św. Ulryka i św. Moritza) oraz codziennie śpiewając przed domami mieszkańców.
W XVII i XVIII wieku chór często występował pod kierownictwem znanych kantorów i organistów, takich jak Samuel Scheidt, Friedrich Wilhelm Zachow, Georg Friedrich Handel, oraz Wilhelm Friedemann Bach, syn Jana Sebastiana Bacha.
Pierwszym dyrektorem chóru został Daniel Gottlob Türk. Szczególny wpływ na rozwój chóru w XIX wieku mieli Johann Friedrich Naue i Carl Adolf Haßler. W latach dwudziestych XX wieku, miejski chór prowadzony przez Karla Klanerta, wyjechał po raz pierwszy za granicę. W latach 1968-1990 Dorothea Köhler przekształciła chór w zespół cieszący się uznaniem poza regionem. Po zmianach politycznych reorganizację chóru przeprowadzili m.in. Gothart Stier i Frank-Steffen Elster.
Miejski chór dzisiaj
Od 2014 roku Clemens Flämig pełni funkcję dyrektora chóru. Dzięki wsparciu finansowemu miasta, około 100 osób śpiewa w chórze, promując kulturę i edukację Halle. Główne działania chóru skupiają się na pielęgnowaniu muzyki sakralnej, szczególnie muzykę tradycyjną dla środkowych Niemiec. Chór co roku bierze udział w około 30 koncertach i przedstawieniach, zarówno w Halle, jak i w innych miejscach regionu, kraju oraz za granicą. Chór stale współpracuje z Handel Festival Orchestra oraz Staatskapelle Halle. Festiwal Handlowski w Halle jest odwiedzany przez chór miejski co roku.
W ostatnich latach chór Stadtsingechor koncertował w Niemczech, innych krajach europejskich, a także w Chinach i USA. W styczniu 2018 roku chór wystąpił w Watykanie, zapewniając oprawę muzyczną podczas mszy prowadzonej przez Papieża. Na zaproszenie królewskiego chóru Escolania del Escorial, chór odwiedził Hiszpanię w sierpniu 2019 roku. W czerwcu 2022 roku występował w Szwajcarii, dając koncerty wraz z Knabenkantorei Basel, Singknaben Solothurn i lokalnym chórem dziewczęcym. Stadtsingechor jest członkiem Stowarzyszenia Niemieckich Chórów Koncertowych (VDKC).