Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Waldemar Krzystek laureatem Nagrody Miasta Legnicy

Waldemar Krzystek laureatem Nagrody Miasta Legnicy
09.06.2009
    15 czerwca 2009 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Legnicy, która odbędzie się w sali Akademii Rycerskiej o godzinie 17.00, WALDEMAR KRZYSTEK wyróżniony zostanie Nagrodą Miasta Legnicy. Na wniosek Prezydenta Tadeusza Krzakowskiego nagrodę tę, w wysokości 15 tysięcy złotych, przyznała wybitnemu reżyserowi Rada Miejska.
    W latach 1996-2008 laureatami Nagrody Miasta było 21 znanych osobistości życia społecznego Legnicy: TADEUSZ CYBOROWSKI (1996), KS. JAN MATEUSZ GACEK (1996), KAZIMIERZ PLEŚNIAK (1996), JERZY OSIECKI (1997), MIECZYSŁAW PAWEŁEK (1997), MARIA CHRZANOWSKA (1998), WŁODZIMIERZ MRÓZ (1998), CEZARY RADCZAK (1998), TADEUSZ GUMIŃSKI (1999), ANTONI DRAGAŃCZYK (1999), HALINA STRUGAŁA-STAWIK (2000), WACŁAW MAKOWSKI (2000), STANISŁAW MORYTO (2000), RYSZARD CHAMER (2001), STANISŁAW DĄBROWSKI (2003), BRONISŁAW FREIDENBERG (2003), ANDRZEJ KACZKOWSKI (2003), CZESŁAW KOWALAK (2005), JACEK GŁOMB (2006), BENEDYKT KSIĄDZYNA     (2007), JERZY STARZYŃSKI (2008).
    W uzasadnieniu wniosku Prezydenta Legnicy o nadanie Nagrody czytamy:
Pan Waldemar Krzystek (urodzony w 1953 r.) jest wybitnym polskim reżyserem i scenarzystą filmowym średniego pokolenia. Dzieciństwo i młodość spędził w Legnicy. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej i zdobył świadectwo dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i wydziału reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
    Był świadkiem ważnych dla dziejów miasta wydarzeń drugiej połowy XX wieku i w nich od lat znajduje twórczą inspirację dla teatralnej i filmowej twórczości. Rodzinne miasto wyniósł w swych dziełach do rangi areny zdarzeń bardzo ważnych dla najnowszej historii Polski. Fabuła pierwszego spośród bardziej znanych jego legnickich filmów - „W zawieszeniu” (1987 r.), z wielkimi kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Radziwiłowicza, oparta jest na dramatycznych wydarzeniach pierwszych powojennych lat Legnicy. Motywy przemocy politycznej w Polsce obecne są także w filmie „Zwolnieni z życia” (1992 r.). Niepowtarzalną atmosferę miasta utrwalił w „Balladzie o Zakaczawiu” (2001 r.) – dziele o niezwykłej urodzie, zrealizowanym dla Teatru Telewizji na podstawie spektaklu przygotowanego przez Teatr Heleny Modrzejewskiej. Legnica trafiła w nim do świadomości Polaków jako niemal magiczne miejsce, w którym zwykłe ludzkie losy, zwykłe uczucia odnoszą zwycięstwo nad narzucanymi z zewnątrz ograniczeniami wolności człowieka.
    Dorobek tego twórcy to również filmy: „Powinowactwo” (1984 r.), „Ostatni prom” (1989), „Polska śmierć” (1994 r.), „Nie ma zmiłuj” (2000 r.) oraz spektakle teatru telewizji, m. in.: „Ballada o zabójcach” (2000 r.), „Wizyta starszej pani” (2002 r.), „Dobry adres” (2004), „Norymberga” (2006 r.) czy „Ballada o kluczu” (2008 r.). Autor zawsze wierny jest kreowaniu humanistycznej wizji człowieka uwikłanego w bezduszne mechanizmy historii i polityki.

    W okresie od sierpnia do listopada 2007 roku Waldemar Krzystek realizował w Legnicy zdjęcia do filmu „Mała Moskwa” na podstawie własnego scenariusza. Praca nad scenariuszem i całym projektem, nim trafił on do realizacji, trwała aż 5 lat. Światowa prapremiera odbyła się w legnickim kinie „Ognisko” 17 września 2008 roku. Tego dnia podczas publicznych projekcji, z udziałem reżysera i gwiazd filmu, „Małą Moskwę” obejrzało ok. 1.500 legniczan. Jego akcja toczy się w Legnicy w latach 1967-1968 oraz współcześnie. Dzieło opowiada mało znany ogółowi Polaków rozdział w historii miasta, gdy było ono podzielone murem, za którym stacjonowały jednostki Armii Czerwonej i gdzie zapadały decyzje mające wpływ na losy świata. Wówczas Legnica była „Małą Moskwą”, w której rozegrał się dramat zakazanej miłości Polaka i Rosjanki.
    20 września 2008 roku w Konkursie Głównym 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Grand Prix - „Złote Lwy” otrzymała „Mała Moskwa”. Odtwórczyni głównej roli - Svetlana Khodchenkova zdobyła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Film został też nagrodzony przez TVP jako dzieło najpełniej realizujące społeczną misję nadawcy publicznego. Tego dnia Legnica przebojem trafiła na usta i do świadomości całego kraju.
    Dzieło Waldemara Krzystka, którego walory specjaliści, a przede wszystkim publiczność kinowa określają jako wybitne, stanowi ogromną wartość dla promocji naszego miasta zarówno w kraju, jak i poza granicami. Legnica skupia na sobie uwagę setek tysięcy widzów w Polsce, a już wkrótce, dzięki zainteresowaniu zagranicznych dystrybutorów, poznają ją widzowie w Europie i na świecie.
    „Mała Moskwa” - film całkowicie autorski, a także najbardziej legnicki film fabularny w historii polskiej kinematografii, powstał wyłącznie dzięki osobistemu i emocjonalnemu zaangażowaniu w ten projekt jego twórcy – Waldemara Krzystka, który konsekwentnie podkreślał osobisty związek z miastem swojej młodości. Dzięki temu artystyczny sukces Waldemara Krzystka stał się wielkim promocyjnym sukcesem Legnicy. Stało się tak, bo Waldemar Krzystek ukochał swoje miasto i daje nam tego dowód, wprowadzając je do zbiorowej świadomości i pamięci Polaków. A my winniśmy ten akt i docenić i uhonorować.
    W najnowszej historii Legnicy niewielu znaleźć by można ludzi równie głęboko oddanych i zasłużonych dla miasta, co Waldemar Krzystek. Niewiele też można znaleźć miast, obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia czy Łodzi, równie mądrze ukazanych w polskiej kinematografii, co Legnica – właśnie za sprawą wiernego miastu twórcy, legniczanina na zawsze, jak sam o sobie mawia – Waldemara Krzystka.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 09.06.2009 | Wyświetleń: 1001
Powrót na listę aktualności

Zobacz także