Poznajmy historię legnickiej nekropolii. Zapraszamy na Legnicki Spacer Historyczny

W niedzielę, 30 października Muzeum Miedzi oraz Urząd Miasta zapraszają na ostatni w tym roku Legnicki Spacer Historyczny.
Położony przy ul. Wrocławskiej Cmentarz Komunalny w Legnicy, zajmuje obecnie powierzchnię około 45 ha. Założono go w 1822 roku, po tym, jak władze miasta wprowadziły zakaz grzebania zmarłych na cmentarzach wyznaniowych. Gdy w 1845 roku miasto ogarnęła epidemia cholery, wielka ilość ofiar zdecydowała o konieczności rozbudowy nekropolii. Wtedy też pojawił się pomysł wybudowania okazałego domu pogrzebowego z położoną centralnie, wspaniałą kaplicą. Przez kolejne 23 lata gromadzono pieniądze na jej realizację. Ostatecznie obiekt wzniesiono w 1868 roku, uznano go za najpiękniejszy na Śląsku. Podczas kolejnych lat na legnickim cmentarzu pojawiły się nowe budowle oraz kwatery: cmentarz leśny i wojenny.
200-lecie legnickiego miejsca pamięci skłoniło dwóch historyków z Muzeum Miedzi: dyrektora Marcina Makucha i dr. Marka Żaka do opracowania monografii tego ważnego dla historii miasta miejsca. W trakcie badań pozyskano cenne, nieznane dotychczas fotografie ze zbiorów Ratsarchiv Stadtverwaltung Görlitz oraz archiwalia, które prezentowane są na wystawie plenerowej.
O tajemnicach legnickiego miejsca spoczynku, jego pomnikach i miejscach pamięci, a także burzliwych losach nekropolii po II wojnie światowej oraz słynnych powojennych pogrzebach opowie dr Marek Żak. Będzie można również zwiedzić odrestaurowaną kaplicę cmentarną wraz z domem pogrzebowym.
Spotykanie rozpocznie się w niedzielę, 30 października o godz. 13.00, przed kaplicą cmentarną. Wstęp wolny.
Wydarzenie organizuje Muzeum Miedzi w Legnicy i Urząd Miasta Legnicy w partnerstwie z KGHM Polska Miedź.