Konrad Byś laureatem honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku

Tegorocznym laureatem honorowego tytułu Legnickiej Książki Roku został Konrad Byś za publikację pt. „Theodor Blätterbauer (1823–1906). Życie i twórczość / Leben und Werk”, wydaną przez Muzeum Miedzi w Legnicy.
Książka stanowi podsumowanie blisko trzyipółletnich działań mających na celu przywrócenie pamięci o jednym z najwybitniejszych artystów dawnej Legnicy – skromnym malarzu i nauczycielu rysunku.
- W przypadającym właśnie dziś Światowym Dniu Książki cieszymy się, że słowo pisane, zwłaszcza to, które powstaje w Legnicy lub dotyczy naszego miasta, wciąż ma się dobrze. To także dowód na to, że Legnica nie tylko czyta, ale i tworzy – pozostawiając ślad w sercach czytelników i na kartach historii powiedział podczas uroczystości wręczania nagród prezydent Maciej Kupaj. - Gratuluję wszystkim pozostałym nominowanym autorom i autorkom. Ich praca, talent i zaangażowanie są dowodem na to, że Legnica żyje kulturą, a lokalna literatura ma się znakomicie.
Gala konkursu odbyła się w środę Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Wydarzenie zorganizowały miejskie instytucje: Muzeum Miedzi, Legnicka Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Gumińskiego oraz Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, pod honorowym patronatem prezydenta Legnicy Macieja Kupaja. Sponsorem wydarzenia jest KGHM Polska Miedź S.A.
Wieczór uświetnił recital aktorki teatralnej i filmowej Justyny Sieńczyłło zatytułowany „Piosenki z... Kamienicy”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.
W trakcie wydarzenia wręczona została również Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, którą otrzymał dr Marek Żak za książkę „Drudzy w mieście: życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945–1948”. Wyróżnienie to przyznano za znaczący wkład w dokumentowanie historii miasta, działalność naukową i społeczną oraz zaangażowanie w rozwój kultury Dolnego Śląska. Nagrodę wręczył Jarosław Rabczenko – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Przypomnijmy, że kapituła konkursu wyłoniła pięć publikacji nominowanych do tegorocznego tytułu. W finale znalazły się:
- Wojciech Kowalik, Baśń o tęsknocie (Brzezia Łąka, wyd. Poligraf)
- Bogdan Lazorak, Beata Skwarek, Tatiana Lazorak, Kraina soli i nafty: opisy podróży po ziemi drohobyckiej w latach 1768–1914. Studia, dokumenty, materiały (Legnica, Collegium Witelona)
- Romuald M. Łuczyński, Gastronomia w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym w latach 1945–1981 (Legnica, Lubin, Stowarzyszenie Wspólnota Akademicka, Muzeum Historyczne)
- Konrad Byś, Theodor Blätterbauer (1823–1906). Życie i twórczość / Leben und Werk (Legnica, Muzeum Miedzi)
- Marek Żak, Drudzy w mieście: życie codzienne ludności polskiej w Legnicy 1945–1948 (Wrocław, Ośrodek Pamięć i Przyszłość)
Fot. Muzeum Miedzi w Legnicy