Muzeum Miedzi zaprasza na wykład pt. „Obóz w Talerhof"
Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wykład pt. „Obóz w Talerhof. Represje wobec Łemków na tle polityki narodowościowej Austro-Węgier w latach 1914-1918”, który wygłosi prof. Piotr Szlanta.
Wydarzenie odbędzie się 11 października o godz. 18:00 w Akademii Rycerskiej i będzie częścią obchodów 110. rocznicy internowania Łemków w obozie w Talerhofie. Towarzyszyć mu będzie koncert Łemkowskiego Zespołu Kameralnego „Kwitoczok” z Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Legnicy.
Talerhof to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Łemków. To właśnie w tej miejscowości leżącej nieopodal austriackiego Grazu 4 września 1914 r. zorganizowano obóz internowania „dla nielojalnych obywateli monarchii austro-węgierskiej”, który funkcjonował do końca 1917 r. Talerhof to do dziś symbol martyrologii Rusinów. Wśród ofiar obozu znaleźli się m.in. oskarżeni o moskalofilstwo przodkowie Łemków, którzy dziś stanowią jedną z mniejszości etnicznych Dolnego Śląska. Jak wyglądała polityka narodowościowa Austro-Węgier, jakie represje w jej wyniku spotkały żyjącą na terenie Galicji ludność rusińską, opowie prof. dr hab. Piotr Szlanta.
Talerhof jest symbolem męczeństwa Łemków, a wykład prof. Szlanty przybliży szczegóły polityki represji Austro-Węgier i jej skutki dla Rusinów i innych mniejszości.
Prof. Szlanta to uznany historyk, pracownik Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii I wojny światowej, Polski, Niemiec i Austro-Węgier. Autor m.in. Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów; Tannenberg 1914; „Polakożerca” kontra „wrogowie Rzeszy”. Cesarz Wilhelm II i Polacy 1988-1918. W przygotowaniu: Gorlice 1915.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Miedzi oraz Talerhofski Komitet. Wstęp wolny.