Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicka tradycja. Jałmużniczy chleb, śledź i grosz

Legnicka tradycja. Jałmużniczy chleb, śledź i grosz
30.03.2018
Legnicka tradycja. Jałmużniczy chleb, śledź i grosz

Legnicka tradycja.  Jałmużniczy chleb, śledź i grosz

Tradycyjnie już w Wielki Piątek panie z legnickiego Stowarzyszenia Kobiety Europy rozdawały chleb, śledzie i grosze, czyli wielkopostną jałmużnę. Ten średniowieczny zwyczaj wskrzeszony 15 lat temu cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców. 

Dary poświęcił proboszcz legnickiej katedry Robert Kristman. – Cieszę się, że ta tradycja jest podtrzymywana – mówił ks. proboszcz.

Prezydent Tadeusz Krzakowski podziękował Kobietom Europy za przygotowanie już po raz kolejny tej świątecznej imprezy i życzył wszystkim szczęśliwych świąt.

Kobiety Europy przygotowały 150 bochenków chleba, 60 kg solonych śledzi z beczki i monety groszowe, tym razem obiegowe. Ubrane w stroje z epoki rozdawały te dary mieszkańcom.

- U mnie w domu zawsze jadało się i jada Wielki Piątek śledzie – mówi legniczanka Jolanta Malecka. – Dlatego tutaj przyszłam jak co roku. Takie piękne tradycje trzeba kultywować.

Ten wielkopostny obyczaj jałmużniczy zrodził się w legnickich klasztorach Benedyktynek i Kartuzów. Od czasów średniowiecza obie wspólnoty wraz z fundacją księżnej Jadwigi w Wielki Piątek rozdawały wszystkim potrzebującym chleb o wadze ok. 1 kg, po jednym śledziu oraz nowy grosz, wybity w mennicy wrocławskiej. To był srebrny grosz, za który można było wówczas kupić na rynku jednego, może dwa śledzie. Czyli miał swoją wartość.

- Grosz traktowany był jak talizman – wyjaśnia Elżbieta Chocholska, szefowa Kobiet Europy. - Przypinano go do ubrania i chronił właściciela przed chorobami. Kiedyś po takie dary przychodziło nawet 4000 ludzi.

Śledzie, podobnie jak za dawnych czasów, są pokarmem postnym, o symbolicznym znaczeniu, które utrwalone zostało w historii miasta - w nazwie renesansowych kamieniczek przy Rynku, zwanych „Śledziówkami”.

 

 

 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 30.03.2018 | Wyświetleń: 2397
Powrót na listę aktualności

Zobacz także