Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Oprysk na ćmę bukszpanową w parku miejskim

Oprysk na ćmę bukszpanową w parku miejskim
18.07.2024
Oprysk na ćmę bukszpanową w parku miejskim

Ćma bukszpanowa, zwana również ćmą azjatycką, to inwazyjny szkodnik roślin ozdobnych, który doprowadza do całkowitej degradacji tychże roślin. Aktualnie mamy wylęg kolejnego pokolenia gąsienic ćmy bukszpanowej. W parku miejskim oraz na terenach zieleni w najbliższych dniach w godzinach wczesno porannych będą wykonywane opryski preparatem biologicznym Lepinox Plus. Produkt ten nie powoduje uczuleń ani problemów zdrowotnych. Niemniej jednak prosimy o ograniczenie bezpośredniego kontaktu swojego oraz zwierząt z krzewami bukszpanu. Walka z ćmą bukszpanową jest długa i wymaga ciągłego monitorowania oraz stosowania odpowiednich środków.

Jedynie sukcesywne monitorowanie obecności ćmy bukszpanowej oraz szybka reakcja mogą pomóc w uratowaniu bukszpanów w sytuacji wystąpienia szkodników. Chory bukszpan, dotknięty ćmą bukszpanową, może się zregenerować, jednak jest to zależne od stopnia porażenia.

Pierwsze przypadki obecności ćmy bukszpanowej w Europie odnotowano w 2007 roku. Z racji na jej inwazyjne stadium rozwojowe, szkodnik ten szybko się rozprzestrzenił na kontynencie. W Polsce pierwsze przypadki zostały rozpoznane w 2012 roku. Od tego czasu ćma bukszpanowa sukcesywnie się rozprzestrzenia, stanowiąc poważny i trudny do opanowania problem w uprawie bukszpanów.

Ćma bukszpanowa nie miała do niedawna naturalnych wrogów, co dodatkowo utrudniało kontrolę nad jej populacją. Jednakże ostatnio zaobserwowano, że dziko żyjące ptaki zaczynają odgrywać rolę w zwalczaniu larw i gąsienic tego szkodnika. Mimo to dorosłe osobniki potrafią emigrować na dalsze odległości w poszukiwaniu roślin żywicielskich, co sprawia, że ćma bukszpanowa jest trudna do opanowania i oporna na zwalczanie.

 

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 18.07.2024 | Wyświetleń: 65
Powrót na listę aktualności

Zobacz także