Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Legnicy jest gotowy „Zakaczawie” ma być jak nowe

Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Legnicy jest gotowy „Zakaczawie” ma ...
19.02.2009
    Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski skierował pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej (23 lutego br.) projekt uchwały, przyjmującej Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Legnicy. Ten przygotowany przez Urząd Miasta obszerny dokument stanowi główną podstawę do ubiegania się o środki unijne na społeczną i infrastrukturalną odnowę zdegradowanych obszarów miasta. Wcześniej program był szeroko konsultowany z mieszkańcami, co pozwoliło uwzględnić ich wnioski i propozycje.
Dysponentem funduszy unijnych na cele rewitalizacyjne, w ramach priorytetu 9. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, jest Urząd Marszałkowski. Nabór wniosków odbędzie się w czerwcu br., ale Zarząd Województwa znacznie wcześniej zapewnił Prezydentów czterech największych miast Dolnego Śląska, w tym Legnicy, że unijne pieniądze w wysokości po ok. 5,7 miliona euro (Wrocław otrzyma dwa razy więcej ze względu na swą wielkość) są zagwarantowane.
      W Legnicy wytypowanym do rewitalizacji w ramach programu jest teren „Zakaczawia” w rejonie ulicy Henryka Pobożnego (kwartał wyznaczony ulicami: Jerzego Libana, odcinkiem Kartuskiej, Wrocławskiej i Wałami Poniatowskiego) o powierzchni ok. 6,7 ha oraz teren przejęty po jednostkach armii Federacji Rosyjskiej przy ul. Słubickiej (powierzchnia 4.410 m2), gdzie działa Dom Dziecka Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety.
    Będzie to jedno z największych w Legnicy przedsięwzięć o charakterze społeczno-inwestycyjnym, zaprojektowane na lata 2009-2013. Łączna wartość projektu wynosi około 27 milionów złotych. Około 19 milionów pochodzić ma z funduszy unijnych. Miasto zapewni na jego realizację 8 milionów złotych.
    Na zwartym terenie objętym planem rewitalizacji mieszka obecnie 1.046 osób. Gruntownej odnowie będą poddane podziemne sieci wodne, kanalizacyjne, energetyczne, jezdnie ulic i chodniki. Wyremontowane zostaną wnętrza blokowe (podwórka) i części wspólne budynków mieszkalnych: dachy, elewacje, klatki schodowe, instalacje. Do remontu wytypowano tu 37 komunalnych, zdekapitalizowanych kamienic. Zgodnie z narzuconą przez Unię Europejską zasadą - pieniądze z tego projektu nie mogą być przeznaczane na remont indywidualnych mieszkań.
W objętym rewitalizacją rejonie powstanie osiedlowy ogród zabaw i rekreacji, a w budynku po Policyjnej Izbie Dziecka – służące mieszkańcom i przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom społecznym osiedlowe centrum integracji i wsparcia.
    Program zakłada rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych jeszcze w bieżącym roku.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 19.02.2009 | Wyświetleń: 1219
Powrót na listę aktualności

Zobacz także