Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Prezydent ogłosił alarm powodziowy - AKTUALIZACJA 16.09, godz. 03.30

Prezydent ogłosił alarm powodziowy - AKTUALIZACJA 16.09, godz. 03.30
14.09.2024
Prezydent ogłosił alarm powodziowy - AKTUALIZACJA 16.09, godz. 03.30

Aktualizacja - 16 września 2024, godz. 03.30

W poniedziałek, 16 września o godz. 3.00 nad ranem zakończyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Ochrony Przeciwpowodziowej

Niedzielna, druga fala na Kaczawie zaczyna powoli opadać. O godz. 20.30 Kaczawa w Duninie osiągnęła poziom 466 cm. Jest to najwyższy stan od momentu ogłoszenia w sobotę alarmu powodziowego.  Nie jest to jednak wynik rekordowy, dla porównania: absolutne maximum odnotowano 15 kwietnia 1917 i 20 lipca 1997 roku, kiedy poziom lustra Kaczawy podniósł się do 540 cm.

Na zbiorniku Słup wciąż utrzymywane są zrzuty wody na poziomie 50 m3/s. O godzinie 2.10 stan rzeki na wodowskazie w Duninie wyniósł 436 cm, ubyło 30 cm, spadek jest wyraźny. Maleje również siła przepływu wody w Duninie pod Legnicą - z rekordowych 158 m3 na sekundę o godz. 22.00 do 126 m3/s o godz. 2.10. Duże spadki odnotowano również w górnym biegu Kaczawy, w Świerzawie.

W górnym biegu zaczęła opadać również Czarna Woda, jednak jej poziom w Legnicy wzrasta, na skutek tzw. cofki.

Cały czas monitorowane jest 31 kilometrów wałów przeciwpowodziowych zabezpieczających miasto. Największym wyzwaniem są przecieki, które muszą być natychmiast naprawiane. W nocy zabezpieczano teren Starych Piekar. To wyjątkowo trudna do przeprowadzenia akcja ze względu na fakt, iż wały przeciwpowodziowe są do maximum nasiąknięte wodą. Ich dociążenie workami z piaskiem w koronie mogłoby rozerwać wał. Akcję rozpoczęto od ustabilizowania sytuacji w rejonie ulic Piątnickiej i Rzecznej. Tu służby zadziałały natychmiastowo, chociaż padający deszcze mocno utrudnia działania. 

LPWiK S.A. poinformował, że woda dostarczana do legnickich mieszkań jest zdatna do picia. Dopływ wody do ujęcia jest zablokowany. Przedsiębiorstwo dysponuje zapasem wody pitnej wystarczającej na kilkadziesiąt dni. Jakość wody jest stale badana i posiada prawidłowe parametry fizyko-chemiczne. Całość cyklu uzdatniania jest prawidłowa i nadzorowana.

Sztab zwraca się z apelem do Legniczan:
- Nie siejmy dezinformacji. Wiarygodne dane może znaleźć na stronie www.legnica.eu. Są one wytwarzane przez służby hydrologiczne i meteorologiczne: PG Wody Polskie, IMGW, ZKOC i służby Wojewody Dolnośląskiego.
- Słuchajcie służb, współpracujcie z nimi.
- Nie blokujcie dojazdu dla służb, które działają w mieście! To bardzo ważne.
- Priorytetem jest Wasze bezpieczeństwo. Wszystkie służby działają i są do Waszej dyspozycji. 

Na zakończenie obrad Prezydent podziękował za nieprzerwaną pracę wszystkim służbom, w szczególności Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji, ZDM, Dyrektorom Wydziałów Urzędu Miasta, którzy powołani zostali do MZOP, wszystkim chętnym do pomocy mieszkańcom, OSP, LPGK, LPWiK, MPK, ZGM, MOPS, DPS, WOT . Walczymy wszyscy razem, jesteśmy w stanie najwyższej gotowości – powiedział Prezydent Maciej Kupaj.

 

Stan wód g. 2:50
- Kormoran (Czarna Woda) 439 cm
- Kaczawa (Jaworzyńska) 387 cm

Aktualizacja - 15 września 2024, godz. 20.30

Podsumowanie konferencji prasowej Prezydenta Miasta Legnicy 

Podczas konferencji prasowej, Prezydent Legnicy Maciej Kupaj przedstawił aktualne informacje na temat sytuacji powodziowej w mieście, omówił działania podejmowane przez władze oraz odpowiedział na pytania dziennikarzy.

Aktualny stan rzek w Legnicy

Na godz. 18:30 stan wody na Kaczawie wynosił 346 cm, co oznacza wzrost o 14 cm w porównaniu do poprzednich pomiarów. Poziom wody na Czarnej Wodzie wzrósł zaledwie o 2 cm, osiągając 418 cm. Z kolei na rzece Rzymówka stan wody zaczął się podnosić, co może spowodować wzrost poziomu wód w Legnicy o 30-40 cm. Prezydent poinformował, że w tym momencie nie przewiduje się większych zrzutów wody ze zbiornika Słup, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców.

Zagrożenie powodziowe

Prezydent Kupaj uspokoił mieszkańców, że na godzinę 20:30 nie ma bezpośredniego zagrożenia wylaniem rzek poza wały przeciwpowodziowe. Największym ryzykiem jest jednak możliwość przesiąknięcia lub przerwania wałów. Służby miejskie na bieżąco monitorują ich stan i reagują na ewentualne problemy.

W odniesieniu do zbiornika Słup, prezydent wskazał, że przez kolejne 48 godzin zbiornik może przyjąć dodatkowe ilości wody. Sytuacja będzie zależna od warunków meteorologicznych na Dolnym Śląsku.

Zapasy worków z piaskiem i działania zabezpieczające

Maciej Kupaj zapewnił, że miasto posiada kilka tysięcy worków z piaskiem magazynowanych w Legnickim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (LPGK). Na ten moment nie ma potrzeby ich użycia, a mieszkańcy nie muszą się angażować w pomoc przy ich przygotowywaniu. Prezydent zaapelował jedynie o monitorowanie wałów i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.

Bezpieczeństwo wody pitnej

Podczas konferencji poruszono również temat niedawnego alertu Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), który wydała Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Prezydent uspokoił mieszkańców, informując, że alert ten nie dotyczy Legnicy. Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (LPWiK) zapewniło, że woda w mieście jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Zapasy wody pitnej są wystarczające na kilka kolejnych dni, a jakość wody jest stale monitorowana i spełnia wszystkie normy fizyko-chemiczne.

Normalne funkcjonowanie szkół

Zastępca prezydenta Aleksandra Krzeszewska poinformowała, że szkoły w Legnicy będą funkcjonować normalnie, a uczniowie mają kontynuować zajęcia według planu. Prezydent podkreślił, że miasto działa bez zmian i wszystkie instytucje funkcjonują jak dotychczas.

Na zakończenie prezydent Maciej Kupaj zaznaczył, że sytuacja jest pod kontrolą, a miasto jest odpowiednio zabezpieczone przed skutkami potencjalnej powodzi. Władze miejskie są gotowe na dalsze działania, a mieszkańcy zostaną niezwłocznie poinformowani w razie jakichkolwiek zmian.

 
Aktualizacja - 15 września 2024, godz. 22.30
Uwaga, ze względów bezpieczeństwa, zamknięty dla ruchu został most na Smokowickiej.
 
Aktualizacja - 15 września 2024, godz. 19.00

SPOTKANIE MIEJSKIEGO ZESPOŁU OCHRONY PRZED POWODZIĄ (MZOP) 

Stan wód na godz.20.00:

- Kaczawa (Jaworzyńska): 363 cm

- Czarna Woda (Kormoran): 421 cm

  • Woda pitna w Legnicy jest bezpieczna i zdatna do spożycia.
  • Worki z piaskiem są zabezpieczone, przecieki na wałach są na bieżąco sprawdzane i wzmacniane przez służby.
  • Droga do Kormorana (ul. Kąpielowa) została zamknięta.
  • Ulica Gumińskiego jest pod kontrolą – 3 pompy pracują przez całą dobę.
  • Złożyliśmy wniosek o dodatkowe pompy do Wojewody, doraźnie wspierają nas PSP.
  • MPK wspiera akcję umacniania wałów, dostarczając autobusy do ogrzewania, przewożąc żołnierzy WOT i mieszkańców.
  • Policja interweniuje w sprawach osób przebywających na wałach.
  • Najprawdopodobniej zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej.

Dbajmy o bezpieczeństwo!

 
Aktualizacja - 15 września 2024, godz. 17.45
Ze względów bezpieczeństwa ul. Kąpielowa na wysokości Białyni zostaje zamknięta. Tereny kąpieliska Kormoran są naturalnym terenem ochronnym przed zalaniem. Prosimy o przestrzeganie poleceń służb o nie wchodzenie w ul. Kąpielową. 
 
Aktualizacja -  15 września, godz. 12.00
Briefing prasowy prezydenta Legnicy Macieja Kupaja:
 
Podczas briefingu prezydent Legnicy Maciej Kupaj wraz z zastępcami podziękował mieszkańcom, legnickim firmom, Straży Pożarnej oraz Wojskom Obrony Terytorialnej za ich zaangażowanie w działania związane z ochroną miasta przed powodzią. Aktualny stan wód jest stabilny, jednak służby miejskie i straż pożarna monitorują sytuację i są w pełnej gotowości do działania.
 
Na konferencji prasowej Zastępca Prezydenta Aleksandra Krzeszewska i Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podkreślili ogromną rolę mieszkańców, przedsiębiorstw oraz służb ratunkowych w zabezpieczeniu miasta przed skutkami podwyższonego stanu wód w rzece Kaczawie i Czarnej Wodzie. 
 
- Dziękujemy wszystkim za pomoc. Mieszkańcy Legnicy, Straż Pożarna oraz Wojska Obrony Terytorialnej działają z pełnym zaangażowaniem, a sytuacja jest pod stałą kontrolą” – powiedział Prezydent Kupaj.
 
Zastępca prezydenta Jacek Baszczyk poinformował, że poziom Kaczawy wynosi obecnie 357 cm i pozostaje stabilny w stosunku do ostatnich pomiarów. Natomiast poziom Czarnej Wody wzrósł do 425 cm, dlatego służby miejskie nadal intensywnie monitorują jej stan.
 
Aby zapobiec cofnięciu się wody do kanalizacji deszczowej, podjęto działania związane z zamykaniem zasuw. Woda, która mogłaby wrócić do systemu kanalizacyjnego, jest przepompowywana z powrotem do rzeki Kaczawy. Z tego powodu mogą wystąpić zastoje wody na ulicach. Mieszkańców prosimy o ostrożność i spokojną jazdę po drogach.
 
Wody Polskie zwiększyły zrzut ze zbiornika Słup do 50 m³/s, co może podnieść poziom wody maksymalnie o 5-10 cm. Jednak obecnie nie obserwuje się znaczących zmian hydrologicznych w związku z tym zrzutem.
 
Prezydent Kupaj zaapelował o niezakłócanie pracy służb. „Jeśli chcecie Państwo pomóc, monitorujcie stan wałów, ale unikajcie wchodzenia na nie oraz zbliżania się do rzek. Prosimy również o nieparkowanie samochodów w pobliżu wałów, aby w razie potrzeby umożliwić szybkie działania” – dodał Prezydent.
 
Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez miejskie służby, a wszelkie działania koordynuje Państwowa Straż Pożarna. Worki z piaskiem są gotowe do użycia w razie konieczności, jednak na ten moment nie ma potrzeby ich dalszego przygotowywania. Sytuacja w mieście pozostaje pod kontrolą.
 
Numery alarmowe w razie zagrożenia:
 
    Urząd Miasta Legnicy: (76) 72 12 100, (76) 72 12 101
    Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: +48 604 664 549, 76 72 21 392, 76 86 22 021
    Straż Miejska: 986
    Policja, Straż Pożarna: 112
    Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji: 994
    Pogotowie Techniczne, Energetyczne, Gazowe i Ciepłownicze: 991, 992, 993

 

Aktualizacja - 15 września 2024, godz. 4:00

Fala na Kaczawie wypłaszcza się.

O godz. 3.00 nad ranem zakończyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Ochrony przed Powodzią, które na konferencji prasowej podsumował Prezydent Legnicy Maciej Kupaj.

Fala na Kaczawie wypłaszcza się. Od godz. 14.00 w sobotę, 14 września, gdy poziom wodowskazu na Duninie wyniósł 429 cm do godziny 23.40, gdy IMGW podał wskazanie 431 cm, wody na Kaczawie przybyło tylko dwa centymetry.

Projektowana zwiększonym zrzutem ze zbiornika Słup fala, prognozowana na 30-40 cm, dotarła do Legnicy ok. godz. 22. Od godz. 22, gdy poziom wody na Duninie wyniósł 421 cm do godz. 2 rano, gdy poziom wyniósł 432 cm woda podniosła się tylko o 11 cm. Zrzut nie wpłynął znacząco na sytuację hydrologiczną miasta. Jednak dynamika przepływu wody pozostaje wysoka i wynosi obecnie 123 m3 /s (dla porównania w piątek o godz. 12 wynosiła 4,1 m3/s).

Monitorowana jest sytuacja na wałach, m.in. zabezpieczono przesięk na wałach przeciwpowodziowych Przypkowie (ul. Wielogórska).

W dalszym ciągu na parking przy Bielańskiej dowożony jest piasek. Do Legnicy dotarło również 100 tysięcy worków z rezerwy Wojewody Dolnośląskiego, w tym momencie miasto dysponuje ok. 130 tys. worków. Do miasta docierają również wysokowydajne pompy, które pracują już na ul. Gumińskiego i potoku Kopanina.

- Zorganizujmy sobie chwilę odpoczynku. Przegrupujmy siły i przygotujmy się na kolejny dzień. Gdyby sytuacja się pogorszyła, będziemy informować poprzez media społecznościowe  – zaapelował Maciej Kupaj

Na zakończenie spotkania prezydent gorąco podziękował za pomoc i wielkie serce do walki wszystkim Legniczanom oraz firmom prywatnym uczestniczącym w akcji zabezpieczania wałów.

 

Aktualizacja -  15 września, godz. 1.20

Legniczanie ruszyli na pomoc. Trwa walka o miasto.

Cały czas trwa walka o utrzymanie newralgicznych punktów na wałach przeciwpowodziowych. Sytuacja na Kaczawie jest poważna. Pewną nadzieję przynosi jednak widoczne wypłaszczenie fali powodziowej. Spodziewany wzrost na Kaczawie podniósł stan wody na wodowskazie w Duninie o 10 cm w ciągu ostatnich 4 godzin. Straż Pożarna koordynuje akcję zabezpieczania najbardziej słabych punktów na wałach, do której masowo włączyli się legniczanie oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Kolejne wywrotki dowożą piasek na parking przy ul. Bielańskiej, gdzie w tej chwili 200 osobowa grupa legniczan ładuje go do worków. Są one rozwożone kolejno do punktów krytycznych.

Do punktów szczególnie zagrożonych należy ul. Nabrzeżna w pobliżu kościoła św. Jacka. Wały umacniane są także na odcinku od mostu przy ul. Wrocławskiej, przez ul. Żeglarską aż po zakład Hefra. W działania te zaangażowani mieszkańcy, którzy pomagali ratować miasto podczas powodzi w 1997 roku.

Dla osób chcących włączyć się w akcję, na parkingu przy ul. Bielańskej został ustawiony autobus MPK, który o godz. 23.00 przewiózł 50 osobową grupę wolontariuszy pod kościół św. Jacka gdzie wsparcie w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych jest najbardziej potrzebne. Można w nim odpocząć i ogrzać się

Walka na wałach trwać będzie całą noc.

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 21.30

O godz. 21 zakończyła się konferencja prasowa Prezydenta Legnicy Macieja Kupaja oraz członków Miejskiego Zespołu Ochrony przed Powodzią. Prezydent podkreślił że następna 2-3 godziny będą kluczowe dla miasta. Ilość wody zrzucanej ze zbiornika Słup została zwiększona z 20 m3 (o godz. 14.00) do 40 m3 na sekundę. Zrzuty ze zbiornika Słup podniosą lustro wody na Kaczawie o ok. 30-40 cm, jednak woda nie powinna dojść do korony wałów. W tej chwili największym ryzykiem jest przesiąkanie wałów lub ich nagłe rozszczelnienie. Niestety sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w najbliższych godzinach nie ulegnie poprawie. W tej chwili nad umacnianiem tych newralgicznych miejsc pracują strażacy Państwowej Straży Pożarnej wspomagani przez Wojska Obrony Terytorialnej. Miasto przygotowuje się do umacniania i podwyższenia wałów z wykorzystaniem rezerwy 50 tysięcy worków przekazanych przez Wojewodę Dolnośląskiego.  
Komendant Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Wojciech Huk podkreślił, że nie można ustalić, gdzie i którędy woda wedrze się do miasta. Na podstawie oceny wałów dokonanej w marcu 2024 oraz przebiegu powodzi z roku 1997 wytypowano 10 newralgicznych punktów na wałach, które stale monitoruje 20 osób. Punkty te wzmacniane są workami z piaskiem. Prezydent zaapelował o zgłaszanie do ZKOC, Straży Pożarnej lub Biura Prezydenta, które pracuje całodobowo (tel. 76 72 12 100, 76 72 12 101) informacji o przesiąkających wałach, tj. wałach przy których podstawie gromadzi się woda. Prezydent oraz Komendant legnickiej PSP ponownie apelowali o niewchodzenie na wały przeciwpowodziowe.
Jeżeli nie chcecie pomagać, nie przeszkadzajcie - powiedział Maciej Kupaj.

Na ulicy Gumińskiego woda powoli zaczyna opadać, pracują dwie wysokowydajne pompy Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Mieszkańcy ułożyli również zaporę z worków, która ma zabezpieczyć ulicę Tadeusza Myśliwca.

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 17.40
Prezydent Legnicy Maciej Kupaj: "Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna, dlatego bardzo proszę - przygotujcie się na ryzyko powodzi."

Zalecenia w przypadku powodzi i podtopień:

- nie zbliżaj się do wezbranych rzek,
- słuchaj poleceń służb,
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu,
- upewnij się, że cała rodzina, zwłaszcza dzieci, wie co robić w czasie powodzi,
- przenieś dokumenty, leki i wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- naładuj telefon,
- przygotuj się do ewakuacji,
- zrób zdjęcia zniszczeń, mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania,
- nie pij wody ze studni, może być skażona,
- odłącz prąd i gaz.

Prosimy, by zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz bliskich. W sytuacjach awaryjnych lub zagrażających życiu niezwłocznie należy kontaktować się z odpowiednimi służbami.

Całodobowe numery alarmowe Urzędu Miasta Legnicy:

    • (76) 72 12 100
    • (76) 72 12 101

Nadto przypominamy o pozostałych numerach alarmowych:

    • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: 
      +48 604 664 549, 76 72 21 392, 76 86 22 021
    • Policja: 112
    • Straż Pożarna: 76 752 21 12, 112
    • Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji: 994
    • Straż Miejska: 986
    • Pogotowie Energetyczne: 991
    • Pogotowie Gazowe: 992
    • Pogotowie Ciepłownicze: 993
    • Pogotowie Techniczne: 514 280 042, 730 812 358

 

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 17.30
Briefing prasowy prezydenta Legnicy Macieja Kupaja:
O godzinie 14:00 rozpoczął się znacznie większy zrzut wody ze zbiornika Słup w ilości 25 tys. m/ minutę. Słup zapełnia się bardzo szybko i prawdopodobnie nie będzie w stanie przyjąć całej wody.
Za zgodą Ministerstwa Obrony Narodowej zostało nam przekazanych 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Głogowa, którzy ok. godz. 18:00 będą na miejscu i zostaną przekazani do dyspozycji dla Państwowej Straży Pożarnej, która zajmuje się nadzorem nad całą akcją umacniania wałów. Działania wspomaga Hefra, KGHM, na chwilę obecną nie ma potrzeby uczestnictwa mieszkańców.
Piach jest ulokowany w różnych miejscach na ewentualne potrzeby akcji przeciwpowodziowej. Do Legnicy przyjedzie dodatkowo między 30 a 50 tys. worków z rezerw wojewódzkich.
Apelujemy aby nie przeszkadzać w trakcie akcji, która trwa. Nie blokować dojazdów, ani wałów. Prosimy nie chodzić po wałach.

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 16.00
Ze względów bezpieczeństwa zamknięta została kładka na ulicy Bielańskiej.

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 15.30
LPWiK dostarczyło na ulicę Gumińskiego 1000 worków i 25 ton piasku dla mieszkańców, którzy sami budują umocnienia. Równolegle trwają prace nad udrożnieniem kanalizacji.
Trwa posiedzenie Miejskiego Zespołu Ochrony przed Powodzią, ustalana jest koncepcja obrony wałów przeciwpowodziowych.
Prezydent Miasta Maciej Kupaj złożył formalny wniosek o pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej w akcji przeciwpowodziowej na terenie miasta Legnicy.
KGHM Polska Miedź S. A. pomaga Legnicy. Huta Miedzi Legnica dostarcza miastu 40 tysięcy ton piasku, worki oraz sprzęt do transportu.

Aktualizacja - 14 września 2024, godz. 14.00
Na ulicach Gumińskiego, Chyły i Ziarnika mieszkańcy budują zapory z worków z piaskiem, które dostarczają służby komunalne.
Zamknięte zostały ulice Lipnicka i Żytnia, w okolicach wodospadu przy ulicy Jaworzyńskiej. 
W dalszym ciągu apelujemy o nieblokowanie dojazdu i niewchodzenie na wały!

14 września 2024, godz.11.00
W sobotę o godz. 10.30 w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Legnicy Macieja Kupaja. Poprzedziło ją ogłoszenie o godz. 1 w nocy pogotowia przeciwpowodziowego, a o godz. 4 nad ranem alarmu przecipowodziowego dla miasta Legnicy. Jeszcze w nocy rozpoczął pracę Miejski Zespół Ochrony Przeciwpowodziowej, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Policji, Straży Miejskiej, służby komunalne, PGW Wody Polskie i in.

Podczas konferencji prasowej Prezydent poinformował, iż w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na Czarnej Wodzie oraz Kaczawie, a także w związku ze zwiększonym zrzutem wody ze zbiornika Słup, rozpoczęto stałe monitorowanie wałów przeciwpowodziowych. Z uwagi na możliwą konieczność nadbudowy korony wałów, wytyczane są miejsca obrony oraz trwa pozyskiwanie - do istniejącej rezerwy 300 ton piasku i 30 tysięcy worków - dodatkowych ilości. Skierowano pilny wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o przekazanie kolejnych 100 tysięcy worków.

W związku z wezbraniem potoku Kopanina, w dalszym ciągu podtapiane są ul. Gumińskiego, Jurosa, Myśliwca i Szulca oraz okolice ul. Spokojnej. Od godz. 10 zamknięta została kładka w ciągu ul. Białej.

Prezydent podkreślił, iż wszystkie służby są w stanie najwyższej gotowości, ale stan wody wzrasta i konieczne jest przygotowanie się na nadejście większej fali. O godzinie 10.30 stan Kaczawy na Duninie wynosił 403 cm, (o 103 cm powyżej stanu alarmowego). Prezydent zwrócił się również z apelem do legniczan o niezastawianie dojazdu do wałów przeciwpowodziowych. Pozostawione tam samochody utrudniają dojazd służb.

|Uruchomione zostały dwa, całodobowe numery alarmowe: 76 72 12 100 praz 76 72 12 101

 

Opublikował: Beata Kostuś | Dodano: 14.09.2024 | Wyświetleń: 43658
Powrót na listę aktualności

Zobacz także