Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica zabiega o fundusze na remont wieży Świętej Jadwigi i słynnej Zielonej Komnaty

Legnica zabiega o fundusze na remont wieży Świętej Jadwigi i słynnej Zielonej Komnaty
04.02.2009

            Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył w tym roku 5 milionów złotych na udzielenie dotacji, związanych z pracami konserwatorskimi, restauratorskimi i robotami budowlanymi przy zabytkach wpisanych do rejestru. Kwota to niewielka, zważywszy że dotyczy całego Dolnego Śląska. Jak nieoficjalnie wiadomo, do 30 stycznia – który to dzień był ostatecznym terminem składania aplikacji – zainteresowane podmioty z całego regionu złożyły aż ok. 300 wniosków.

Dofinansowanie może być udzielone w wysokości do 70 procent, a w przypadkach obwarowanych szczególnymi zapisami, nawet do 100 procent kosztów prac. Oceną wniosków i podziałem pieniędzy zajmie się komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Wojewódzkiego Dolnośląskiego Urzędu Konserwatora Zabytków, Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Sejmiku Województwa i Urzędu Marszałkowskiego.

            Zabiegi o tegoroczne marszałkowskie dofinansowanie dla cennych zabytków podjęła także Legnica. Na polecenie Prezydenta Miasta opracowany został projekt pod nazwą  „Renowacja Zielonej Komnaty i wieży św. Jadwigi w Zamku Piastowskim w Legnicy. Etap I – prace budowlano-konserwatorskie wieży św. Jadwigi”. Celem projektu jest powstrzymanie procesu niszczenia obiektu, jego zabezpieczenie, udostępnienie zabytku zwiedzającym i zachowanie go, jako dobra dziedzictwa kulturowego, dla kolejnych pokoleń.


 

a



Wieża Świętej Jadwigi na legnickim zamku należy do najstarszych zabytków naszego miasta i całego Śląska. Jej budowę rozpoczęto jeszcze w czasach księcia Henryka Brodatego, męża patronki wieży, ostatecznie ukończono zaś w początkach XV wieku, za rządów Ludwika II. Wówczas zapewne odnowiono komnatę stanowiącą najwyższą kondygnację starej wieży, a którą już wtedy tradycja określała jako „stare mieszkanie św. Jadwigi". Dalszych zmian w wystroju komnaty dokonał prawnuk Ludwika II, książę Fryderyk.

Nawiązując do charakterystycznych dla okresu przejściowego od gotyku do renesansu tzw. „zielonych komnat" kazał książę pokryć całą salę iluzjonistycznym malowidłem przedstawiającym splątane, bujne gałęzie, liście akantu i duże, nieco przestylizowane, pierwotnie różowe kwiaty. Malowidło zajmowało całą komnatę, łącznie ze sklepieniem oraz rozglifieniami okien, by stwarzać wrażenie wnętrza altanki czy też Ogrodu Zamkniętego (hortus conclusus) o bogatej rajskiej symbolice.

Rajski ogród stanowi oprawę dla drugiego głównego wątku polichromii: pocztu Dobrych Bohaterów, najsławniejszych i najdzielniejszych rycerzy wszystkich czasów, którzy stanowili wówczas niezachwiany wzór szlachetności, sprawiedliwości, honoru i męstwa.

Wieża Świętej Jadwigi to średniowieczny obiekt zabytkowy, znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Zlokalizowana jest w południowo–zachodnim narożniku Zamku Piastowskiego w Legnicy. Jej dolna część ma kształt walca zwieńczonego galeryjką z blankowaniem wywiniętym przed lico w swej górnej części. Wieńczy ją ośmiokątny hełm o konstrukcji drewnianej, zakończony szpicem i gałką z blachy miedzianej.

Wieża jest wykonana z cegły licowej (w dolnej jej części występuje XIX-wieczne płaszczowanie). Wsporniki galeryjki, nakrywy, blankowanie i częściowo obramienie otworów, a także gzymsy wykonano z piaskowca. Hełm kryty jest dachówką typu „mnich-mniszka”. Z pierwotnej wieży zachowały się jedynie mury, sklepienie „Zielonej Komnaty” z cennymi polichromiami (pochodzącymi z ok. 1500 roku) oraz w znacznej części kamieniarka. Pozostałe elementy pochodzą z odbudowy przeprowadzonej w latach 60 i 70 ubiegłego wieku (wg projektu arch. Jerzego Rozpędowskiego). Wieża Świętej Jadwigi, jako część Zamku Piastowskiego, została wpisana do rejestru zabytków już w 1949 roku.

 

            Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 1.500.000 złotych. Wnioskowana wysokość dotacji marszałkowskiej - to 1.480.050 zł. Wkład własny gminy opiewa na kwotę 19.950 zł.

Ze względu na złożoność koniecznych do wykonania prac budowlanych i konserwatorskich Prezydent Legnicy, po konsultacji z projektantem i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, podjął decyzję o podziale zadania pn. „Renowacja Zielonej Komnaty i wieży Świętej Jadwigi w Zamku Piastowskim w Legnicy” na 2 etapy:

- Etap I. Prace budowlano–konserwatorskie w wieży Świętej Jadwigi.

- Etap II. Prace restauracyjno–konserwatorskie w Zielonej Komnacie w wieży Świętej Jadwigi.

Realizację etapu I przewidziano na rok 2009, natomiast etapu II - na rok 2010. 28.01.2009 r. Gmina Legnica, czyli inwestor przedsięwzięcia, uzyskała pozwolenie na wykonanie robót budowlanych, polegających na renowacji Zielonej Komnaty i wieży Świętej Jadwigi na Zamku Piastowskim w Legnicy.

                (W historycznej części tekstu wykorzystano fragmenty artykułu Stanisława Jujeczki pt. „Zapomniana komnata” zamieszczonego w WERSJI, w styczniu 2001 roku.)


a b
Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 04.02.2009 | Wyświetleń: 893
Powrót na listę aktualności

Zobacz także