Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Renowacja cmentarnej kaplicy ukazała piękno jej architektury

Renowacja cmentarnej kaplicy ukazała piękno jej architektury
30.09.2021
Renowacja cmentarnej kaplicy ukazała piękno jej architektury

Dobiegła końca rewitalizacja cmentarnej kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej. – Podczas kilku miesięcy nigdy nie zwalnialiśmy tempa prac. Dzięki temu kaplica odzyskała dawny blask. Teraz wiemy, z jak wspaniałym zabytkiem mamy do czynienia – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

Zakończyły się ostatnie prace blacharskie przy elewacji i części frontowej kaplicy. Jak informuje wydział inwestycji miejskich, zakończenie ich i odbiór prac odbył się 23 września.

Zakres całej inwestycji obejmował m.in.: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej w części piwnicznej, wymianę pokrycia dachu wraz z instalacją odgromową, wykonanie badań stratygraficznych i robót murarsko–tynkarskich. Okna i drzwi zostały poddane renowacji, wymienione są wentylatory dachowe, zdemontowana jest nieczynna instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami w kaplicy i pomieszczeniach przyległych, a zamontowane są elektryczne maty grzejne oraz grzejniki promiennikowe.

Prace zaplanowano na dwa etapy – w pierwszym nastąpiła renowacja kaplicy pogrzebowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, bez prosektorium, w drugim - pozostałych części obiektu. Zakończenie całości prac na kaplicy i krematorium planowane jest do 22 grudnia 2021 r., a wynika to ze skrócenia pierwotnego terminu zakończenia prac, wcześniej planowanych na koniec marca 2022 r.

Cmentarz Komunalny w Legnicy, położony przy ul. Wrocławskiej 124, zajmuje obecnie powierzchnię około 45 ha. Usytuowany jest na równinnym terenie w odległości 2 km od centrum miasta. Założono go decyzją władz grodzkich w 1822 roku, kiedy to wprowadzony został zakaz grzebania zmarłych na cmentarzach położonych wewnątrz murów miejskich, a nekropolia stała się od razu dostępna dla wyznawców wszystkich religii. Kolejne etapy rozbudowy miały miejsce w latach 1845, 1880, 1898, 1915 oraz w latach 20. i 30. minionego wieku.

W 1845 roku Legnicę ogarnęła epidemia cholery. Wielka ilość śmiertelnych ofiar tej choroby zdecydowała o konieczności rozbudowy cmentarza. Przez kolejne 23 lata gromadzono środki na realizację idei bardzo wpływowego obywatela miasta – kupca i przemysłowca Taucherta, który postulował zastąpienie domu pogrzebowego położoną centralnie, wspaniałą kaplicą. Obiekt ten wzniesiono w 1868 roku i od tej pory legnicka kaplica uważana jest za najpiękniejszą na Śląsku.

Legnicki dom modlitwy zbudowany został według projektu Johanna Roberta Mende. Urodzony 3 maja 1824 roku w Brzegu niemiecki architekt kierował budową wodociągów miejskich w Lubaniu, kiedy 1 października 1867 r. powołany został na stanowisko radcy budowlanego w legnickim magistracie. W naszym mieście działał przez  sześć lat, do maja 1873 roku, tj. do czasu wyboru  na miejskiego radcę budowlanego we Wrocławiu. Tam, po zakończeniu 12-letniej kadencji, w latach 1886-1893,sprawował funkcję głównego inspektora wrocławskiego nadzoru budowlanego (urzędu wydającego zezwolenia na realizację i użytkowanie obiektów budowlanych).

Do najważniejszych dzieł Johanna Roberta Mende należą wrocławskie budowle: Ewangelicka Wyższa Szkoła Obywatelska, szkoły przy ul. Bolesława Drobnera i Ślężnej oraz Królewska Szkoła Rzemiosła. Jako twórca pozostawał pod wpływem sławnych niemieckich architektów: Karla Friedricha Schinkla i Heinricha Hübscha, twórcy tzw. stylu arkadowego (z niem. Rundbogenstil), nawiązującego do architektury romańskiej, wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej, a także włoskiego renesansu.

Kaplica na cmentarzu Komunalnym w Legnicy, realizowana w latach 1868-1869 wspólnie z inspektorem budowlanym Wolffem jest pierwszą z serii budynków użyteczności publicznej dolnośląskiego architekta. Jej poświęcenie odbyło się 21 listopada 1869 roku. W 1926 r., podczas przebudowy obiektu, do kaplicy dobudowano budynek mieszczący krematorium i prosektorium.  

Kaplicę zdobią witraże powstałe w słynnym Instytucie Witrażowym Adolpha Seilera, wrocławskiej firmie działającej w latach 1846-1945, która była największą i najdłużej działającą pracownią witrażowy na Śląsku. Warto dodać, iż Adolph Seiler, urodzony w 1824 r. w Rynarcicach koło Lubina, syn  mistrza szklarskiego Augusta, był bratem Eduarda Seilera, założyciela słynnej legnickiej fabryki fortepianów. Adolph około 1846 r. osiedlił się we Wrocławiu, z tego czasu pochodzą jego pierwsze witraże. Podobnie jak brat zaczynał karierę, jak skromny rzemieślnik. Talent i pracowitość pozwoliły mu osiągnąć prawdziwy sukces. Już w latach 60. XIX wieku jego firma uważana była za najznakomitszy warsztat witrażowy we wschodnich Niemczech i jeden z najpotężniejszych w Europie. Instytut Seilera dostarczał witraże do obiektów sakralnych, rezydencji, mieszczańskich kamienic i gmachów użyteczności publicznej na Śląsku, w Saksonii, Wielkopolsce, na Pomorzu, Austrii, a  nawet Grecji. Magda Ławicka, autorka monografii odkryła, iż wrocławskie witraże wysyłano także do Ameryki Południowej, a ratusz w Barcelonie do dziś zdobi witraż Seilera, powstały prawdopodobnie około 1929 roku.

Renowację witraży w kaplicy w listopadzie 1991 przeprowadziła pracownia Zbigniewa Brzezińskiego z Legnicy.

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 30.09.2021 | Wyświetleń: 1328
Powrót na listę aktualności

Zobacz także