Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica w czołówce gmin tworzących dobry klimat dla przedsiębiorczości

Legnica w czołówce gmin tworzących dobry klimat dla przedsiębiorczości
27.04.2010
    Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” (Nr 17 z 24.04. 2010 r.) opublikowało wyniki badania, przeprowadzonego w listopadzie 2009 r. w 234 gminach pn. „Klimat przedsiębiorczości w Polsce lokalnej”. Pod uwagę brane były takie kryteria, jak: liczba miejsc pracy, aktywność osób fizycznych w zakładaniu własnych firm, aktywność podmiotów z udziałem zagranicznym działających na terenie danej gminy, zamożność gminy.
    Wśród polskich miast tworzących najlepszy klimat dla rozwoju przedsiębiorczości autorzy wymieniają w kolejności: Katowice, Rzeszów, Bydgoszcz, Gliwice, Legnicę, Warszawę, Szczecin, Wrocław, Chorzów, Lublin, Płock, Poznań i Rudę Śląską. Podając przykłady gmin, które nawiązały dobre relacje z przedsiębiorcami, wymieniają: Płock, Włocławek, Legnicę, Jastrzębie Zdrój, Karlino, Debrzno i Dębe Wielkie.

    W kontekście tych badań warto przypomnieć realizowane przez gminę w ostatnich latach działania, służące rozwojowi przedsiębiorczości w Legnicy.
•    W 2009 roku gmina kontynuowała wobec podmiotów prowadzących bądź zamierzających prowadzić działalność gospodarczą w mieście politykę podatkową i finansową sprzyjającą rozwojowi firm, a jako główne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców stosowano zwolnienia z podatku od nieruchomości. W 2009 roku udzielono takich zwolnień 42 podatnikom (30 osobom prawnym i 12 osobom fizycznym) na łączną kwotę 3.207.690 zł. Podstawowy warunek uzyskania przez przedsiębiorców zwolnień stanowiło inwestowanie i tworzenie nowych miejsc pracy. Zwolnienia z podatku od nieruchomości otrzymywały także np. wspólnoty mieszkaniowe, które inwestowały w remonty części wspólnych budynków (elewacje, dachy, klatki schodowe, instalacje itp.). Ten preferencyjny system realizowany jest w ramach programu tzw. pomocy regionalnej i jest dostosowany do wymogów prawa unijnego.  

•    Legnica jest pierwszym miastem na Dolnym Śląsku, które by aktywizować lokalną przedsiębiorczość i ułatwiać firmom dostęp do kapitału już w 2006 r. przystąpiło do Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „Dolny Śląsk”, prowadzonego przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i Dolnośląską Izbę Gospodarczą. Gmina wsparła udostępnianie przedsiębiorcom alternatywnego w stosunku do banków źródła finansowania działalności. W Legnicy z tego wsparcia finansowego skorzystało 14 przedsiębiorców, którzy otrzymali pożyczki w łącznej kwocie prawie 1 mln złotych, a w Powiecie Legnickim – 4 (na kwotę ok. 300 tys. zł).

•    Z informacji pochodzących z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości wynika, że Urząd Miasta wraz z tą Fundacją zorganizował w 2009 r. najwięcej na Dolnym Śląsku - sześć - bezpłatnych biznesowych szkoleń dla małych i średnich firm, z których skorzystało ok. 180 przedsiębiorców, stanowiąc również najliczniejszą w regionie grupę.

•    Legnickie firmy otrzymały możliwość korzystania z poręczeń kredytowych, udzielanych przez Dolnośląski Fundusz Gospodarczy, którego gmina stała się udziałowcem.

•    W 2009 r. aktywizacją zawodową objęto blisko 2,5 tys. legnickich bezrobotnych. W ramach stażów i przygotowania zawodowego kwalifikacje zdobyło 1.285 osób, pracami interwencyjnymi i robotami publicznymi objęto ponad 150 osób, z czego ponad 40 pracowało w ramach struktur służb Urzędu Miasta, natomiast 511 osób zostało przeszkolonych, uzyskując większe szanse na rynku pracy.

•    Przygotowywanie przez Gminę uzbrojenia technicznego nowych terenów inwestycyjnych (drogi dojazdowe, sieci, przyłącza itd.).

•    Przekazanie w roku 2008 Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 20 ha nowych terenów inwestycyjnych, co jest przejawem niesłabnącej aktywności miasta w pozyskiwaniu inwestorów i przyciąganiu kapitału. Dzięki temu powierzchnia legnickiej Podstrefy LSSE wzrosła do ponad 76 ha.

•    Tworzenie firmom działającym w LSSE możliwości rozwoju produkcji poprzez zmianę planu zagospodarowania terenów strefy, który umożliwił rozbudowę obiektów produkcyjnych i zwiększył możliwość zainwestowania z 40 do 80% powierzchni zajmowanych działek.

•    Zdecydowany wzrost aktywności gminy w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego w latach 2006-2009 doprowadził do objęcia miejscowymi planami zagospodarowania aż 40% powierzchni miasta (to jeden z najlepszych wyników na Dolnym Śląsku i w kraju).

•    Miasto w sposób elastyczny i analityczny reaguje na potrzeby lokalnego rynku pracy. Profile kształcenia zawodowego w legnickich placówkach oświatowych są dostosowywane do oczekiwań przedsiębiorców. Przykładem może być zawarte w 2009 r. porozumienie z działającą w LSSE firmą Winkelmann, która wyposażyła pracownie Centrum Kształcenia Praktycznego w nowoczesny sprzęt o wartości 200 tys. euro. W latach 2007-2009 oraz 2010 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących funkcjonuje klasa objęta patronatem Huty Miedzi „Legnica”, Zakładów Mechanicznych Legmet oraz Zakładu Mechanicznego Elsur, kształcąca młodzież w specjalnościach mechanicznych. W 2008 r. miasto przystąpiło do realizacji wspólnego z Urzędem Marszałkowskim projektu pn. Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku. Wkrótce w Legnicy powstaną cztery takie centra, przygotowujące adeptów zawodów budowlanych, mechaników samochodowych, informatyków i elektroenergetyków. Pozostałe szkoły zawodowe zostaną doposażone w nowoczesne urządzenia. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 5,7 mln zł, które w większości pochodzą z Unii Europejskiej i samorządu województwa.

•    Współorganizacja dwukrotnych prezentacji gospodarczych miasta (we Wrocławiu i Legnicy) w ramach EUROPA FORUM, czyli biznesowych spotkań przedsiębiorców niemieckich inwestujących w Polsce oraz organizacja Wieczoru Legnickiego w elitarnym warszawskim „Klubie Dolnośląskim”, podczas którego promowany był potencjał biznesowy miasta, Parku Technologicznego LETIA i firmy HEFRA.

Według danych Urzędu Statystycznego na koniec 2009 roku w Legnicy zarejestrowanych było w systemie REGON 13.111 podmiotów gospodarki narodowej tj. o 150 więcej niż na koniec 2008 roku. Zwiększyła się o 42 liczba spółek prawa handlowego – na koniec 2009 roku zarejestrowanych było 749 spółek handlowych. Na przestrzeni 2009 roku wpisano do gminnej ewidencji działalności gospodarczej 1.005 przedsiębiorców, wykreślono – 841. W stosunku do końca 2008 roku o 164 zwiększyła się ilość firm prowadzonych przez osoby fizyczne będące mieszkańcami Legnicy.

21
Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 27.04.2010 | Wyświetleń: 354
Powrót na listę aktualności

Zobacz także