Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

W Legnicy XIV Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach

W Legnicy XIV Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach
30.04.2013

Blisko dwuletnie starania Prezydenta Legnicy przyniosły oczekiwany efekt. Już w maju tego roku w Legnicy zorganizowane zostaną Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach. Ta prestiżowa impreza sportowa rozpocznie się 4 maja i potrwa w Hotelu Qubus do 16 maja. Jej organizatorami są nasze miasto i Klub Szachowy Polonia Wrocław – jeden z najlepszych w Polsce, partnerami zaś: Polski Związek Szachowy,  Europejska Unia Szachowa, Dolnośląski Związek Szachowy, Legnickie Centrum Kultury, OSiR i Galeria Piastów. Sponsorem strategicznym przedsięwzięcia jest DSA SA Financial Group.

Legnica gościć będzie około 600 uczestników Mistrzostw, w tym ponad 300 zawodników, ale również ich rodziny, trenerów, sędziów i działaczy. Ponieważ impreza stanowi kwalifikację do szachowego Pucharu Świata, należy spodziewać się obecności europejskiej elity szachowej. Udział zapowiedziało 140 arcymistrzów. Możliwe, że w charakterze gościa pojawi się sam Garii Kasparow. To świadczy o randze turnieju, najważniejszego w Europie. W historii polskich szachów takich zawodów w naszym kraju jeszcze nie było.

Najliczniejsze ekipy przyślą federacje szachowe z Polski, Rosji, Czech, Niemiec i Ukrainy. Zawody będą rozgrywane w jednej z sal w Hotelu  Qubus, codziennie w godz. 15 – 20. Wstęp bezpłatny, ale należy się liczyć z tym, że gdy będzie dużo chętnych do obejrzenia zmagań szachistów, nastąpi rotacja. O tym, co się dzieje na 100 szachownicach będzie można też dowiedzieć się, obserwując internet. Wystarczy śledzić partie na stronie www.eicc2013.pl. Zwycięzców zawodów poznamy 16 maja. Pula nagród wynosi 100 tysięcy euro. Mistrz Europy zainkasuje z tego 14 tys. euro.

- Chcemy, żeby legniczanie także z radością doświadczyli faktu rozgrywania w naszym mieście turnieju o europejskiej randze – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej (30 kwietnia) Dorota Purgal, zastępca prezydenta. – Legnica leży w centrum Europy i szachistom również jest z nią po drodze.

Niewątpliwą wizualną atrakcją Mistrzostw będzie ich otwarcie, które nastąpi 4 maja, o godz. 18 na legnickim Rynku. Będziemy mogli obejrzeć barwne widowisko plenerowe „Sen szachisty” w wykonaniu Teatru AVATAR. Z kolei 12 maja, w dniu przerwy w Mistrzostwach, Legnickie Centrum Kultury zorganizuje Piknik Szachowy.

Ponieważ szachiści są sportowcami lubiącymi także grać w piłkę nożną czy tenis, udostępniona zostanie im baza sportowa w parku, korty tenisowe, będą mogli skorzystać także z krytej pływalni „Delfinek” . Na 9 maja na boisku treningowym w parku zapowiadany jest mecz piłkarski szachistów - Polska kontra reszta świata w piłce nożnej. Początek tych zapowiadających się interesująco zmagań o godz. 10. LCK zorganizuje dla zawodników i osób towarzyszących atrakcyjne wycieczki po mieście i okolicy. Zakończenie Mistrzostw - 16 maja około godz. 20 w Hotelu Qubus. Wystąpi także Teatr AVATAR z widowiskiem Pieśń Bugajów.

Opublikował: epietrakowska_l | Dodano: 30.04.2013 | Wyświetleń: 95
Powrót na listę aktualności

Zobacz także