Legnica i liderzy lokalni
Miasto Legnica zostało partnerem projektu „Szkoły Liderów Lokalnych”. Realizuje go dolnośląski samorząd i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu pod patronatem Cezarego Przybylskiego i prof. Andrzeja Kalety.
Pierwsza edycja projektu nosi nazwę Lider Wyzwań Lokalnych. 18 studentów z różnych wydziałów UE pracuje w 3-osobowych grupach pod opieką tutorów. Nabory miast przeprowadzało Centrum Badawczo-Rozwojowe Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Do projektu zostały zakwalifikowane gminy: Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Pieszyce, Strzelin i gmina wiejska Świdnica.
W ramach inicjatywy studenci przejdą szkolenia z umiejętności komunikacji, negocjacji, prezentowania swojego stanowiska, skorzystają z wyjazdów studialnych do jednej z gmin, gdzie będą rozwiązywać zadania wskazane przez władze gminy i przygotują raport na konferencję podsumowującą.
- Naszym zadaniem było sformułowanie kilku wyzwań związanych z obszarem życia gospodarczego miasta. W kwietniu, kiedy zakwalifikowano nas do projektu, zostały one w drodze losowania, przyznane grupie studentów. Ich zadaniem było wybranie wyzwania oraz stworzenie analizy i diagnozy, a także propozycji rozwiązań. Jestem przekonany, że będą one ciekawe i będziemy mogli wdrożyć je do realizacji w przyszłości z korzyścią dla miasta i działających w nim podmiotów gospodarczych – mówi Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
Spośród wyzwań legnickich najciekawsze dla młodych liderów wydało się zadanie „Promocja i integracja small biznesu branży restauracyjnej i hotelarskiej”. Naszą grupę stanowią trzy wrocławskie studentki: Aleksandra Wrona, Izabela Figura i Alicja Korenik. Odbyły one właśnie drugą wizytę szkoleniową w Legnicy. Mają już pomysł na realizację swojego małego projektu. Jedną z propozycji jest stworzenie wydawnictwa w formie folderu, prezentującego miejsca, w których można zjeść, porozmawiać, napić się kawy czy dobrego lokalnego specjału.
- Do raportu, którzy przygotowujemy, potrzebujemy wyników ankiet od właścicieli lub menedżerów branży restauracyjnej. Chcemy mieć dane o lokalach gastronomicznych, pubach, bistrach – mówi Aleksandra Wrona, uczestniczka Szkoły Liderów Lokalnych.
Ankieta jest dostępna pod tym linkiem i będzie aktywna do piątku 25 maja.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSekLPeNpKZupR_NtgoRd2dZp2kSz8NioByLrt6DqfQyCTI6Bw/viewform
Celem ankiety jest zebranie informacji niezbędnych do stworzenia przewodnika po hotelach i restauracjach.
- Mamy nadzieję, że dzięki zebraniu tych danych, stworzony zostanie informator, który pomoże w promocji lokalnych biznesów, a co za tym idzie - całego miasta – wyjaśniają studentki.
- Uczestniczki Szkoły Liderów Lokalnych są ambitne i mają bardzo ciekawe pomysły i świeże spojrzenie na miasto. W tym projekcie uczymy się od siebie nawzajem. Jestem przekonana, że miasto dużo zyska przy tej współpracy, a nadto spełni się to, o czym myśleliśmy od dawna, czyli dodamy cegiełkę do integracji branży i promocji lokalnego small biznesu – mówi Ewa Szczecińska-Zielińska, która koordynuje projekt z ramienia miasta.
Projekt potrwa do czerwca. Efekty pracy studentek zostaną zaprezentowane w czerwcu na konferencji podsumowującej. Udział miasta w projekcie jest bezpłatny.