Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica ma nowoczesną bazę sportową dla dzieci i młodzieży. FIFA przyznała boisku piłkarskiemu dwugwiazdkowy certyfikat. (Z konferencji prasowej Prezydenta Legnicy)

Legnica ma nowoczesną bazę sportową dla dzieci i młodzieży. FIFA przyznała ...
14.09.2011

 

Podczas konferencji prasowej (14 września br.) Prezydent Legnicy odniósł się do emitowanego 13 września na antenie TVN 24 w cyklu „Prosto z Polski" reportażu „Stadion za 11 mln. Za krótki".

- Program w bardzo stronniczy i nierzetelny, ale za to sensacyjny sposób pokazał obraz obiektów sportowych, powstałych w Parku Miejskim obok stadionu Orła Białego - stwierdził Tadeusz Krzakowski. Podkreślił, że w Legnicy nie budowano żadnego stadionu lekkoatletycznego, tylko boiska treningowe do piłki nożnej z dodaną funkcją lekkoatletyczną. Potwierdza to też nazwa zadania inwestycyjnego, która brzmi „Modernizacja bazy sportowej dla potrzeb dzieci i młodzieży przy Stadionie Orła Białego", nie zaś - „budowa stadionu lekkoatletycznego".

- Powstałe obiekty wraz ze stadionem głównym uważam za perełki legnickiej infrastruktury sportowej - dodał Prezydent Krzakowski.
Wszystkie urządzenia i instalacje lekkoatletyczne wraz z bieżnią poliuretanową i całym oprzyrządowaniem specjalistycznym kosztowały ok. 2,1 mln zł. (to tylko ok. 18 proc wartości całej inwestycji). W łącznej kwocie jej kosztów, rzędu ok. 11,5 mln zł, mieści się także wykończenie trybuny „C" stadionu im. Orła Białego (ok. 2 mln zł), budowa dwóch treningowych boisk piłkarskich (w tym jednego ze sztuczną nawierzchnią), oświetlenia, widowni na 480 miejsc, pomieszczeń magazynowych, dróg komunikacyjnych, monitoringu, ogrodzenia i innych elementów infrastruktury.

Nigdy nie było planów rozgrywania na tych obiektach lekkoatletycznych zawodów rangi międzynarodowej czy mistrzostw Polski. Zarzut dotyczący za krótkiego obiektu jest nieprawdziwy - boisko ze sztuczną nawierzchnią jest pełnowymiarowe (wymiary 105x68),  zaś mniejsze z boisk - z trawy naturalnej (wymiary 98x64) mieści się w granicach określonych przez PZPN dla boisk treningowych. Trzeba pamiętać, że rozmiary obiektów były też limitowane określonymi możliwościami inwestowania na terenie zabytkowego parku.

Zgodnie z umową zawartą przez gminę, to wykonawca inwestycji zobowiązany jest do uzyskania w ciągu pół roku od jej zakończenia  certyfikatu jakości FIFA na boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i świadectwa PZLA na urządzenia i instalacje lekkoatletyczne. Uzyskanie tych dokumentów wiąże się z audytami odpowiednich instytucji. Audytorzy FIFA (Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej) gościli w Legnicy 10 czerwca br. Boisku ze sztuczną nawierzchnią certyfikat jakości został przyznany od 2 września 2011 r. Obiekt uzyskał wymaganą umową ocenę, czyli tzw. „2 gwiazdy" FIFA. Oczekujemy na oficjalne przekazanie tego dokumentu. Informacja jest dostępna na www.fifa.com

Kolejna wizytacja PZLA miała miejsce przed dwoma dniami (12 września). Prowadził ją Przewodniczący Komisji Obiektów i Urządzeń PZLA, pan Tadeusz Majsterkiewicz. Wszelkie wskazane usterki, zgodnie z umową, usunąć musi wykonawca obiektu. Nagranej przez ekipę TVN 24 wypowiedzi Pana Majsterkiewicza,  podsumowującej przegląd, telewizja nie zechciała jednak pokazać. Poproszony przez Zastępcę Prezydenta Legnicy o rozmowę telefoniczną stwierdził po zapoznaniu się z materiałami TVN,  że legnickiemu obiektowi lekkoatletycznemu będzie mogła być przyznana kategoria IV B, co pozwala na rozgrywanie wszystkich rang zawodów krajowych z wyjątkiem mistrzostw Polski, nawet z udziałem krajowej czołówki w poszczególnych konkurencjach.

Na konferencji prasowej przedstawiona została mediom telefoniczna wypowiedź pana Tadeusza Majsterkiewicza, która jest dostępna na oficjalnym portalu miasta. Można jej posłuchać w całości.

 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 14.09.2011 | Wyświetleń: 310
Powrót na listę aktualności

Zobacz także