Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Mamy nowy przewodnik po Legnicy. Spotkaj się w piątek z jego autorem

Mamy nowy przewodnik po Legnicy. Spotkaj się w piątek z jego autorem
16.10.2019

Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza w piątek (18 października) do Akademii Rycerskiej (sala nr 40) na promocję przewodnika „Legnica i okolice” oraz na spotkanie z jego współautorem Edwardem Wiśniewskim. Początek godz. 17.00.

- Na blisko 400 stronach publikacji zawarta jest syntetyczna historia Legnicy i okolic. Przedstawione są najważniejsze zabytki oraz atrakcje krajoznawcze i rekreacyjne. Przewodnik został przygotowany z myślą o turystach. Jednak również mieszkańcy Legnicy znajdą w nim wiele podpowiedzi ciekawych – pieszych, rowerowych i samochodowych – wycieczek poza miasto, m.in. do Lubiąża, Jawora, Złotoryi, Chojnowa czy Lubina – mówi Maciej Zalewski z wydawnictwa ATUT.

To już szóste wydanie, zaktualizowane i poszerzone znanego czytelnikom przewodnika po Legnicy i jej okolicach. Wyróżnia je piękna szata graficzna, wiele nowych i ciekawych zdjęć, w tym fotografie miasta z lotu ptaka. Część nowych zdjęć pochodzi ze zbiorów wydziału promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Legnicy, część udostępniły firmy i osoby prywatne, a jeszcze inne to prace znanych legnickich fotoreporterów. Można zatem powiedzieć, że do dzieła Tadeusza Gumińskiego i Edwarda Wiśniewskiego dołożyło się kilkunastu obecnych i byłych legniczan.

Poniżej przedstawiamy słowo wstępne do przewodnika napisane przez Witolda Podedwornego, wydawcy tej publikacji.

Zapraszamy do Legnicy Anno Domini 2019, do europejskiego miasta średniej wielkości, gdzie pieczołowicie odrestaurowane zabytki sąsiadują z nowoczesną architekturą, gdzie sprawy społeczności lokalnej przeplatały się z wydarzeniami ważnymi dla całej Europy.

To tu powstrzymano nawałę mongolską w 1241 roku, to tu w blisko pół wieku  w wyłączonej spod polskiej jurysdykcji części miasta stacjonowało dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, co nadało Legnicy status Małej Moskwy.

Dla historii Polski symboliczne znaczenie ma legnickie Mauzoleum Piastów Śląskich z grobowcem Jerzego Wilhelma, ostatniego księcia ze śląskiej linii Piastów, który zmarł w 1675 r.

Wydajemy ten przewodnik od kilku lat i staramy się aktualizować jego treść, żeby dobrze służył nie tylko miłym Gościom odwiedzającym Legnicę, lecz także mieszkańcom. Jako wydawca szczególnie polecam spojrzenie na miasto z lotu ptaka (raczej drona). Prawda, że pięknie się prezentuje, także w zimowej szacie? Te zdjęcia oraz wiele innych udostępnił nam wydział promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Legnicy, za co serdecznie, także w imieniu czytelników, dziękuję.

Zapraszamy do Legnicy, bo z nią zawsze po drodze.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 16.10.2019 | Wyświetleń: 713
Powrót na listę aktualności

Zobacz także