Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnickie Gimnazjum nr 5 od dziś nosi imię księcia Jerzego Wilhelma

Legnickie Gimnazjum nr 5 od dziś nosi imię księcia Jerzego Wilhelma
29.09.2009
     Dzisiaj (29 września br.) legnickie Gimnazjum nr 5 (przy ul. Chojnowskiej 100) otrzymało imię księcia Jerzego Wilhelma. Z wnioskiem o jego nadanie wystąpiły Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną, a także licznych gości, wśród których byli Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Szymańska. Młodzież zaprezentowała spektakl na kanwie epoki patrona szkoły, a chór zaśpiewał specjalnie przygotowany na tę okoliczność nowy hymn Gimnazjum.
       Nadanie imienia szkole wiąże się z podsumowaniem 10-lecia jej funkcjonowania. Wybór patrona zaczął się kształtować w wyniku debaty gimnazjalnej. Cały rok szkolny 2005/06 uczniowie pracowali nad projektem poświęconym księciu Jerzemu Wilhelmowi. Przez następne 2 lata kontynuowano prace związane z pogłębianiem wiedzy o władcy oraz jego epoce w Legnicy i na Dolnym Śląsku. Jerzy Wilhelm był ostatnim księciem z dynastii Piastów i ostatnim potomkiem śląskiej linii piastowskiej. Sprawował władzę w księstwach legnickim, brzeskim i wołowskim, będąc lennikiem austriackich Habsburgów. Księstwo legnickie pod jego rządami było ostatnim autonomicznym organizmem politycznym w regionie, gwarantującym swobodę religijną mieszkańców.

1

       Żył w latach 1660-1675, umierając w wieku zaledwie 15 lat. W młodym księciu pokładano wielkie nadzieje na przyszłość Śląska. Przez historyków oraz współczesnych, również przez dwór wiedeński, został uznany za roztropnego i dobrze rokującego władcę. Po przedwczesnej śmierci księcia jego matka, księżna Ludwika z domu Anhalt ufundowała synowi oraz najbliższej rodzinie Mauzoleum Piastów przy kościele św. Jana, które należy do najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku i jest wizytówką Legnicy.
        O wyborze patrona zadecydowały: związek z historią Legnicy i regionu, polskie, piastowskie pochodzenie, cechy osobowości, które mogą stanowić wzór dla gimnazjalisty, młody wiek księcia (był równolatkiem uczniów szkoły) oraz wspaniały dorobek kulturalny epoki baroku, w którym żył Jerzy Wilhelm.

2

3
Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 29.09.2009 | Wyświetleń: 953
Powrót na listę aktualności

Zobacz także