Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Trwa przebudowa legnickiego Rynku, przyległych placów i uliczek

Trwa przebudowa legnickiego Rynku, przyległych placów i uliczek
27.02.2009
          Trwająca obecnie jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców i największych w ostatnim czasie legnickich inwestycji, czyli przebudowa płyty Rynku, Placu Katedralnego, Placu Powstańców Wielkopolskich i przyległych staromiejskich uliczek rozpoczęła się 12 czerwca 2008. Tego dnia wykonawca robót objął plac budowy. Jest to II Etap Rewitalizacji Starego Miasta w Legnicy (pierwszym była modernizacja ulicy Najświętszej Marii Panny).
          Właśnie przebudowie płyty Rynku poświęcona była dzisiejsza (27 lutego) konferencja prasowa Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Do udziału w spotkaniu z mediami zaproszeni też zostali między innymi: Tadeusz Bieńkowski – Prezes firmy „Budromos” wykonującej prace, Zdzisław Kurzeja – Kierownik Legnickiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Aleksander Kalarus i Gabriela Zając-Kowalczyk – autorzy realizowanego projektu przebudowy, Jan Buczkowski – szef oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy i Romuald Piwko – przedstawiciel służb nadzoru archeologicznego.


           Wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: BUDROMOS Tadeusz Bieńkowski oraz Przedsiębiorstwo Kamieniarskie WOLSKI Kazimierz Wolski. Firma BUDROMOS wcześniej uczestniczyła w przebudowie ulicy Najświętszej Marii Panny w Legnicy, zaś WOLSKI - modernizowała Rynek Starego Miasta w Krakowie i wykonywała kamieniarkę na stacjach metra w Warszawie.
          rynek4 czerwca 2008 roku Prezydent Miasta podpisał z tym konsorcjum umowę wykonawczą. Koszt inwestycji określa ona na kwotę 15.983.868,65 zł brutto. Umowny termin zakończenia budowy to 10 sierpnia 2010 roku.
          Ten etap rewitalizacji legnickiej Starówki rozpoczął się od Placu Powstańców Wielkopolskich, części wschodniej tego skweru, której głównym akcentem stała się fontanna. Obecnie trwają prace na Placu Katedralnym oraz w części wschodniej i zachodniej Rynku.
           – Legniczanie otrzymają Rynek jak nowy. Roboty prowadzi się bez zatrzymywania normalnego ruchu, podobnie jak to było na ul. Najświętszej Marii Panny. Codziennego funkcjonowania Rynku nie można przerwać, zamknąć, mimo że faktycznie stał się on wielkim placem budowy. Jest to jednak żywy organizm. Dlatego proszę mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość dla pojawiających się uciążliwości. Jestem przekonany, że przyszły efekt jest tego wart. Liczę też, że przechodnie będą tu zachowywać szczególną ostrożność – kolejny już raz apelował Tadeusz Krzakowski.
           Prezydent podkreślał, że cały proces przygotowawczy inwestycji trwał bardzo wiele miesięcy, była ona konsultowana z mieszkańcami, ekspertami, historykami i konserwatorami. Ściśle wypełnia rygory narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania Staromiejskiego Centrum i zalecenia konserwatorskie. Wyciągnięto wnioski z doświadczeń przy przebudowie ulicy Najświętszej Marii Panny i z sugestii mieszkańców, by w możliwie szerokim zakresie stosować bardziej gładką kostkę brukową, ułatwiającą chodzenie. Płyty oraz kostki kamienne na ciągach spacerowych będą gładkie, chociaż są dwukrotnie droższe od zwykłych.
          - Wsłuchiwaliśmy się w głosy i opinie legniczan, dostosowując poszczególne rozwiązania przebudowy także do potrzeb osób niepełnosprawnych – stwierdzał Prezydent Miasta Prace muszą być i są prowadzone etapowo. Zaczyna się od bardzo skomplikowanych robót ziemnych, instalacyjnych, sieciowych, a kończy na wyłożeniu bruku.b
           Zdzisław Kurzeja powiedział, że przyjęte rozwiązania projektowe i wykonawcze są optymalne z konserwatorskiego punktu widzenia. Wyraził przekonanie, że „drugie oko Dolnego Śląska” – jak nazwał Legnicę - odzyska kształt płyty Rynku zgodny z historycznymi i funkcjonalnymi przesłankami.
           Poruszano także kwestie bezpieczeństwa pracowników i przechodniów, poruszających się po rynkowym placu budowy. Kontrola, jaką przeprowadziła tam Państwowa Inspekcja Pracy wykazała uchybienia – jak mówił Jan Buczkowski – w postaci np. wykonywania robót bez kasków czy braku odpowiednich wygrodzeń miejsc wykopów. Inwestycja znajduje się pod stałym nadzorem PIP. Zapewnienie bezpieczeństwa jest obowiązkiem wykonawcy robót. Tadeusz Bieńkowski potwierdził, że zalecenia inspektorów zostały zrealizowane. Zadeklarował, że normy bezpieczeństwa będą tu starannie przestrzegane, apelując jednocześnie do przechodniów, by respektowali wszystkie wprowadzane ograniczenia w poruszaniu się, przez wzgląd na własne bezpieczeństwo.

ZAKRES RZECZOWY ROBÓT MODERNIZACJI PŁYTY RYNKU I ULIC PRZYLEGŁYCHOBEJMUJE MIĘDZY INNYMI:
a) Plac Powstańców Wielkopolskich:
• chodniki i place kamienne – 415 m2
• tereny zieleni – 1 530 m2
• latarnie uliczne stylizowane kompletne – 3 szt.
• instalacja wodociągowa i nawadniająca – 558 mb
• kanalizacja deszczowa – 33 mb
• elementy małej architektury:
- fontanna kompletna – 1 szt.
- ławki parkowe pojedyncze – 13 szt.
- kosze na śmieci – 18 szt.
- osłona zabezpieczająca na drzewa – 10 szt.
b) Rynek i ulice przyległe - Rynek Duży i Mały, Plac Katedralny, ul. Grodzka, ul. Rycerska, wnętrze blokowe ograniczone ulicami Najświętszej Marii Panny-Rynek-Środkowa:
• nawierzchnie kamienne (jezdnie, place piesze, chodniki) – 16.290 m2
• schody i pochylnie kamienne – 350 m2
• tereny zieleni – 3 400 m2
• sieć i przyłącza wodociągowe – 166 mb
• kanalizacja i przyłącza deszczowe – 58 szt.
• studzienki osadnikowe – 3 szt.
• wpusty deszczowe – 87 szt.
• latarnie uliczne stylizowane kompletne – 57 szt.
• projektory podświetlające – 28 szt.
• studnie kablowe – 14 szt.
• linia światłowodowa – 590 mb
• rurociąg kablowy – 654 mb
• elementy małej architektury :
- osłona zabezpieczająca drzewa (pionowa) – 10 szt.
- osłona zabezpieczająca drzewa (pozioma) – 10 szt.
- gazon metalowy na drzewa ozdobne – 25 szt.
- słupy ogłoszeniowe – 4 szt.
- stojaki na rowery – 10 szt.


1

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 27.02.2009 | Wyświetleń: 973
Powrót na listę aktualności

Zobacz także