Pierwsi legniczanie odwiedzili Centrum Witelona
W miniony weekend Centrum Witelona otworzyło swoje drzwi dla legniczan. Po sześciu latach budowy, czternastu aneksach oraz trzech dodatkowych aneksach z wykonawcą ekspozycji, podjęto decyzję o otwarciu Centrum Witelona w Legnicy, mimo że nie wszystko było w pełni gotowe. Jak wyjaśnia prezydent Legnicy Maciej Kupaj, nadszedł czas na pełną przejrzystość i rezygnację z dalszego podpisywania kolejnych aneksów.
Z powodu opóźnień i problemów po stronie wykonawcy oraz osób nadzorujących prace, Centrum Witelona nie zaoferowało odwiedzającym pełnego wahlarzu swoich atrakcji. W związku z tym osoby, które wcześniej kupiły bilety, miały możliwość odwiedzenia Centrum w niedzielę, a dodatkowo otrzymały darmowy bilet na kolejne zwiedzanie.
W niedzielę na zwiedzających czekało wiele atrakcji, m. in. Nauka z Energią – warsztaty w LABO z Anną Rzeźnik, Edukacja Przyszłości – strefa VR, bezpłatne badania wzroku z Dr OKO" Optyk, Miej Oko – malowanie twarzy, specjalny wykład Karola Wójcickiego Z głową w gwiazdach – „O ŚWIETLE, GWIAZDACH I WITELONIE”, a na zakończenie dnia na Polanie Angielskiej, odbyło się oglądanie nieba przez zwierciadlany teleskop razem z Karolem Wójcickim.
Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona, które mieści się w parku Miejskim, w budynku dawnego Domu Strzeleckiego będzie miało do zaoferowania dla zwiedzających:
- wystawy interaktywne inspirowane osiągnięciami Witelona i innych wielkich umysłów,
- zajęcia w LABO dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które pozwolą zgłębiać naukowe tajemnice w praktyczny sposób,
- konferencje naukowe i kulturalne, które staną się miejscem wymiany wiedzy,
- wydarzenia artystyczne, łączące naukę z kulturą, takie jak spektakle, koncerty czy spotkania autorskie.
Główną atrakcją centrum będą interaktywne wystawy związane z badaniami Witelona, przedstawiające jego odkrycia w zakresie optyki, światła, matematyki i fizyki pod wspólnym hasłem „OKO. Perspektywa Przyszłości”. Prezentacje te pozwolą odwiedzającym zrozumieć i docenić wkład Witelona w rozwój nauki, ukazując współczesne zastosowania jego odkryć. Na głównej wystawie w Centrum Witelona znajdą się ekspozytory przybliżające teorie naukowe Witelona.
Wystawa zostanie podzielona na kilka stref:
Kto zgasił światło?
W zaciemnionej przestrzeni odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w teatrze światła i poznać naturę wielkoskalowych zjawisk świetlnych.
Szkiełko i oko
Ta strefa poświęcona jest praktycznemu zastosowaniu optyki geometrycznej. Znajdzie się tutaj całkowicie zaciemniony pawilon, w którym zwiedzający będą mogli eksperymentować z wiązkami światła.
Co widzi mózg?
W tej strefie przedstawiona jest psychofizjologia widzenia oraz świat złudzeń optycznych. Zwiedzający dowiedzą się, dlaczego interpretacja obrazu nie zachodzi w oku, lecz w mózgu.
Trzecie oko - bliżej natury
Tutaj zaprezentowane zostaną różne sposoby postrzegania świata przez zwierzęta. Zwiedzający poznają porównania między oczami różnych gatunków i odkryją zjawisko bioluminescencji.
Trzecie oko - nowe technologie
W tej części odwiedzający zobaczą, jak ludzkość rozwinęła wiedzę Witelona sprzed 800 lat w dziedzinie optyki i światła, wykorzystując ją do tworzenia nowoczesnych narzędzi. W tej strefie będzie można zapoznać się z laserami, luminoforami oraz dowiedzieć się, jak działa radioterapia.
Centrum Witelona ma być najnowocześniejszą placówką w Zagłębiu Miedziowym, łączącą naukę, edukację i kulturę. Jest to jedyne w Polsce miejsce, które prezentuje dorobek Witelona – pierwszego polskiego naukowca, na którego osiągnięcia powoływali się m. in. Mikołaj Kopernik i Leonardo da Vinci. Z pewnością każdy znajdzie tu coś interesującego – zarówno entuzjaści nauki, jak i osoby zafascynowane sztuką czy historią.
Obecnie Centrum Witelona będzie otwarte dla grup zorganizowanych. Prosimy śledzić komunikaty, będziemy informować kiedy Centrum zostanie otwarte dla indywidualnych zwiedzających.