Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legniczanie na Młodzieżowym Sympozjum w Miśni

Legniczanie na Młodzieżowym Sympozjum w Miśni
28.04.2023
Legniczanie na Młodzieżowym Sympozjum w Miśni

Uczniowie z trzech legnickich liceów biorą udział w Międzynarodowym Sympozjum Młodzieżowym w Miśni w Niemczech. Spotkanie odbywa się w ramach współpracy międzynarodowej miast partnerskich. Legnica nawiązała kontakty z saksońskim miastem w 2017 roku. Z uwagi na bliskość geograficzną obu miast (odległość Legnicy od Miśni to 209 km) współpraca jest bez wątpienia łatwiejsza. Kooperują przedstawiciele samorządu, szkół czy instytucji kultury. W tym roku na przykład w Legnicy odbyła się wyjazdowa absolutoryjna sesja Rady Miejskiej Miśni. Nadburmistrz oraz radni mieli okazję poznać Legnicę, przebywając w naszym mieście kilka dni. Spotykają się także seniorzy i uczniowie. W ubiegłym roku Legnica organizowała Międzynarodowe Forum Młodych, a tym razem spotkanie o podobnym charakterze odbywa się w niemieckiej Miśni. Sympozjum Młodych oprócz uczniów I, II oraz V Liceum z Legnicy biorą udział także przedstawiciele szkół z Włoch, Czech i Niemiec. Spotkanie ma charakter warsztatowy tak, aby młodzi ludzie mogli nawzajem się poznawać, rozwijać swoje umiejętności społeczne oraz językowe. Tematy poruszane podczas spotkania to fotografia, breakdance oraz graffiti. Seminarium zakończy się 1 maja.

- Cieszę się, że z naszej dotychczasowej współpracy, która rozwija się na wielu płaszczyznach. Wymiana doświadczeń przynosi obopólne korzyści. Szczególnie wymiana młodych ludzi to ważna inwestycja w rozwój i otwartość nowego pokolenia. Na tym nam szczególnie zależy – powiedział Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.


Miśnia, nazywana „Perłą Saksonii”, to zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy.

Początki Miśni datuje się na 929 rok, w którym król Henryk I Ptasznik założył gród obronny na nowo podbitych terenach słowiańskich. Na przestrzeni wieków miasto miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Symbolem miasta jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego.

Miasto może się poszczycić także licznymi zabytkami, w tym m.in. malowniczym Wzgórzem Zamkowym z Zamkiem Albrechtsburg, Katedrą św. Jana i św. Donatana oraz Zamkiem Biskupim.

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 28.04.2023 | Wyświetleń: 653
Powrót na listę aktualności

Zobacz także