Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miejskie i diecezjalne wsparcie dla oszukiwanych seniorów

Miejskie i diecezjalne wsparcie dla oszukiwanych seniorów
10.12.2019
Miejskie i diecezjalne wsparcie dla oszukiwanych seniorów

Miejski i powiatowy rzecznik konsumentów w Legnicy prowadzi aktywne działania, skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe i pseudobadania medyczne. Ich ofiarami najczęściej padają osoby w wieku senioralnym.

Jest to wspólna akcja rzecznika Tomasza Strojka oraz biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, której patronują prezydent Tadeusz Krzakowski, starosta powiatu legnickiego Adam Babuśka oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

- Szukając pomysłu na dotarcie do osób starszych, które nie śledzą na bieżąco informacji lub nie mają dostępu do nich, pojawił się pomysł, by poprosić o włączenie się do naszej akcji biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który bardzo chętnie na to się zgodził, by pomóc seniorom – mówi legnicki rzecznik konsumentów Tomasz Strojek.

Dzięki pomocy biskupa podczas mszy świętych w prawie 240 parafiach, do których należy prawie 760 tys. wiernych na terenie całej Diecezji Legnickiej, będzie odczytany specjalny apel rzecznika. Co więcej, w każdym kościele będzie wywieszony plakat z niezbędnymi informacjami. W planach są również szkolenia konsumenckie, prowadzone w miejscach wskazanych przez Diecezję Legnicką.

Na początku 2019 roku biuro miejskiego rzecznika konsumentów w Legnicy podjęło bardzo aktywne działania, skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe, jak również pseudobadania medyczne. Ich skutkiem było przekonanie legnickich przedsiębiorców do rezygnacji z wynajmu sal na cele pokazowe oraz wyróżnianie ich tytułem „miejsca przyjaznego dla konsumenta”. Udało się bardzo ograniczyć działalność takich firm, a rynek pokazów został ograniczony o 95 proc. w stosunku do stanu z początku roku. To prawdziwy sukces legniczan.

Niestety są miejsca, gdzie nadal organizuje się tego rodzaju prezentacje i zaprasza seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami, prezentami, darmowymi badaniami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, a potem kupują towary, które nie mają nawet części wartości, za jaką zostały sprzedane. Zawierają umowy opiewające na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane.

Zawsze po takich prezentacjach w biurze rzecznika konsumentów pojawiają się zrozpaczone starsze osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy ich konsekwencjami prawnymi. Koniecznie wiedzieć trzeba, że konsument ma 14 dni, by odstąpić od umowy zawartej na pokazie, jak również od umów zawartych przez telefon czy w drzwiach swojego domu. Konieczne jest również, by w terminie 14 dni przeczytać dokładnie umowę, a najlepiej uczynić to przed jej podpisaniem.

Rzecznik apeluje, by nie brać udziału w tego typu pokazach i przestrzegać swoich bliskich, zwłaszcza rodziców bądź dziadków, przed czyhającymi na nich zagrożeniami ze strony nieuczciwych firm, dzwoniących z zaproszeniami. Jeśli zło już się wydarzy, pomocy można szukać u miejskiego i powiatowego rzecznika konsumentów w swoim mieście lub powiecie.

- Wierzymy, że nasze wspólne działanie spowoduje kolejne ograniczenie rynku nieuczciwych pokazów, a firmy te będą omijać szerokim łukiem teren, na którym działamy. Dlatego jestem bardzo wdzięczny biskupowi za włączenie się ze swym autorytetem do akcji poprawy bezpieczeństwa osób starszych – podsumowuje rzecznik konsumentów, Tomasz Strojek.

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 10.12.2019 | Wyświetleń: 901
Powrót na listę aktualności

Zobacz także