Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Pamiętaj żeś człowiekiem, według Józefa Łukomskiego. Odwiedź Muzeum Miedzi

Pamiętaj żeś człowiekiem, według Józefa Łukomskiego. Odwiedź Muzeum Miedzi
02.07.2020

Legnickie Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę prac „Hominem te memento” Józefa Łukomskiego, prezentowanych w gmachu głównym. Ekspozycja czynna jest od 1 lipca do 30 sierpnia.

Wystawa „Hominem te memento” (Pamiętaj żeś człowiekiem) prezentuje niewielki zespół prac Józefa Łukomskiego, znajdujący się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Zawiera siedem dzieł. Obraz przestrzenny złożony z pięciu elementów figuratywnych od którego pochodzi tytuł ekspozycji, pięć reliefów przestrzennych z cyklu Epitafia oraz jeden z cyklu Sarkofagi.

Eksponowane prace Józefa Łukomskiego przez 30 lat wchodziły w skład stałej ekspozycji historycznej zatytułowanej Legnica. „In ictu oculi”. Stanowiły artystyczny komentarz i uzupełnienie generalnej koncepcji wystawy polegającej na poszukiwania egzystencjalnych śladów człowieka. Tym razem uwolnione od dotychczasowego kontekstu pozwalają na obcowanie z przesłaniem nadanym im przez samego artystę.

Artysta, malarz, rzeźbiarz. Urodził się 8 lipca 1920 roku w Sławsku Górnym w Wielkopolsce. Zmarł 28 kwietnia 1996 roku w Warszawie. W latach 1950-1955 studiował sztukę użytkową w Chinach, później malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1962 roku uzyskał dyplom w pracowni Aleksandra Kobzdeja.

Poszukiwania własnego stylu artystycznej wypowiedzi zaowocowały w drugiej połowie lat 60. XX wieku cyklem 25 monumentalnych obrazów z tkaniny zatytułowanych Totemy. Tworzywem tych dzieł były sprute i pozszywane lub sklejone ze sobą znoszone stroje ludzi.

W 1969 roku powstał obraz przestrzenny Requiem złożony z 20 elementów figuratywnych, wykonanych z utwardzonych ubrań. Kompozycję zawieszoną nad taflami luster artysta nazwał „teatrem totalnego milczenia”. W latach siedemdziesiątych Łukomski tworzył z tej samej materii zamknięte w ramy obrazy reliefy składające się na cykle Epitafia, Sarkofagi oraz obrazy przestrzenne z siedzących lub stojących wyolbrzymionych figur ludzkich, zatytułowane Przemijanie, Zbiorowisko, Hominem quero, Medytacje i inne. Z tego okresu pochodzi także cykl reliefów ściennych Portrety. W kolejnych latach stworzył grupy figur Hominem te memento oraz Argumentum ad hominem.

Józef Łukomski przez cały czas brał czynny udział w życiu artystycznym w kraju i na świecie, zarówno w wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych. Był laureatem wielu wyróżnień, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana K. Norwida, którą otrzymał w 1979 roku.

Podsumowując twórczość artysty dr Bożena Kowalska w 1996 roku napisała: „Sztuka Łukomskiego nie jest moralitetem ani osądem. Jest filozoficzną zadumą nad losem ludzkim, zadumą pełną tragizmu. Wyrażona przez wizję plastyczną daleką od ekspresjonistycznego krzyku, przez swoją dyskrecję umiaru i dzięki jej skostniałej ciszy skłania do kontemplacji i do refleksji nad sprawami ostatecznymi.”

Przypominamy, że zwiedzających obowiązuje m.in. noszenie maseczek i jednorazowych rękawiczek oraz zachowanie dwumetrowego dystansu.

 

Źródło: Muzeum Miedzi

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 02.07.2020 | Wyświetleń: 514
Powrót na listę aktualności

Zobacz także