Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji świętowało 20-lecie istnienia spółki

Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji świętowało 20-lecie ...
28.09.2012

Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji obchodziło (27 września) jubileusz dwudziestolecia istnienia spółki. W roku 1992 firma ta została przekształcona w spółkę akcyjną, stając się pierwszą spółką komunalną na Dolnym Śląsku, a jednocześnie – pierwszą komunalną spółką akcyjną w Polsce.

W uroczystym jubileuszowym spotkaniu w hotelu Qubus brali udział pracownicy firmy, liczni przedstawiciele współpracujących z nią samorządów i szefowie spółek wodociągowych z całego regionu. Prezydenta Legnicy reprezentowała jego zastępczyni Jadwiga Zienkiewicz. Czterem osobom wręczono złote medale za długoletnią pracę w firmie.

Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć, że historia legnickich wodociągów sięga XIV wieku, o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne. Najstarsze ślady urządzeń wodociągowych (studni i rur) archeolodzy znajdowali w rynku i w alei Najświętszej Marii Panny. Wiadomo też, że przed wiekami w Legnicy doskonale funkcjonował system co najmniej kilku wodociągowych studni, połączonych ze sobą tzw. rząpią. Koncepcję systemu zaopatrywania Legnicy w wodę pitną z Kaczawy opracowano dopiero w roku 1866.

Powstawaniu pierwszych miejskich wodociągów nie towarzyszyła budowa systemów kanalizacyjnych. Porządkowanie gospodarki ściekowej Legnicy zostało rozpoczęte pod koniec XIX wieku. Rozwiązanie problemu ścieków stało się wyjątkowo pilne, szczególnie ze względu na epidemie chorób zakaźnych.

Decyzję o uporządkowaniu gospodarki ściekowej legniccy rajcowie podjęli w roku 1857, ale dopiero w roku 1874 wdrożono w życie ogólnomiejski plan kanalizacji. Aby nie zwiększać zanieczyszczeń rzeki, ścieki kierowano na pola irygacyjne w okolicy Dobrzejowa, oddalonego od miasta o 4,5 km. System oczyszczania był oparty na naturalnej metodzie filtrowania ścieków w gruncie na polach irygacyjnych. Dopiero w 1894 roku założono przedsiębiorstwo, zajmujące się sferą wodociągowo–kanalizacyjną w Legnicy.

Obecnie LPWiK SA zasięgiem swego działania obejmuje nie tylko Legnicę, ale i ościenne gminy. Firma eksploatuje i konserwuje ogółem 304 km sieci wodociągowej i 262 km sieci kanalizacyjnej.

Oto kilka ważnych dat z najnowszych dziejów spółki:

1974 - 1988 - wybudowano nowoczesną mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków przy ul. Spokojnej,

1975 - 1990 - w ramach systemu wodociągowego „Wielka Woda” wybudowano Zakład Produkcji Wody w Przybkowie,

1992 - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przekształcono w spółkę prawa handlowego,

2005 – zakończenie kompleksowej modernizacji części biologicznej oczyszczalni ścieków prowadzonej od roku 2000,

2007 –uzyskanie certyfikatu potwierdzającego funkcjonowanie systemu zarządzania jakością, zgodnego z normą PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie poboru, uzdatniania i dystrybucji wody, odbioru i oczyszczania ścieków oraz laboratoryjnej analizy wody i ścieków,

2009 – 2010. – uhonorowanie LPWiK SA złotym certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz tytułem „Złotego Laureata Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego”, a także dwukrotne wyróżnienie nagrodą „Gazela Biznesu”.

Obecnie priorytetowym przedsięwzięciem inwestycyjnym tej komunalnej spółki jest prowadzona od 2011 roku modernizacja części gazowo–energetycznej Zakładu Oczyszczania Ścieków. Inwestycja warta jest ok. 11 mln zł. Jej cel stanowi poprawa efektywności energetycznej instalacji przy pełnym wykorzystaniu gazów fermentacyjnych do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby firmy, czyli tzw. kogeneracja. Biogaz gromadzony jest w zbiorniku o pojemności 1.000 m3, a następnie spalany w dwóch kotłach.

Projekt przewiduje również hermetyzację zbiorników i dezodoryzację powietrza poprzez biofiltry przed jego odprowadzeniem do atmosfery. Dzięki temu zminimalizowane zostaną ewentualne uciążliwości zapachowe w otoczeniu zakładu. Prace modernizacyjne zakończą się jeszcze w tym roku.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 28.09.2012 | Wyświetleń: 535
Powrót na listę aktualności

Zobacz także