Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Nowa firma uporządkuje Lasek Złotoryjski po ubiegłorocznym huraganie

Nowa firma uporządkuje Lasek Złotoryjski po ubiegłorocznym huraganie
26.11.2010
Po niedawnym rozstrzygnięciu kolejnego przetargu na usuwanie skutków huraganu z 23 lipca 2009 r. w Lasku Złotoryjskim, już w przyszłym tygodniu wznowione zostaną tam prace specjalistyczne i porządkowe.

Sformułowany przez miasto podstawowy warunek zamówienia polegał na rozliczeniu części należności „w naturze”, czyli przejęciu surowca drzewnego pochodzącego z tzw. wiatrołomów i wiatrowałów. Najbardziej korzystną cenowo okazała się oferta Zakładu Usług Leśnych Tadeusza Kumora z Radłówka.

Firma jeszcze w tym roku powinna zakończyć roboty, czyli:
- usunąć 761 szt. wiatrołomów i wiatrowałów,
- wykonać pielęgnację 96 uszkodzonych drzew,
- wykarczować 27 pniaków oraz rozdrobnić gałęzie.

Przedsięwzięcie kosztować będzie 117,5 tys. zł. Wykonawca otrzyma w ramach zapłaty pozyskane drewno o wartości 103.156 zł.

Warto dodać, że w ubiegłym roku, bezpośrednio po huraganie, trudno było znaleźć wyspecjalizowane firmy gotowe podjąć się uporządkowania Lasku Złotoryjskiego. Wiele miesięcy zajmowały się one bowiem usuwaniem zniszczeń dokonanych przez huragan na terenach nadleśnictw, gdzie żywioł powalił ponad milion drzew. Dopiero po przetargu, w maju 2010 roku, prac podjęła się firma z Środy Śląskiej. Jednak po krótkim czasie wykonawca zrezygnował ze zlecenia, za co obciążony został karami umownymi.

Lasek Złotoryjski, obok Parku Miejskiego i Cmentarza Komunalnego, najbardziej ucierpiał na skutek huraganu. To leśno-parkowe założenie rozpościerające się na terenie blisko 50 ha, utworzono pod koniec XIX, sadząc ok. 40 tys. drzew. Oprócz rodzimych znalazły tam również drzewa obcego pochodzenia. W 1891 r. powstała piękna Aleja Zwycięstwa obsadzona szpalerowo kasztanami. Aleja spina ulicę Złotoryjską z Jaworzyńską, tworząc zielony tunel. Zalesianie tego terenu rozpoczęto z myślą o rekreacji. Lasek umożliwia mieszkańcom codzienny kontakt z naturalnie występującą fauną i florą, stanowi ostatni, biodynamiczny fragment miasta. Nieopodal glinianek znajdują się obiekty objęte ochroną prawną - dwa pomniki przyrody nieożywionej - głazy narzutowe z okresu zlodowacenia środkowopolskiego (granitoid i granitognejs).

W wyniku huraganu w Lasku Złotoryjskim zagładzie uległo ponad 700 drzew. Połączona z nowymi nasadzeniami rewitalizacja Lasku planowana jest po odbudowie z huraganowych zniszczeń Parku Miejskiego.

lasek zlotoryjski 1

lasek zlotoryjski 2
Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 26.11.2010 | Wyświetleń: 415
Powrót na listę aktualności

Zobacz także