Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności
20.03.2015

W 25 rocznicę odrodzenia się w naszym kraju samorządu VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Legnicy zorganizowało (18 marca br.) Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym oraz poświęconą tej tematyce debatę. Wśród gości tego wydarzenia znaleźli się Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, zastępczyni prezydenta Legnicy Dorota Purgal i przedstawiciele kilku sąsiednich gmin.

Przypomniano, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski ogłosił rok 2015 rokiem polskiej samorządności. Podkreślił on, że odrodzona samorządność to jeden z ważniejszych sukcesów naszego państwa. Pozwoliła ona lokalnym wspólnotom współuczestniczyć  i współdecydować o sprawach publicznych.

W konkursowe szranki stanęło 11 doskonale przygotowanych reprezentacji gimnazjalnych z: Legnicy, Chojnowa, Krotoszyc, Lubiatowa, Miłkowic, Prochowic, Rui i Spalonej.

Każda trzyosobowa drużyna rozwiązywała test składający się w większości z pytań zamkniętych. Na rozwiązanie uczniowie mieli 45 minut, a później przeprowadzali prezentacje związane z działalnością samorządów uczniowskich w ich szkołach. Jury oceniało zawartość merytoryczną, oprawę graficzną i sposób prezentacji.

Najlepszymi drużynami okazały się: Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza z Rui (I miejsce), Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Chojnowa (II miejsce) i Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II z Legnicy, które zajęło III miejsce.

Młodzież debatowała o samorządności 1

Młodzież debatowała o samorządności 2

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności

Młodzież debatowała o samorządności

Inaugurując debatę, młodzież przypomniała słowa  pierwszego premiera wolnej Polski Tadeusza Mazowieckiego, który w przeddzień wyborów samorządowych zwrócił się do rodaków z przesłaniem: ,,Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczników, którzy ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką oni sami potrafią stworzyć”. Przypomniano także inne fakty historyczne związane z reformą samorządów terytorialnych.

Uczestnicy debaty interesowali się m.in. wysoką pozycją Dolnego Śląska na gospodarczej mapie kraju, procesami demograficznymi i ich wpływem na zasoby ludzkie gmin, bezrobociem, zjawiskami wykluczenia społecznego, rozwojem cywilizacyjnym czy strukturą gospodarczą gmin.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 20.03.2015 | Wyświetleń: 189
Powrót na listę aktualności

Zobacz także