Udane wakacje z legnickim TPD

Ponad 500 dzieci i młodzieży, 70 dni, prawie 4000 przebytych kilometrów i 6 turnusów kolonijnych - to bilans tegorocznej Akcji Letniej, organizowanej przez legnicki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Od 24 czerwca do 18 sierpnia jej uczestnicy wypoczywali w nadmorskich kurortach, górach i Kotlinie Kłodzkiej. Organizatorzy, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowali turnusy w Kołobrzegu i - po raz pierwszy - w Darłówku. Zrealizowano także program kolonii rehabilitacyjno-leczniczej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Różance. Ostatnim przystankiem tegorocznej Akcji Letniej był Karpacz.
Na zaproszenie Zarządu legnickiego Oddziału TPD do III turnusu w Kołobrzegu dołączyła 15-osobowa grupa dzieci i młodzieży Polonii Ukraińskiej z Drohobycza - miasta partnerskiego Legnicy. Jak zauważa Prezes Legnickiego TPD Kazimierz Pleśniak - wspólny pobyt wzbogaca program kolonii, integruje dzieci i promuje miasto, umacnia też współpracę między narodami.
W sferze międzynarodowej legnickie TPD rozpoczęło współpracę z AIESEC -największą organizacją studencką na świecie, prowadzącą m.in. program zagranicznego wolontariatu. Owocem tych działań była praktyka podczas II turnusu w Kołobrzegu wolontariuszki z Bułgarii, Ivy Nikolovej.
Niespodziankę miały także dzieci przebywające na kolonii w Karpaczu. 10 sierpnia obchodzono tam Dzień Św. Wawrzyńca - patrona Ratowników GOPR-u. Kolonistów odwiedził Biskup Legnicki Stefan Cichy, który zapoznał się z programem kolonii. Kazimierz Pleśniak, dziękując ks. biskupowi za odwiedziny, z uznaniem podkreślił jego troskę o dobro dzieci naszej Diecezji, m.in. stworzenie „okna życia" oraz rozwój parafialnych świetlic środowiskowych.
Organizatorzy zapewnili dzieciom szereg atrakcji, nie tylko turystycznych. W programie kolonii profilaktycznej realizowane były imprezy kulturalno-oświatowe, sportowe i krajoznawcze. Popularnością cieszyły się konkursy piosenki, plastyczne, konkursy wiedzy o kurortach wypoczynkowych oraz zawody sportowe, których laureatów wyróżniano medalami i nagrodami. Nie zabrakło rejsów statkiem, kąpieli w morzu i basenie. W programie znalazły się również przedsięwzięcia profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie patologiom, występującym wśród dzieci.
W kolonii uczestniczyły dzieci w wieku 7-16 lat, głównie z rodzin niezamożnych. Lokalizację pobytu wybrano w ośrodkach szczególnie przyjaznych dzieciom.
Organizacja wypoczynku letniego była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Legnicy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji Polska Miedź oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Wykorzystano też środki przekazane TPD z 1% podatku dochodowego i nawiązek sądowych.