Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnickie fontanny odzyskują swój czar

Legnickie fontanny odzyskują swój czar
17.08.2010

Najbardziej znane i najpiękniejsze to barokowe fontanny na Rynku - „Panna Wodna”, zwana też „Syrenką” i „Neptun”. Mniej znana jest nieczynna fontanna w ogrodzie I LO przy pl. Klasztornym. Najwięcej fontann powstało w mieście po uruchomieniu wodociągu w 1879 r. Wtedy to Legnica miała 8 wodotrysków. Większość z nich, niestety, zniknęła z pejzażu miejskiego. Nie ma już fontanny na Placu Wolności, Placu Słowiańskim (przy budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych), przy Bramie Głogowskiej, ul. Chojnowskiej (przy dawnym Szpitalu Miejskim). Znany wszystkim legniczanom „Chłopiec z łabędziem” przed Nowym Ratuszem, to adaptowana do roli fontanny popularna XIX wieczna rzeźba ogrodowa. Ostatnio, po zdjęciu z legnickiej rzeźby miary, jej replika ustawiona została jako centralny element fontanny rewitalizowanego Parku Staromiejskiego we Wrocławiu.

Osobny temat stanowią legnickie fontanny parkowe – przy Teatrze Letnim, Żabim Dołku oraz cieszący do dziś swą urodą zespół wodotrysków w tzw. części francuskiej, powstały z okazji ogólnoniemieckiej wystawy i targów ogrodniczych GUGALI w 1927 r.

Ostatnie lata wzbogaciły miasto w trzy podświetlane fontanny–napowietrzacze na Kozim Stawie (2008 r.) oraz niezwykle efektowną fontannę na Placu Powstańców Wielkopolskich, zbudowaną w 2009 roku w ramach wielkiej rewitalizacji płyty Rynku i ulic przyległych.

Zarówno zwykły upływ czasu, jak i katastrofalny huragan z 2009 roku wywarły swój niszczący wpływ na legnickie fontanny. Te najbardziej okazałe, barokowe, czyli znajdująca się w północnej części Rynku „Syrenka” i „Neptun” z części południowej, poddawane są zabiegom konserwatorskim i remontowym. Prace specjalistycznych ekip, koncentrujące się obecnie na „Neptunie”, wkrótce dobiegną końca. Ta piaskowcowa fontanna padła w lipcu 2009 roku ofiarą huraganu. Spadające, potężne konary kasztanowca zniszczyły rękę mitycznego króla mórz, dokonały też zniszczeń w kamieniarce. Fontanna u swej podstawy zyskała już nową, ozdobną opaskę z piaskowca. Neptun odzyskał rękę. Obecnie uzupełniane są ubytki kamienia i wzmacniana jest jego struktura. Odbywa się tzw. hydrofobizacja kamiennej niecki. Polega ona na naniesieniu na kamienne powierzchnie odpowiednich substancji, które czynią je odpornymi na destrukcyjne działanie wody, a jednocześnie pozwala kamieniom „oddychać’.

Swój znaczący udział w odnowie uszkodzonej przez huragan fontanny „Neptuna” ma niemiecka Fundacja Eriki Simon. Wspiera ona prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne darowizną w wysokości 3,5 tys. euro.

legnickie fontanny 4

legnickie fontanny 2

Opublikował: bkostus_l | Dodano: 17.08.2010 | Wyświetleń: 816
Powrót na listę aktualności

Zobacz także