Legnica przyjazna środowisku

Publikujemy dziś wywiad, jakiego magazynowi EuroSTYL udzielił Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, który przed kilkoma dniami odebrał w imieniu samorządu kolejną prestiżową nagrodę w Narodowym Konkursie Ekologicznym Przyjaźni Środowisku, organizowanym pod patronatem Prezydent RP Bronisława Komorowskiego.
Panie Prezydencie, poważne traktowanie przez władze miasta spraw związanych z ekologią i środowiskiem przyniosło Legnicy wiele nagród i wyróżnień. Najnowszym z nich jest tytuł „Powiatu Przyjaznego Środowisku". Można chyba powiedzieć, że miasto posiada pod tym względem bogate tradycje?
Rzeczywiście, niezmiernie cieszy nas to, że w tym roku zdobyliśmy przedłużenie znaku i tytułu „Powiat Przyjazny Środowisku". Nasze miasto zdobywało w ostatnich latach w tym najbardziej prestiżowym krajowym konkursie ekologicznym cały szereg ważnych nagród i wyróżnień. W 2003 roku Legnica za swe działania proekologiczne została wyróżniona tytułem „Gminy Przyjaznej Środowisku". Rok później znalazła się już w gronie pięciu laureatów Konkursu pośród gmin, których liczba mieszkańców przekracza 30 tysięcy. Przez kolejne dwa lata ważność znaku zielonego listka i tytułu były przedłużane. W 2007 roku przyznano Legnicy Tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii", a w 2008 i 2009 roku dwukrotnie wyróżniono nasze miasto „Europejską Nagrodą Ekologiczną".
Od wielu lat Legnica podejmuje szereg inicjatyw proekologicznych i prozdrowotnych, mających na celu poprawę stanu środowiska i stanu zdrowia mieszkańców. Na czym polegają te działania?
Legnica należy do elitarnego „klubu" dużych miast w kraju, którym w ostatnich latach udało się całkowicie wyeliminować lub też wydatnie zminimalizować podstawowe zagrożenia ekologiczne. Systematyczna i skuteczna realizacja kompleksowego programu ochrony środowiska naturalnego przyniosła bardzo wyraźne efekty w sferze gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno -ściekowej, ochrony powietrza atmosferycznego, zieleni miejskiej oraz gleby. Podjęliśmy działania mające na celu rozszerzanie zakresu selektywnej zbiórki odpadów, a także zainwestowaliśmy w odpowiednie składowanie odpadów, z ich sortowaniem i oddzielaniem poszczególnych frakcji. Na komunalnym składowisku odpadów powstała elektrownia wykorzystująca wytwarzające się tam biogazy. Produkowana dzięki temu energia elektryczna mogłaby w pełni zaspokoić potrzeby kilkutysięcznego miasteczka.
Panie Prezydencie, jak udaje się zarządzać miastem zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju? Czy jest na to jakaś recepta?
Zrównoważony rozwój staje się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych idei przyświecających rozwojowi na wszystkich poziomach - od centralnego aż po lokalny. Powiedziałbym nawet, że samorząd terytorialny odgrywa szczególną rolę w planowaniu tego rozwoju. Potrzeby mieszkańców danej gminy mogą być przecież najlepiej rozpoznane i zaspokojone właśnie na lokalnym poziomie. Idee zrównoważonego rozwoju towarzyszyły nam oczywiście przy konstruowaniu kluczowych dla gminy strategiczno-planistycznych opracowań, takich jak np. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, program ochrony środowiska, czy plan gospodarki odpadami. Planowanie inwestycji również związane jest z rozwojem zrównoważonym. Wierzymy, że skutki naszych obecnych działań podejmowanych z myślą o przyszłości przyczynią się do poprawy jakości życia dzisiejszych i kolejnych pokoleń mieszkańców Legnicy. Mam na myśli szczególnie działania związane z ochroną środowiska oparte na ekosystemowym podejściu, które mają na celu minimalizowanie zużycia naturalnych zasobów, wytwarzania odpadów i emisji zanieczyszczeń oraz stosowanie odnawialnych źródeł energii.
Z roku na rok Legnica przyciąga coraz więcej turystów. Jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających miasto gości?
Cieszymy się, że coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że jest im z Legnicą po drodze. To piękne miasto, bogate w zabytki architektury (reprezentujące style od późnoromańskiego do secesji), pełne zieleni i pomników przyrody. Legnica określana jest mianem „zielonego miasta" - już w XIX wieku nazywana była Miastem Platanów i Ogrodów. Chlubą naszych mieszkańców jest ponad stuletni park, obecnie pięknie odrestaurowany po nawałnicy z 2009 roku.
Legnica ma wielowiekową, barwną historię, splatają się w nim tradycje różnych narodów i kultur. To znana z kina „Mała Moskwa" - swoją siedzibę aż do września 1993 r. miała tu Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej. W zamkniętym obszarze miasta zwanym „kwadratem" znajdował się sztab główny oraz domy najwyższych rangą przedstawicieli władz wojskowych.
Nasze miasto słynie także z posiadających już wieloletnią tradycję i międzynarodowe znaczenie prezentacji srebra artystycznego (festiwal SREBRO), wystaw rysunku satyrycznego (festiwal SATYRYKON - LEGNICA) oraz artystycznych wydarzeń jednoczących mniejszości narodowe (Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Pod Kyczerą").
fot. M. Kocuj EuroSTYL
fot. M. Kocuj EuroSTYL