Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica uczciła laureatów miejskich nagród i wyróżnień w roku 2024

Legnica uczciła laureatów miejskich nagród i wyróżnień w roku 2024
04.06.2024
Legnica uczciła laureatów miejskich nagród i wyróżnień w roku 2024

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 3 czerwca w Akademii Rycerskiej osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu i jego mieszkańcom przyznano zaszczytne tytuły i wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znaleźli się laureaci tytułu Honorowy Obywatela Miasta Legnicy, nadawanego osobom o szczególnym prestiżu, autorytecie, uznaniu lub wybitnych zasługach dla Legnicy. Andrzej Dadełło i Edward Wiśniewski otrzymali pamiątkowy brązowy medal oraz dyplom.

"Nagroda Miasta Legnicy", wyróżnienie za wybitne zasługi w rozwoju miasta oraz popularyzacji jego osiągnięć w kraju i za granicą, w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i ładu publicznego lub w działalności społecznej na rzecz mieszkańców przypadła Irenie Kijaczko oraz działającemu od 40 lat Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Nadzieja”.

Kilkanaście osób oraz organizacji odebrało również odznakę "Zasłużony dla Legnicy" - zaszczytne wyróżnienie za wybitny wkład w wszechstronny rozwój miasta oraz zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz miasta i jego mieszkańców.

 - Jesteście prawdziwymi ambasadorami naszego miasta -  powiedział na zakończenie Maciej Kupaj, prezydent miasta, który - w imieniu wszystkich legniczan - podziękował nagrodzonym za ich nieocenioną pracę, zangażowanie, pasję i oddanie dla Legnicy.   

HONOROWY OBYWATEL 2024

ANDRZEJ DADEŁŁO
Od 2011 r. główny akcjonariusz Miejskiego Klubu Sportowego Miedź Legnica, w którym wdrożył biznesowy model zarządzania. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu klub został uratowany i zaczął sięgać po sukcesy sportowe. Dzisiaj silny i transparentny klub  jest dzisiaj sportową wizytówką miasta. W 2019 r. legnicka Miedź osiągnęła największy sukces w historii miasta, awansując do Ekstraklasy, a mecze Miedzi oglądały wówczas na legnickim stadionie komplety 6 tysięcy kibiców.  W sezonie 2022-2023 kierowana przez Andrzeja Dadełłę Miedź po raz drugi wystąpiła w Ekstraklasie. Zasługą laureata jest również wdrożenie w życie projektu pn. „Akademia Piłkarska Miedzi”, która szkoli blisko 400 dzieci. Z Akademią współpracuje powołana do życia Szkoła Mistrzostwa Sportowego Miedź oraz nowoczesna klubowa bursa. Obecnie pierwsi absolwenci Akademii znaleźli się w kadrze pierwszoligowej drużyny. Szeroka działalność Andrzeja Dadełły przyczyniła się do zintegrowania społeczności lokalnej wokół sportu. Od momentu przejęcia Klubu, Miedź regularnie wspiera akcje charytatywne, społeczne odbywające się lokalnie i mające charakter ogólnopolski.

EDWARD WIŚNIEWSKI
Przewodniki po Legnicy oraz Sudetach, aktywny działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Legnicy, promujący walory naszego miasta i okolic. Pasjonat, regionalista, krajoznawca i przewodnik turystyczny oraz górski. Na przestrzeni lat zorganizował i współorganizował imprezy turystyczne dla mieszkańców Legnicy, dzieci i młodzieży. Wytaczał szlaki turystyczne i opracowywał mapy szlaków, min. jest autorem map „Wzgórza Strzegomskie”, „Przedgórze Izerskie”, „Park Krajobrazowy Chełmy”. Jest autorem przewodników turystycznych „Park Krajobrazowy Chełmy” i „Przemkowski Park Krajobrazowy” oraz opracowań pt. „Pomniki przyrody województwa legnickiego”, „Szlak dookoła Legnicy” czy „Weekend w Parku Krajobrazowym Chełmy-przewodnik dla zmotoryzowanych”. Wychował i wyszkolił wielu przewodników po Legnicy i Karkonoszach. Jego działalność na rzecz turystyki i promocji naszego miasta trwa niezmiennie od 65 lat.

NAGRODA MIASTA LEGNICY 2024

IRENA KIJACZKO
Irena Kijaczko od 10 lat, jako wolonatariuszka, opiekuje się w naszym mieście bezdomnymi zwierzętami, głównie kotami. Obecnie ma pod opieką około 40 kotów dla których kupuje karmę. Zajmuje się również sterylizacją i wyłapywaniem kotów, zapobiegając tym samym ich nadmiernemu rozmnażaniu. Chore zwierzęta leczy, wyleczonym szuka stałych domów, ale zanim je znajdzie udostępnia własne mieszkanie i altanę na działce. Laureatka przez wiele lat była zasłużonym członkiem legnickiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i została za tą działalność odznaczona.

STOWARZYSZENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I PRZYJACIÓŁ "NADZIEJA"
Stowarzyszenie „Nadzieja” działa w Legnicy od 1984 r. Zostało założone przez osoby niepełnosprawne i jako główne zadanie obrało szeroko pojętą działalność na rzecz tego właśnie środowiska. Jest organizacją non-profit. Zrzesza dobrowolnie członków – osoby niepełnosprawne, ich opiekunów i przyjaciół. Głównym zadaniem Stowarzyszenia jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością są aktywnymi, działającymi na rzecz społeczeństwa obywatelami naszego miasta i regionu. Dzięki Stowarzyszeniu życie osób niepełnosprawnych, wielu mieszkańców Legnicy, stało się barwniejsze, urozmaicone, bardziej wartościowe. W Stowarzyszeniu „Nadzieja” osoby niepełnosprawne mogły się realizować w następujących sferach działania: teatralnej (Najdziejowy Teatrzyk), wokalnej , sportowej, fotograficznej, plastycznej i literackiej. Stowarzyszenie od 40 lat wspiera niepełnosprawne osoby i rozbudza ich pasje, opierając swoją działalność na wolontariacie.

LAUREACI ODZNAKI „ZASŁUŻONY DLA LEGNICY” W ROKU 2024

JIRI CRHA
Starosta Miasta Blanska, czeskiego miasta partnerskiego jest mocno związany z Legnicą, dba od wielu lat o dobre relacje i współpracę. Jest zaangażowany w życie kulturalne i społeczne Legnicy. Wspiera współpracę i wymianę między miastami w zakresie edukacji, sportu i kultury. Corocznie bierze udział w aukcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Pomocy Świątecznej, przekazując swoje statuetki. Dzięki swojemu wsparciu i budowaniu przyjaźni między miastami przyczynia się do rozwoju i promocji Legnicy.

TADEUSZ CZUBA
Aktywny działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Legnicy, obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa, reprezentuje Związek w uroczystościach kombatanckich i państwowych oraz w imprezach organizowanych przez szkoły. Pomaga członkom Oddziału, wspomagając ich poprzez kontakty czy pomoc materialną.

KATARZYNA GAŁĘZA
Działaczka Związku Inwalidów Wojennych RP w Legnicy. Reprezentuje Związek w uroczystościach kombatanckich i państwowych oraz w imprezach organizowanych przez szkoły. Pomaga członkom Oddziału, wspomagając ich poprzez osobisty kontakt i pomoc materialną.

BARBARA GALANT
Aktywna działaczka na rzecz naszego miasta i mieszkańców. Tworzy projekty i pozyskuje środki na ich realizację z programów rządowych i samorządowych. Jest założycielką i działaczką Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów, obecnie zarządza tą organizacją. Aktywizuje osoby starsze. Pełniła funkcję Przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów.

TADEUSZ KORYNEK
Członkiem i działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej w Legnicy. Nauczyciel i wykładowca z zakresu przedmiotów zawodowych. Wychował wielu znakomitych fachowców, którzy pełnią ważne funkcje w swoich organizacjach zawodowych. Swoją postawą pedagogiczną zasłużył na szacunek jako wzór nauczyciela i wychowawcy.

STOWARZYSZENIE ELEKTRYKÓW POLSKICH.  ODDZIAŁ LEGNICKI IM. EMILA OZIĘBŁEGO
Jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowo-technicznych działających na terenie kraju. Oddział legnicki istnieje od 45 lat i obok działalności szkoleniowej organizuje liczne konferencje, sympozja i seminaria. Stowarzyszenie organizuje kursy przygotowujące do uzyskana uprawnień zawodowych, przeprowadza egzaminy zawodowe, integruje środowisko elektryków w naszym mieście, organizując spotkania towarzyskie, wycieczki. Podejmuje działania propagujące nowoczesne technologie oraz upamiętniające historię pracy pokoleń legnickich energetyków.

ANDRZEJ MIERZWA
Trener i sędzia tańca towarzyskiego, członek Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Krakowie. Od 1986 organizuje w Legnicy Ogólnopolskie Turnieje Tańca Towarzyskiego o „Złotego Lwa”, który stał się ważną kulturalną wizytówką miasta. W ramach współpracy z Legnickim Centrum Kultury prowadził turnieje w ramach Mistrzostw Polski oraz o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy.

BARBARA MORAWIEC
Ceniony bibliotekarz, członek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Prowadziła długoletnią działalność edukacyjną z upowszechnianiem czytelnictwa zarówno w środowisku wojskowym, jak i wśród mieszkańców Legnicy, zajmowała się szeroko pojętą informacją i edukacją regionalną. Tworzyła platformę organizacji pozarządowych, pracowała w Miejskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego i w Miejskiej Radzie Seniorów. Jest koordynatorem sekcji rękodzieła artystycznego „Złote Ręce”.

ADA PANKOWSKA-MICHALCZYK
Nauczycielka tańca w Młodzieżowym Centrum Kultury, choreograf, założyciel i trener tańca w Teatrze AVATAR. Opracowała choreografię i przygotowała młodzież do projektu Młodzież Tworzy Musical. W swoim dorobku ma udział w wielu autorskich choreografiach taneczno-akrobatycznych ogólnopolskich i międzynarodowych, min. w Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 r. Prowadzi młodzież z Młodzieżowego Centrum Kultury, która z sukcesami bierze udział w przeglądach wojewódzkich i ogólnokrajowych. Jej podopieczni zdobywali liczne nagrody w festiwalach i konkursach tanecznych.

MIROSŁAW PASTUSZAK
Mistrz fotografii, członek Cechu Rzemiosł Różnych, wyróżniany za wybitne zasługi w rzemiośle polskim. Wyszkolił około 30 młodych adeptów sztuki rzemieślniczej, którzy prowadzą własne zakłady. Laureat jest niestrudzonym działaczem społecznym. Zajmował się wolontariatem, wspierał legnickie szkoły, domy dziecka. To pasjonat i miłośnik Legnicy, który fotografuje i pokazuje, jak zmienia się nasze miasto. Szczególnie angażuje się w pracę Cechu Rzemiosł Różnych.

OLAF RASCHKE
Nadburmistrz Miśni, od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem dba o dobre relacje w ramach partnerstwa miast Legnicy i Miśni służąc pomocą przy realizacji wielu projektów. Wspiera współpracę i wymianę między Miśnią a Legnicą w zakresie edukacji, kultury i sportu. Corocznie bierze udział w aukcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Pomocy Świątecznej.

ANDRZEJ PAWLICKI
Działacz Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary”, członek Związku Zawodowego „Solidarność” jest współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego w Legnicy. Współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, wspomagając akcję wyłapywania i leczenia bezdomnych zwierząt. Organizator zbiórek produktów żywnościowych, rzeczowych na rzecz zwierząt objętych opieką przez PSIAKOT, legnickie Schronisko, Fundację „Stacyjkę Maltusia”. Organizuje spotkania z mieszkańcami dot. poprawy estetyki osiedla.

MAREK PORADOWSKI
Aktywny działacz Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” wspiera wydawnictwa Stowarzyszenia jest współautorem wielu programów i akcji realizowanych przez „Pamięć i Dialog” na rzecz miasta i legniczan. Współfundator zakupu sprzętu dla Pracowni Digitalizacji Zbiorów Legnickiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego, która dotychczas zdigitalizowała blisko 270 tys. stron dokumentów.

GRZEGORZ PUCHAŁA
Nauczyciel wychowania fizycznego i trener młodzieży w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych, działacz Legnickiego Szkolnego Związku Sportowego. Organizator Mistrzostw Legnicy w biegach przełajowych oraz Halowych Mitingów Lekkoatletycznych. Duże sukcesy odnosił z młodzieżą Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych prowadząc zespół piłki siatkowej. Pracował z biegaczami przełajowymi i tenisistami stołowymi. Wielokrotnie z reprezentacją zdobywał Mistrzostwo Legnicy w biegach przełajowych. W 2018 r. w Mistrzostwach Dolnego Śląska jego podopieczni wywalczyli III miejsce w biegach przełajowych oraz I miejsca drużynowo. Wielu jego wychowanków uczestniczy w maratonach, biegach ulicznych, gra w tenisa stołowego zawodowo i rekreacyjnie.

JOLANTA SOBORSKA
Członek Ligi Obrony Kraju, prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Legnicy. Przez wiele lat współorganizowała wojskowe zajęcia edukacyjne dla klas mundurowych w Legnicy. Jako instruktor strzelectwa sportowego i bojowego organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest społecznym propagatorem aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.

PIOTR SZYMCZEWSKI
Ceniony akustyk i fotograf, zajmuje się działalnością społeczno-kulturalną na osiedlu Piekary, pracując w Domu Kultury Atrium. Redaguje kwartalnik „Prosto z piekarnika”, pracuje przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Aktywnie współpracował z zespołem tanecznym „Złote Dzieci” oraz z zespołem „Balbinki”. Współpracował i wspierał Stowarzyszenie „Nadzieja”, „Jutrzenka” oraz Zespół Placówek Specjalnych w Legnicy. Jest również aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

ALICJA WIELGOSZ
Mistrz w zawodzie modniarka i trudni się niszowym i unikatowym zawodem jako modystka poprzez wyrób i sprzedaż damskich kapeluszy i dodatków. Swój zakład prowadzi od niemal 50 lat. Aktywnie działa w Cechu Rzemiosł Różnych. Jako nauczyciel zawodu wyszkoliła wielu uczniów, którzy są obecnie cenionymi fachowcami. Propaguje rzemiosło wśród legnickiej młodzieży. Przez wiele lat angażowała się w szycie biretów i kapeluszy na rzecz legnickich szkół. Wykonywała nakrycia głowy dla tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Legnickiej z Krotoszyc oraz dla łemkowskiej Kyczery.

ARTUR WIRA
Nauczyciel, zasłużony dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4, aktywny działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, członek Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Swoje doświadczenie pedagogiczne wykorzystywał w pracy na rzecz dzieci pełniąc funkcję Rzecznika Praw Dziecka oraz działając społecznie jako kurator sądowy przy Sądzie Rejonowym w Legnicy. Nadal angażuje się społecznie w akcje charytatywne na rzecz dzieci. Od 20 lat współorganizuje konkurs plastyczny i fotograficzny „Moja mała Ojczyzna”.

PIOTR WITKA
Ceniony i zasłużony nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 9, organizator zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie był organizatorem zawodów dla dzieci i młodzieży z legnickich szkół. Zdobył z zespołami szkolnymi wiele wyróżnień i nagród. Reprezentacja jego uczniów zdobywała wiele razy wysokie miejsca w Mistrzostwach Dolnego Śląska w piłce siatkowej. Członek Legnickiego Szkolnego Związku Sportowego.   Organizował zbiórki na zakup sprzętu medycznego i sprzętu do ratowania życia.

KRZYSZTOF WITKOWSKI
Spółdzielca, który od lat kształtuje i dba o tereny zielone na osiedlu Piekary. Odpowiada za estetykę i ekologię przestrzeni publicznej na osiedlu. Dzięki jego zaangażowaniu poprawia się wizerunek i bezpieczeństwo na osiedlu Piekary. Jest również zasłużonym honorowym dawcą krwi.

PAWEŁ ZADROŻNY
Ceniony nauczyciel i działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy od 18 lat prowadzi Koło Przyjaciół Dzieci, które jest bardzo aktywne i rozwija wolontariat wśród młodzieży. Kierowani przez niego wolontariusze zdobyli kilka razy tytuł „Super wolontariusza roku” i są przykładem społecznej działalności w akcjach na rzecz dzieci. Jest pedagogiem zaangażowanym w nauczanie i wychowywanie młodzieży.

TERESA ZYZAŁO  
Działaczka Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce Oddział w Legnicy. Odznaczona przez władze centralne za pracę społeczną. Zaangażowana w pomoc dla członków Stowarzyszenia, wspiera ich organizując spacery, wyjścia do kina, spotkania towarzyskie. Pomaga im w załatwianiu spraw codziennych. Organizuje akcje „Mogiłę dziada ocal od zapomnienia”, w ramach której zebrane znicze są zawożone na groby do Wilna. Jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W LEGNICY
Schronisko istnieje w naszym mieście od ponad 55 lat. Jest miejscem znanym w kraju i za granicą, legnickim przystankiem na szlaku wielu młodych podróżników. Jego celem jest edukacja turystyczna, ekologiczna, integracja dzieci i młodzieży oraz promocja Legnicy. Niezależnie od pełnionej funkcji Schronisko zawsze służyło społeczności lokalnej jako miejsce spotkań wielu pokoleń - od przedszkolaków po seniorów. Odbywają się tu konkursy plastyczne, fotograficzne, turystyczne, turnieje szachowe, przedstawienia teatralne. W placówce w 2022 r. pomoc znaleźli również uchodźcy z Ukrainy. Schronisko od lat tworzy przestrzeń przyjazną rodzinom, organizacjom i innym placówkom oświatowo-wychowawczym.

 

Opublikował: Beata Kostuś | Dodano: 04.06.2024 | Wyświetleń: 268
Powrót na listę aktualności

Zobacz także