W Galerii Sztuki Marek Sobczyk i jego „Badania mózgu w Polsce 1979-2012”

W czwartek (11 października) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki (Pl. Katedralny 1) odbędzie się wernisaż wystawy Marka Sobczyka „Badania mózgu w Polsce 1979-2012 (Obrazy i komentarze)”.
Obrazy Sobczyka, absolwenta malarstwa (1975-1980) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to frapujące kalambury z wielopłaszczyznowymi odniesieniami kulturowymi. Artysta od lat czerpie inspirację z popkultury, inspiruje go obecna sytuacja społeczno-polityczna. Ważne jest dla niego „tu i teraz”. Zaskakuje odniesieniami, łączeniem różnych motywów z różnych porządków rzeczywistości, bawi się znaczeniami.
Prezentowany w galerii szeroki zestaw prac (ponad 50 obrazów) stanowi retrospektywną podróż po dotychczasowej twórczości artysty. Bezkompromisowość z jaką artysta ukazuje życie, rozpoczęła się od kontrowersyjnej wystawy dyplomowej, która została ocenzurowana przez władze uczelni. W obrazach prezentowanych na tej wystawie malarz za pomocą kolorów oddał brzydotę i tandetę ówczesnych blokowisk, co zostało odczytane jako krytyka komunistycznego ustroju. Stan wojenny, nastroje społeczne stały się pretekstem do kolejnych obrazów, czego przykładem jest obraz Ganja (Gandzia, 14 grudnia 1981), przedstawiający Wojciecha Jaruzelskiego z rakietą w ustach zamiast jointa. Lata 80 stanowią okres w którym dominują kompozycje figuralne o bogatej kolorystyce i fakturze malarskiej. W kompozycjach poruszane są wątki religijne i polityczne dając często zaskakujące obrazy takie jak w przypadku Biczowania Chrystusa z 1988 r. Od lat 90 w kompozycjach Sobczyka pojawiają się dekoracje i ornamenty. Artysta za pomocą dekoracyjnych motywów odświeża dawne prace, nadając im aktualny wydźwięk.