Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Telewizja japońska pokaże film dokumentalny o polskiej drodze do wolności z Legnicą w jednej z głównych ról

Telewizja japońska pokaże film dokumentalny o polskiej drodze do wolności z ...
22.04.2009
      Od 16 kwietnia do wczoraj (21 kwietnia br.) w Legnicy przebywała ekipa kanału japońskiej telewizji publicznej TV NHK, realizująca film dokumentalny o najnowszej historii Polski. Dokument zatytułowany „20 lat wolności w Europie Wschodniej. Polska droga” jest poświęcony narodzinom „Solidarności”, przełomowi okrągłego stołu z 1989 roku, transformacji ustrojowej i dorobkowi ostatnich dwóch dekad. Koordynatorem w Polsce japońskiej stacji jest warszawska firma Kaneko Creative Agency, reprezentowana przez doskonale znającego nasz kraj i język pana Junro Kaneko. Reżyserią filmu zajmuje się pan Ryuji Osaki. Z japońskimi gośćmi spotkał się w Ratuszu Prezydent Tadeusz Krzakowski, który był dla nich przewodnikiem po najnowszej historii i dokonujących się w mieście przeobrażeniach. Poza Legnicą filmowcy odwiedzili Gdańsk i Warszawę. Kolejne z tego cyklu japońskie dokumenty o europejskich przemianach ustrojowych powstaną w Niemczech, Czechach i w Rumunii.
      Legnica zainteresowała telewizję japońską jako miasto wyjątkowe w tej części Europy. Była najdłużej w Europie okupowana przez obce wojska po II wojnie światowej (do 1993 r.). Tu, w siedzibie dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a później Armii Federacji Rosyjskiej, zapadały decyzje o strategicznym znaczeniu dla całego kontynentu, a nawet świata. Legnica była wówczas nazywana Małą Moskwą. Ten okres bardzo trudnej historii okazał się jednak doskonałym wątkiem dla promocji miasta, szczególnie za sprawą głośnego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”.
         Dla telewizji japońskiej również najbardziej ciekawa okazała się właśnie ta część historii Legnicy, jako mało znana, ale symptomatyczna dla całej środkowej i wschodniej Europy. Autorów filmu zainspirował też fakt dokonania się w Legnicy unikalnego procesu miastotwórczego. Istniejące przez prawie półwiecze, ściśle od siebie oddzielone - nawet murem - miasto garnizonowe zamieszkiwane przez kilkadziesiąt tysięcy osób, koszarowe, pełne wojskowej infrastruktury oraz miasto cywilne o bardzo ograniczonej suwerenności połączone zostały w jeden organizm. Legnica wchłonęła „Małą Moskwę”, zagospodarowała na potrzeby mieszkańców przejęte ogromne mienie, stając się wkrótce jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków gospodarczych, administracyjnych, edukacyjnych i kulturalnych w tej części kraju.
      Trwający około 50 minut film w większości poświęcony został Legnicy. Zdjęcia realizowano w bardzo wielu miejskich plenerach, m. in. na starym mieście, w okolicach LSSE, na dworcu PKP, na lotnisku czy w obiektach należących kiedyś do wojsk radzieckich i rosyjskich. Japońscy widzowie obejrzą dokument w połowie czerwca. Zamiarem producentów jest również zaprezentowanie go poprzez kanały satelitarne w całej Azji.


1






2

foto: Piotr Krzyżanowski
Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 22.04.2009 | Wyświetleń: 401
Powrót na listę aktualności

Zobacz także