Uroda Legnicy według artysty fotografa

Legnica nocą, czyli niesamowite, piękne fotografie naszego miasta. Ich autor, Krzysztof Masiuk nie ukrywa, że Legnica jest jednym z miast, w którym się zakochał.
- Robiąc panoramę Legnicy nie zdawałem sobie sprawy, że miasto jest tak wielkie – opowiadał podczas wieczornego spotkania (27 lutego) w Legnickiej Bibliotece Publicznej. W spotkaniu uczestniczyło wieli zainteresowanych legniczan. Zdradził, że nocne zdjęcia naszego miasta robił aparatem pożyczonym od swojego przyjaciela legniczanina.
Autor nie kryje, że jednym z najbliższych jego sercu polskich miast jest właśnie Legnica. Po raz pierwszy odwiedził nas na początku XXI wieku.
- Jadąc do Legnicy kilkanaście lat temu, nie wiedziałem i kompletnie nie przypuszczałem, że zobaczę kawał pięknego starego miasta, z rewelacyjnymi zabytkami, które z uwagi na swój charakter są wyjątkowe – wspominał. – Później odkryłem „radziecką” część miasta. W minionym roku, gdy przyjechałem robić zdjęcia nocą, nie było śniegu. Ale była za to najpiękniejsza moim zdaniem świąteczna iluminacja w kraju.
Zainteresowanie publiczności zdjęciami, które wykonał tu w ubiegłym roku, przerosło jego najśmielsze oczekiwania. Nocna Legnica w obiektywie Krzysztofa Masiuka zachwyciła internautów, a zdjęcia z wyprawy do naszego miasta biły rekordy polubień na facebookowym profilu projektu „Zakochaj się w Polsce nocą”.
Krzysztof Masiuk to góral z pochodzenia. Podróżnik, żeglarz i fotograf z zamiłowania. Zawodowo związany z ochroną środowiska w Polsce. Prezes Zarządu Głównego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Sekretarz Narodowej Rady Ekologicznej. Miłośnik polskich gór. Zakochany w Beskidach i Bieszczadach, które wielokrotnie przemierzył z plecakiem. Autor licznych fotoreportaży m.in.: z Karaibów, Seszeli, Cyklad, Wysp Liparyjskich czy Spitsbergenu. Jego ostatni projekt, nad którym wciąż pracuje, nosi tytuł „Zakochaj się w Polsce nocą”. Prezentuje urodę polskich miast i miejscowości nocną porą. Promuje Polskę poprzez tworzenie wizerunku kraju z nowoczesną infrastrukturą, dbającego o swój wygląd zewnętrzny, łączącego dbałość o historię z funkcjonalnością i nowoczesnością.
Dzięki iluminacji i nocnej grze świateł zdjęcia nabierają zupełnie innego, niejednokrotnie fantastycznego wymiaru. Ze zrealizowanych fotografii powstają wystawy, które prezentowane są w przestrzeniach publicznych oraz w pomieszczeniach zamkniętych w wielu miastach na całym świecie. Zdjęcia wykonane w ramach projektu były eksponowane m.in. w:
• Paryżu - Biblioteka „Secteur musique Médiathèque de Sélestat”
• Zakopanem - Park Miejski
• Senacie RP – Dni Muzeów
• Strasburgu – Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy
• Paryżu - Galeria Roi Dore
• Krynicy – Forum Ekonomiczne
• Poznaniu – Międzynarodowe Targi POLEKO
• Świdnicy – Kongres Regionów
• Warszawie – skwer obok Pałacu Prezydenta i na stacjach Metra
• Tarnowie – Rynek główny
• na Centralnych Stacjach PKP (Galeria Open) – we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni.