Legniczanie dają mata! Nowy projekt edukacyjny

Urząd Miasta wdraża nowy, niezwykle interesujący projekt edukacyjny pod nazwą „Legniczanie dają mata”. Chodzi o szachową edukację uczniów najmłodszych klas (I-III) w 12 szkołach podstawowych. Projekt jest prekursorskim przedsięwzięciem w skali całego kraju.
Merytoryczne przygotowania rozpoczęły się już w styczniu tego roku. Wtedy właśnie rozpoczęło się, prowadzone przez Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, szkolenie 24 nauczycieli, którzy zajmą się wpajaniem uczniom zasad i tajników gry w szachy. 26 czerwca odebrali oni certyfikaty ukończenia kursu.
Realizacja pilotażowego programu rozpocznie się tuż po wakacjach w nowym roku szkolnym 2014/2015. Nauczaniem gry w szachy na początek zostanie objętych do 30 proc uczniów klas pierwszych (ok. 470 osób). Każdy z uczestników programu będzie miał dwie godziny zajęć tygodniowo przez 10 miesięcy. Grupy składać się będą maksymalnie z 16 uczniów. Oczywiście, udział w tych zajęciach będzie dobrowolny. W ciągu trzech lat realizacji do programu będą włączane kolejne roczniki pierwszaków.
Do wsparcia włączenia się tego pionierskiego projektu miasto zachęciło Fundację Polskiej Miedzi, która co roku udzieli dofinansowania w wysokości 50 tys. zł. Całkowity koszt szacowany jest na 150 tys. zł rocznie.
Nauczanie gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych bardzo docenia między Unia Europejska. W wydanym w 2012 roku Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” napisano m.in.: „Szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych, takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień. Bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć inteligencję, zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.”