Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica przyjazna pszczołom. Tworzymy sieć pasiek miejskich

Legnica przyjazna pszczołom. Tworzymy sieć pasiek miejskich
18.06.2019
Legnica przyjazna pszczołom. Tworzymy sieć pasiek miejskich

W Legnicy powstała pierwsza pasieka miejska, która da początek projektowi „sieci miejskich pasiek”. W porozumieniu z miastem założył ją legnicki entuzjasta pszczół Paweł Rafałko. Znajduje się na zielonym zapleczu dawnej szkoły rolniczej.

- Nasze miasto już w 2017 roku stało się jednym z 79 sygnatariuszy ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom - mówiła podczas inauguracji pierwszej pasieki (18 czerwca) zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz. – Byliśmy na drugim miejscu miast w kraju deklarujących stworzenie wielu miejsc przyjaznych tym owadom.

Do projektu „Sieci pasiek miejskich” przystąpić może każdy pszczelarz zamieszkały w Legnicy, posiadający odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia. Lista wymogów zawarta jest w porozumieniu, które hodowca pszczół podpisuje z miastem. To on jest właścicielem, ponosi koszty utrzymania hodowli, ale gmina ma prawo pierwokupu miodu. Miód będzie wykorzystywany jako legnicki produkt promocyjny podczas różnych wydarzeń, zwłaszcza ekologicznych.

- Miody z Legnicy mają doskonałą jakość – przekonuje Paweł Rafałko. – Będę zapraszał kolegów z branży, by włączali się do naszej sieci. Ostatnio złożyłem też projekt LBO utworzenia w parku pszczelarskiej ścieżki edukacyjnej.

- Naszą misją jest to, by sieć rozwijała się – podkreśla Jadwiga Zienkiewicz. - Jesteśmy gminą przyjazną pszczołom. Tworzymy miejsca, gdzie te pożyteczne owady będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. Na terenach zielonych sadzimy co roku tysiące roślin miododajnych, dobranych tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.

Przypomnijmy, że w lutym 2018 roku na wniosek prezydenta Rada Miejska przyjęła uchwałę, która m.in. zezwala na hodowlę w Legnicy miodnych pszczół i określa jej warunki. Dokument był konsultowany ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Legnickiej.

W Legnicy wolno hodować pszczoły łagodne, z obniżoną agresywnością wobec otoczenia i niską rojliwością. Miejsce lokalizacji uli musi być opatrzone tablicami ostrzegawczymi i uniemożliwiać przypadkowe wejście osób postronnych. Pasieka może być usytuowana w odległości nie mniejszej, niż 10 metrów od granicy nieruchomości albo uczęszczanej drogi publicznej. Jeśli to nie jest możliwe, odległość ta może być 4-metrowa, pod warunkiem zbudowania ogrodzenia lub stałej przeszkody o co najmniej 3-metrowej wysokości. Odległość pasieki od szkół, przychodni, domów opieki i podobnych obiektów użyteczności publicznej nie może być mniejsza, niż 150 m. Ule stawiane na dachach budynków muszą zachować odległość nie mniejszą od 10 metrów od otworów okiennych.

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczołowatych w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego przez człowieka.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 18.06.2019 | Wyświetleń: 791
Powrót na listę aktualności

Zobacz także