Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Najważniejszy jest rozwój. Rozmowa z Tadeuszem Krzakowskim, prezydentem Legnicy

Najważniejszy jest rozwój. Rozmowa z Tadeuszem Krzakowskim, prezydentem Legnicy
06.03.2012

Zapraszamy do lektury wywiadu, jakiego Prezydent Legnicy udzielił redakcji Magazynu Polski zachodniej i południowej „Wrocławianin".

- Rozmawiamy 9. lutego - to dla Legnicy ważna data: 67 rocznica wkroczenia do Legnicy wojsk radzieckich i początek powrotu - po stuleciach - Polaków do Legnicy.

- Tak, to data ważna dla Legnicy i dla całej Polski, bo kończyła się okupacja, a powrót Legnicy do macierzy był niezwykle ważnym fragmentem historii, w którym wielu dzisiejszych legniczan brało udział. Dla nich to ich życie, ich młodość... Dla nas - historia i powód do zadumy nad czasem minionym, który wiąże się przecież i z przyszłością Legnicy. Nie ma przyszłości bez przeszłości... A bez względu na to, jak tę historię oceniamy, musimy pamiętać, że po 1945 roku zapisała się ona kartami ważnymi dla kształtu współczesnej Polski.

- Luty 2012 roku też jest ważny - jutro jedzie pan do Warszawy, aby odebrać nagrodę Przyjaźni Środowisku. To już XIII Edycja Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku" pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Decyzją Narodowej Rady Ekologicznej Urząd Miasta Legnicy jako jeden z dwóch w kraju samorządów zdobył przedłużenie znaku i tytułu „Powiat Przyjazny Środowisku".

- To rzeczywiście ważne wydarzenie: kulminacyjny moment pracy, jaką realizowała cała nasza społeczność mieszkańców, urząd, wszyscy moi współpracownicy... Nasza praca na tym polu trwa już kilka lat i doskonale rozumiemy istotę budowania takiej przyszłości, w której następne pokolenia odziedziczą po nas czyste, zdrowe środowisko. Dbałość o środowisko jest wyrazem naszego cywilizacyjnego rozwoju.

- Niedawno została podjęta uchwała, na mocy której teren, przeznaczony dotąd pod lotnisko, zostanie oddany na działalność gospodarczą. To bardzo  ważna decyzja!

- To dwie uchwały. Stosunkiem głosów 13 do 11 radni Rady Miejskiej Legnicy najpierw podjęli uchwałę o zmianie kierunku zagospodarowania przestrzennego tego terenu z lotniczej na funkcję gospodarczą, przemysłową i logistyczną. A druga uchwała dotyczy przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu byłego lotniska. To niezwykle ważne decyzje, wytyczające nową perspektywę rozwoju miasta i stabilizacji jego gospodarki finansowej. To także niezwykle ważne dla mieszkańców Legnicy. Realizacja tych uchwał stworzy szanse na zbudowanie nowych miejsc pracy dla wielu legniczan. Rozwój naszego miasta oprzeć należy właśnie na przemyśle i inwestycjach. Ten kierunek musi być realizowany dla wzmocnienia pozycji Legnicy na Dolnym Śląsku, a także dla budowania przyszłości Legnicy jako miasta przygranicznego - nasze położenie powoduje, że musimy myśleć o naszym mieście w perspektywie transgranicznej. Legnica może przecież być atrakcyjnym miejscem produkcji i centrum logistycznym, z którego transportowane są wytwory owej produkcji do Europy Zachodniej. Dziś już nie jest tak, że Polska jest tania - bo koszty pracy u nas wcale nie są niskie, ale za to mamy dobrze wykształconą, rzetelnie pracującą kadrę, mającą europejskie nawyki organizacji pracy. To zalety, jakie i my, i inwestorzy powinni wykorzystywać!  A poza tym trzeba myśleć o tym, aby Legnica dnia dzisiejszego była miejscem, gdzie wartością nie jest to, że praca JEST, ale to, że pracownik może oferować swoje kwalifikacje najlepszym firmom, opartym na innowacyjnych technologiach, gdzie płaca będzie godna jego umiejętności. Takie szanse powinien dawać planowany przez nas park technologiczno-inwestycyjny, stworzony na terenie byłego lotniska, zagospodarowanym przy udziale agend rządowych.

- Czyli żadne hipermarkety?

- Nie, ani hipermarkety, ani działki pod budownictwo wielo- czy jednorodzinne! To miejsce ma służyć rozwojowi miasta i powinno być strefą rozwoju gospodarczego, opartą na nowoczesnych technologiach. Ma także zapewniać legniczanom wiele atrakcyjnych miejsc pracy. Na opracowanie odpowiednich dokumentów planistycznych trzeba około roku, a potem czeka nas czas żmudnego wysiłku... Przecież same uchwały niczego nie załatwią, trzeba będzie wielkich starań, szukania inwestorów i przygotowania terenu zgodnie z ich wymaganiami. To będzie jeden z najlepszych terenów pod inwestycje w Polsce. Jednak pamiętać trzeba, że efekty nie pojawią się z dnia na dzień.

- Wciąż słyszymy o kryzysie, o spowolnieniu gospodarczym... Wy też będziecie zaciskać pasa?

- Nigdy nie było łatwo, a dzisiaj na pewno jest jeszcze trudniej, bo sytuacja na rynkach europejskich jest bardzo skomplikowana. Tego nie można nie brać pod uwagę, ale nie można też siąść i płakać! Trzeba pracować nad rozwojem naszego miasta, dalej realizować założone zadania. Ten trudny czas to dla samorządów prawdziwy czas próby. My na pewno największy akcent będziemy kładli na stabilizację budżetu gminy, a naszym celem będzie zwiększenie dochodów bieżących i zmniejszenie bieżących wydatków. W tym roku chcemy np. czterokrotnie zmniejszyć deficyt  budżetowy. Te wszystkie działania pozwolą na realizację prac inwestycyjnych i remontowych przy jednoczesnym wykonywaniu wszystkich zadań, jakie ciążą na gminie, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jakości życia legniczan. Na pewno przed nami duży wysiłek organizacyjny i finansowy, na pewno też sytuacja będzie wymagać wielkiej dyscypliny, a także zrozumienia przez naszych mieszkańców. Na inwestycje przeznaczamy 45 milionów.  Największe przedsięwzięcia 2012 r. to sfera infrastruktury związanej z transportem - czyli remonty dróg i ich budowa, np.: ul. Libana, Środkowa, wiadukt przy Piłsudskiego, nowe drogi na osiedlu Piekary „B", ale także dalsza rewitalizacja rejonu Zakaczawia, odnawianie legnickich zabytków - Akademii Rycerskiej i wieży św. Jadwigi czy kontynuacja budowy cmentarza komunalnego i stworzenie skateparku. Bardzo ważne będzie też kontynuowanie budownictwa mieszkaniowego w ramach TBS.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 06.03.2012 | Wyświetleń: 240
Powrót na listę aktualności

Zobacz także