Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

„RE–KREACJA. Kostiumy Małgorzaty Bulandy” – w Muzeum Miedzi w Legnicy

„RE–KREACJA. Kostiumy Małgorzaty Bulandy” – w Muzeum Miedzi w Legnicy
07.05.2025
„RE–KREACJA. Kostiumy Małgorzaty Bulandy” – w Muzeum Miedzi w Legnicy

Już 8 maja (czwartek) o godz. 17:00 zapraszamy na uroczysty wernisaż wyjątkowej wystawy „RE–KREACJA. Kostiumy Małgorzaty Bulandy”, która zagości w historycznych wnętrzach dawnego Pałacu Opatów Lubiąskich, w siedzibie Muzeum Miedzi w Legnicy. Tego dnia muzeum wyjątkowo otworzy dla publiczności główne, barokowe wrota od strony ul. Partyzantów.

Wystawa prezentuje dorobek jednej z najwybitniejszych polskich scenografek i kostiumografek – Małgorzaty Bulandy – artystki od ponad trzech dekad związanej ze światem teatru, która od 1993 roku współtworzy artystyczną tożsamość Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakle, które współrealizowała, często powstawały w nietypowych, postindustrialnych, zrujnowanych miejscach. Wśród nich warto wymienić:

  • wnętrze Kościoła Marii Panny – Pasja (1995),
  • halę fabryczną przy ul. Jagiellońskiej – Zły (1996),
  • dawne koszary pruskie przy Nowym Świecie – Koriolan (1998),
  • salę teatralną na Nowym Świecie – Hamlet, Książę Danii (2001),
  • Kino Kolejarz przy ul. Łąkowej – realizacja telewizyjna Ballady o Zakaczawiu (2002),
  • magazyny przy ul. Jordana 2 – Szaweł (2004),
  • hale przy ul. Jagiellońskiej i ul. Ściegiennego – Portowa Opowieść (2004),
  • scenę na Piekarach – Made in Poland (2004),
  • salę dawnego kina i teatru variété przy ul. Kartuskiej – Łemko (2007).

Jej projekty pojawiły się również w telewizyjnych wersjach spektakli, takich jak Ballada o Zakaczawiu, Made in Poland czy Orkiestra, a także w filmie Operacja Dunaj (2009). Bulanda współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami – Jackiem Głombem, Robertem Talarczykiem, Przemysławem Wojcieszkiem, Lechem Raczakiem, duetem PiK i innymi.

Twórczość artystki była prezentowana m.in. na prestiżowym Prague Quadriennale (2003), Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2004) oraz podczas dwóch wystaw indywidualnych w Centrum Scenografii Polskiej – oddziale Muzeum Śląskiego w Katowicach: Spektakl w obiektywie miasta (2015) i Świat zagadka (2024).

Bulanda została wielokrotnie uhonorowana za swoje dokonania. W 2007 roku otrzymała nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Narodowy i ZASP, za scenografię do spektakli Osobisty Jezus (reż. Przemysław Wojcieszek, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy) i Zabijanie Gomułki (reż. Jacek Głomb, Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze). Za te same realizacje zdobyła także nagrodę jury Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

O wystawie

„RE–KREACJA” to opowieść o sztuce rodzącej się z rzeczy zużytych, zapomnianych, wyrzuconych. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Teatrem Modrzejewskiej, ukazuje szerokie spektrum twórczości Małgorzaty Bulandy – zarówno tej stricte teatralnej, jak i wykraczającej poza klasyczne ramy sceny.

Na wystawie zobaczyć można kostiumy inspirowane ideą recyklingu. Artystka wykorzystuje przedmioty z pozoru bezużyteczne – materiały z odzysku, fragmenty starych ubrań i elementy codzienności – przekształcając je w pełnoprawne dzieła sztuki. Jej projekty są nie tylko estetyczne, ale też głęboko symboliczne, podejmujące tematykę pamięci, przemijania, tożsamości i transformacji.

Wystawę kuratoruje Tomasz Grabowski z Muzeum Miedzi w Legnicy. Za oprawę wizualną odpowiada Karol Budrewicz, a za warstwę muzyczną – Transmission Zero. W realizację wystawy zaangażowana była również grupa „Mistrzowie i Małgorzata”, w skład której wchodzą: Szymon Antoniak, Anna Sokół, Jarosław Knefel, Cecylia Obuchowicz, Andrzej Ostrouch, Joanna Truchan, Andrzej Markiewicz, Radosław Kordys, Marek Zieliński, Hubert Łowkis oraz Małgorzata Bulanda.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zaparszamy! 

Galeria zdjęć

Opublikował: Anna Lango | Dodano: 07.05.2025 | Wyświetleń: 178
Powrót na listę aktualności

Zobacz także