Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicki Park Miejski trzy lata po huraganie

Legnicki Park Miejski trzy lata po huraganie
20.07.2012

 

W najbliższy poniedziałek, 23 lipca, przypada trzecia rocznica potężnego huraganu, który przeszedł nad Legnicą w 2009 roku. W długiej historii miasta podobny kataklizm nie wydarzył się nigdy. Wiatr wiejący z prędkością 36 metrów na sekundę (ok.130 km/h), a miejscami dochodzący do 180 km/h, odpowiadał najwyższemu poziomowi w 12-stopniowej skali Beauforta. Całe miast zostało dotknięte skutkami tej katastrofy. Huragan powalił tysiące drzew, pozrywał dachy i linie energetyczne, uszkodził setki budynków mieszkalnych i obiekty użyteczności publicznej. Najbardziej ucierpiała południowo-wschodnia część miasta oraz Park Miejski, w którym zniszczona została większość zabytkowego drzewostanu. Odbudowa Parku pochłonęła prawie 5 mln złotych i była spektakularnym przykładem współdziałania gminy i mieszkańców.

Ogrom zniszczeń obrazują liczby:

- na terenie miasta doszło do jednego śmiertelnego wypadku,

- 41 osób zostało rannych,

- 80 tysięcy legniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości zostało pozbawionych prądu,

- 238 budynków komunalnych zostało uszkodzonych,

-  legniccy strażacy zlikwidowali 440 zagrożeń.

 Łączna wysokość strat w zasobach mieszkaniowych, obiektach oświatowych, sportowych i innych budynkach użyteczności publicznej, w infrastrukturze drogowej i miejskiej zieleni została oszacowana na sumę ok. 11,5 mln zł, z tego same zniszczenia drzewostanu - na kwotę ok. 5 mln zł. Szczególnie dramatycznie przedstawiały się spustoszenia wokół Koziego Stawu. Praktycznie przestała istnieć: aleja lipowa wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, aleja kasztanowa wzdłuż ul. Korfantego oraz aleja lipowa i szpaler kasztanowy przy Stadionie Miejskim. Poważanie ucierpiała także obsadzona lipami Aleja Orła Białego. Na terenie samego Parku całkowitemu zniszczeniu uległy 704 drzewa, poza nim - ponad tysiąc okazów.

 

W ciągu ostatnich trzech lat miasto włożyło wiele wysiłku w naprawienie zniszczeń poczynionych przez żywioł oraz wzmocnienie i zachowanie historycznej kompozycji Parku, która praktycznie przestała istnieć. Stało się to możliwe nie tylko dzięki zaangażowaniu samej gminy, ale także dzięki ogromnej pomocy  mieszkańców, darczyńców i pozyskaniu zewnętrznych funduszy. Jako pierwszy dotację (w kwocie 725 tysięcy zł) na usuwanie skutków huraganu na obszarach przyrodniczo cennych przyznał Gminie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ponadto dzięki staraniom gminy w marcu 2010 r. legnicki Parku Miejski został wpisany do rejestru zabytków, co dało możliwość starania się o dofinansowanie z innych źródeł. Wystąpiono zatem z wnioskiem o udzielenie dotacji na odbudowę parku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W efekcie Fundusz udzielił gminie finansowego wsparcia w kwocie ponad 3 mln złotych. 

 

Łącznie rewitalizacja Parku kosztowała ok. 4,7 mln złotych. W jej ramach posadzono ponad 1 100 drzew, kilkanaście tysięcy ozdobnych krzewów i ok. 90 000 bylin. Pozwoliło to na wierną rekonstrukcję Parku Miejskiego, dzięki której kolejne pokolenia będą miały możliwość podziwiania parku w jego historycznej, dziewiętnastowiecznej stylistyce.

 

 

Opublikował: aantkiewicz_l | Dodano: 20.07.2012 | Wyświetleń: 278
Powrót na listę aktualności

Zobacz także