Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Oni zasłużyli się dla Legnicy. Laureaci odznaki miejskiej w roku 2009

Oni zasłużyli się dla Legnicy. Laureaci odznaki miejskiej w roku 2009
08.06.2009
    Już za tydzień, w poniedziałek 15 czerwca o godzinie 17.00, w Sali Akademii Rycerskiej na dorocznej, uroczystej sesji zbierze się Rada Miejska Legnicy. Tego dnia miasto wyróżni i nagrodzi osoby o szczególnych, wybitnych zasługach dla Legnicy i jej mieszkańców.
Podczas sesji Jego Ekscelencji Biskupowi Legnickiemu Stefanowi Cichemu nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a Waldemar Krzystek otrzyma nagrodę Miasta Legnicy.
    Odznakami „Zasłużony dla Legnicy” wyróżnione będą 24 następujące osoby:

KRYSTYNA BOBKIEWICZ - zatrudniona w poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Legnicy. Pracuje jako psycholog od 1971 r. Pracowała w Dziennym Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych, uczestniczyła w organizowaniu w Legnicy Punktu Logopedycznego Polskiego Związku Głuchych, gdzie prowadziła terapię psychologiczną dla dzieci niesłyszących, prowadziła program badawczy, współpracując z Fundacją Dzieci Zagłębia Miedziowego. Obecnie współpracuje przy realizacji przedsięwzięcia Telefon Zaufania „Pomarańczowa Linia”.
ELŻBIETA CHUCHOLSKA - założycielska i prezes Stowarzyszenia „Kobiety Europy”, Radna kadencji 1994-1998. Organizuje od lat imprezy o dużym znaczeniu społecznym, cieszące się wielkim zainteresowaniu mieszkańców, takie jak: Święto ogórka, Śniadanie u Piastów, Wielkanoc w Rynku i Wigilia Narodów, nawiązująca do różnorodności kultur i narodowości naszego miasta. Wszystkie te inicjatywy przyczyniają się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizują i integrują społeczność.
GRAŻYNA CIOSMAK - nauczyciel matematyki i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Wniosła wybitny wkład w wszechstronny rozwój miasta, zwłaszcza o charakterze edukacyjnym i społecznym. Opracowała i prowadziła program pomocy uczniom romskim, uczestniczyła w procesie reorganizacji legnickiej sieci szkolnej, organizuje działalność charytatywną młodzieży II LO, współpracuje z uczelniami wyższymi działającymi w Legnicy.
EDWARD DOBOSZ - nauczyciel fizyki, twórca i dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Aktywnie działa jako członek Legnickiego Klubu Kiwanis, konsultant metodyczny wydawnictwa szkolnego „Operon”, lider Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, członek kapituły Ogólnopolskiego konkursu „Myślę globalnie, Działam regionalnie”, „Dziekan” dyrektorów szkół i placówek oświatowych w Legnicy, członek Zarządu Miejskiego TPD oraz doradca Ministra Edukacji ds. Dyscypliny Nauczycieli.
ELŻBIETA DRĄŻKIEWICZ-KIERZKOWSKA - od wielu lat prezes Oddziału ZNP w Legnicy. Jest członkiem Zarządu Głównego ZNP i Zarządu Okręgu Dolnośląskiego. W latach 1998-2002 i 2002-2006 jako radna i Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu aktywnie zajmowała się problemami legnickiej oświaty i kultury. Od kilkunastu lat działa społecznie w TPD, przyczyniając się do powstania nowych kół TPD w mieście, podejmuje wiele działań na rzecz dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Przyczyniła się do utworzenia wielu placów zabaw i zmodernizowania placówek wychowania przedszkolnego.
KRYSTYNA DUCZACKA - pielęgniarka oddziałowa Oddziału Noworodków i Wcześniaków, pełniąca obowiązki pielęgniarki naczelnej Szpitala Wojewódzkiego, obecnie na emeryturze. W latach 90-tych była jednym z inicjatorów utworzenia samorządu pielęgniarskiego oraz oddziału intensywnej opieki nad noworodkami w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Członek Okręgowego Sądu Pielęgniarek i Położnych. Była długoletnią nauczycielką zawodu, wychowując wiele pokoleń instrumentariuszek.
JURGEN GRETSCHEL - w 1991 r. założył w Legnicy Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Był współzałożycielem Związku Niemieckich Towarzystw Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Aktywny działacz na rzecz porozumienia między narodami i integracji społecznej, autor wykładów na temat mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku, brał udział w realizacji filmów oświatowych pt. „Nie zostałem wypędzony” i „Jeden kraj, dwa narody”. Był współwydawcą, wraz z Wydawnictwem Edytor, polskojęzycznych edycji książek o legniczanach pt. „Życiorysy Legniczan 1241-1945” pod red. prof. Huberta Unverrichta, w których przedstawiono ponad 500 życiorysów najsławniejszych dawnych legniczan.
TADEUSZ GRĘBOSZ - dawny korespondent i współpracownik Polskiego Radia Katowice oraz gazety „Trybuna Robotnicza”, aktywny działacz związków zawodowych w przedsiębiorstwach Zagłębia Miedziowego. Stale zabiegając o ochronę interesów pracowniczych i społecznych, był działaczem Rad Osiedlowych. Członek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jako działacz społeczny skutecznie pomagał lokalnym środowiskom w rozwiązywaniu problemów, wielokrotnie interweniował u władz w sprawach remontów, czystości i porządku w naszym mieście. Nadal obecny w życiu społecznym miasta daje przykład swoją obywatelska postawą.
FRANCISZEK GRZYWACZ - członek i założyciel Legnickiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność, organizator i redaktor naczelny pierwszego w Legnicy niezależnego Tygodnika Obywatelskiego „TO”, radny kadencji 1990-1994. Pomysłodawca i dyrektor  Pierwszego Wielkiego Zjazdu Legniczan, który przyczynił się do integracji dawnych i obecnych mieszkańców miasta oraz do rozwoju kontaktów międzynarodowych. Dzięki jego inicjatywie powstały książki o Legnicy i jej mieszkańcach, takie jak „Życiorysy Legniczan 1241-1945”, „Legniczanie znani-sławni-zasłużeni”. Jest autorem wielu albumów fotograficznych o zabytkach.
MARIA JANUSZ - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jutrzenka”. Czynnie uczestniczy w życiu społecznym miasta oraz w pracach Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, podejmuje inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych, organizując cykliczne imprezy: „Filantrop Roku”, „Legnickie Dni Integracji” „Wioska Indiańska”, „Festiwal Piosenką Malowany” oraz aukcje charytatywne prac osób niepełnosprawnych. Wniosła znaczący wkład w rozwiązywanie problemów niepełnosprawnych mieszkańców Legnicy, dotyczących np. zatrudniania takich osób przez pracodawców.
MACIEJ JUNISZEWSKI - działacz niezależnych organizacji, twórca Społecznego  Komitetu Obrony „Solidarność” w Legnicy, organizator i sekretarz Komitetu Obywatelskiego, kolporter wydawnictw podziemnych. Był aresztowany i wielokrotnie zatrzymywany za działalność polityczną. Radny kadencji 1990-1994, organizator i działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Trójcy, współorganizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, organizował msze św. Za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej, propagował historię Legnicy. Opracował i wydał książkę „Nazwy ulic i placów Legnicy”, był też sekretarzem redakcji książki „Drogi do wolności Zagłębia Miedziowego”.
JACEK KAMOLA - aktywny działacz społeczny wielu organizacji i stowarzyszeń działających szczególnie na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży. Założyciel pierwszego w mieście koła zakładowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które wspiera niemal wszystkie inicjatywy organizowane dla dzieci i młodzieży z Legnicy, chętnie włącza się w organizację przedsięwzięć charytatywnych, służących mieszkańcom Legnicy, sponsorując konkursy i zawody sportowe. Jest darczyńcą bochenków chleba na imprezie „Chleb, śledź i grosz”, koordynatorem i doradcą zawodowym Dolnośląskiej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Współtwórca konkursu dla mikro i małych przedsiębiorstw o tytuł „Lwa Legnickiego Biznesu”.
ZDZISŁAW KURZEJA - aktywnie włączał się w prace samorządu w dziedzinie remontów, konserwacji i renowacji obiektów zabytkowych, zwłaszcza wybitnych dzieł architektury miejskiej, przez wiele lat służył swoim profesjonalizmem i oddaniem pracom związanym z przywracaniem dawnej świetności takim obiektom, jak: Kamieniczki Śledziowe, Kamienica Scholza, gmach I Liceum Ogólnokształcącego, Dom Pod Przepiórczym Koszem, budynek Starego Ratusza, Kościół Marii Panny, Katedra Legnicka, Zamek Piastowski, Akademia Rycerska. Z determinacją chronił zabytki Tarninowa, zapobiegając ich dewastacji i grabieży podczas przekazywania mienia „pojarowskiego” stronie polskiej, czuwał nad rewitalizacją ulicy Najświętszej Marii Panny, obecnie nad remontem Rynku i terenów przyległych
MARIA PODWIŃSKA - wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, jest koordynatorem akcji honorowego oddawania krwi w szkole, organizując prelekcje wygłaszane przez pracowników Stacji Krwiodawstwa. Jest współautorem  sukcesów matematycznych uczniów, zajmuje się ruchem olimpijskim w I LO, którego ukoronowaniem są liczne sukcesy olimpijskie  uczniów i wysoka lokata szkoły w Polsce i regionie, co skutecznie promuje nasze miasto. Zorganizowała w szkole zajęcia dla uzdolnionych gimnazjalistów z matematyki i informatyki w ramach Klubu Promocji Talentów, jest inicjatorką organizowania Dnia Olimpijczyka, w którym biorą udział laureaci, finaliści oraz uczestnicy olimpiad.
STANISŁAW POTYCZ - aktywny działacz od początku powstania „Solidarności”, współzałożyciel Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Sądów Województwa Legnickiego. W czasie stanu wojennego i później kolportował prasę podziemną. Współzałożyciel i członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność’ w Legnicy, w latach 1990-1991 jako delegat Pełnomocnika Rządu pomagał organizować samorząd terytorialny w gminach Województwa Legnickiego. Jest członkiem Komitetu Budowy Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji „Solidarności” w Legnicy, współtwórca i przewodniczący duszpasterstwa Ludzi Pracy’90, tworzył aktywnie Fundację Pawła Jurosa.
URSZULA PRZYBYŁA - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Legnicy. Dzięki jej staraniom i wyjątkowej sumienności  udało się poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły o nowe kierunki i umocnić szkolnictwo zawodowe, tworząc w szkole Technikum Geodezyjne, Technikum Rolnicze, Technikum Weterynaryjne oraz Gimnazjum. Pani Urszula Przybyła aktywnie współpracuje z Oddziałem  Biura Geodezji i Terenów Rolnych, biurami usług geodezyjnych i kartograficznych oraz lecznicami dla zwierząt, stwarzając uczniom możliwość odbywania praktyk zawodowych. W szkole niezwykle prężnie działa Szkolne Koło Przyjaciół Dzieci. Osobiście włącza się w jego działalność, pomagając ubogim uczniom również materialnie. Pracuje społecznie w poradni katolickiej i uczestniczy w pracach I Synodu Legnickiego.
BOGUSŁAWA SICZEK - pielęgniarka i zastępca kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jutrzenka”. Jej oddanie i pracowitość są nieocenioną pomocą w prawidłowym funkcjonowaniu Warsztatu. Dba nie tylko o zdrowie podopiecznych, ale również o ich kondycję psychiczną, pomaga w organizacji wyjazdów rekreacyjnych, w wycieczkach, opiekując się osobami niepełnosprawnymi przez całą dobę. Jest współorganizatorem wszystkich przedsięwzięć na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, realizowanych przez Stowarzyszenie „Jutrzenka” i Warsztat Terapii Zajęciowej.
MIROSŁAW SOSNOWSKI - działa na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Nadzieja” oraz w Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych. Swój czas poświęca na inicjatywy poprawiające jakość życia osób niepełnosprawnych, które dzięki niemu mogą np. korzystać z basenu przy ul. Mazowieckiej. Swoim zaangażowaniem stworzył możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu przez takie osoby oraz integracji z innymi ludźmi. Dla członków stowarzyszenia organizuje warsztaty i zajęcia, pomagające w rozwiązywaniu ich codziennych problemów, chętnie wspiera swoim doświadczeniem i wiedzą. Radny kadencji 1994-1998.
ROBERT SZECÓWKA - grafik, karykaturzysta i ilustrator książek. Współinicjator Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon w Legnicy. Laureat nagród i wyróżnień Satyrykonu. Członek-założyciel Fundacji Pegasusa w Hamburgu, organizator międzynarodowych wystaw i plenerów malarskich. Członek Polskiej Inicjatywy Kulturalnej w Hamburgu. Przyczynił się do rozsławienia Satyrykonu, wykorzystując ścisłe kontakty z artystami zagranicznymi, co skutecznie promuje nasze miasto. Każdego roku na Satyrykon wpływają tysiące prac autorów z kilkudziesięciu krajów świata.
HALINA TAMIOŁA - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. Pod jej kierunkiem szkoła utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych szkół średnich i szczyci się dużą liczbą uczniów szczególnie uzdolnionych. Pani H. Tamioła podejmuje działalność innowacyjną poprzez wdrożenie własnego programu autorskiego w klasie z poszerzoną edukacją historyczno-prawną. Jest wiceprezesem Szkolnej Fundacji „Solidarności” z I LO, która wspiera finansowo uczniów szczególnie uzdolnionych, ale będących w trudnej sytuacji materialnej. Czynnie włączyła młodzież do przygotowania I Zjazdu Legniczan. Uczestniczy w pracach Legnickiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dajmy Dzieciom Równe Szanse”. Włączyła szkołę do Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce i do Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Uzdolnionych. Pod jej redakcją powstała monografia z okazji 60-lecia I LO „Jesteśmy numer jeden. 60 lat I LO w Legnicy”.
DARIUSZ WSZOŁA - zawodnik TKKF Śródmieście, reprezentant Polski i wielokrotny  mistrz Polski Juniorów i Seniorów w Trójboju Siłowym i Wyciskaniu Leżąc w kategorii do 52 i 56 kg. Trzykrotny Mistrz Europy Juniorów w Trójboju Siłowym, trzykrotny Mistrz Świata Juniorów w Trójboju Siłowym, pięciokrotny Wicemistrz Europy Seniorów w Wyciskaniu Leżąc, trzykrotny Wicemistrz Seniorów w Wyciskaniu Leżąc, trzykrotny Mistrz Europy Seniorów w Trójboju Siłowym, dwukrotny Mistrz Świata Seniorów w Trójboju Siłowym. Reprezentując Polskę i uczestnicząc w zawodach, promuje również Legnicę. Jego trenerem jest Tadeusz Hul.
ANDRZEJ WYPORKIEWICZ (pośmiertnie) - aktywnie działał na rzecz emerytów i rencistów oraz osób ubogich. Radny kadencji 2002-2006. Jako działacz społeczny i radny pracował nad poprawą warunków życia mieszkańców naszego miasta, wspierał i pomagał Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, angażował się w wiele akcji społecznych na terenie Legnicy.
JULIAN ZAWISZA - instruktor ds. filmu w Legnickim Centrum Kultury, grafik, uprawia fotografię artystyczną, założyciel klubów filmowych AKF „Akt”, „Minifilm” i „Laterna Magica”. Jest uczestnikiem wystaw grafiki i fotografii, prowadzi działalność dydaktyczną dla młodzieży, realizuje własne filmy. Twórca 123 krótkometrażowych dokumentalnych i animowanych filmów, spośród których 61 zostało nagrodzonych. Opracował koncepcję Warsztatów Filmu Animowanego, które odbywają się w Legnicy w ramach Leniej Akademii Filmowej - jedynej stałej imprezy tego typu w Polsce. Podczas Warsztatów tworzy się filmy tradycyjnymi technikami animacji. Filmy powstałe pod jego opieką zdobywają nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych oraz prezentowane są w telewizji.
ANDRZEJ ZYCHOWICZ - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legnicy. Wniósł wybitny wkład w wszechstronny rozwój miasta, jego promocji, angażując się w realizację wielu przedsięwzięć edukacyjnych. Aktywnie uczestniczył w procesie reorganizacji legnickiej oświaty. Dzięki niemu w Legnicy prowadzone były badania ortopedyczne, w wyniku których przebadano ok. 2000 dzieci oraz prowadzone były otwarte zajęcia korekcyjne i wykłady. Przyczynił się do utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy CKU w Legnicy. Kierując CKU, przekształcił je w placówkę realizującą trudne zadania i liczącą się w regionie. Z jego inicjatywy założono Stowarzyszenie „Też masz talent”, którego głównym celem jest mobilizowanie lokalnego społeczeństwa do pracy społecznej na rzecz wychowania dzieci i młodzieży oraz ich wszechstronnego rozwoju.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 08.06.2009 | Wyświetleń: 1011
Powrót na listę aktualności

Zobacz także