Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Wpadnij do Muzeum Miedzi. Czekają fajne wystawy i eksponaty

Wpadnij do Muzeum Miedzi. Czekają fajne wystawy i eksponaty
29.12.2022

Jeżeli nie widziałeś jeszcze machin Jarosława Jaśnikowskiego, albo armaty-wiwatówki obwieszczającej codzienne-niecodzienne chwile, to nie zwlekaj i odwiedź  Muzeum Miedzi.  Zobaczysz tutaj interesujące wystawy i poznasz kawał jego historii.   

Muzeum wraz z oddziałami od 1 października pracuje wg zimowego harmonogramu: jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17. W sobotę, 31 grudnia Muzeum Miedzi w Legnicy i wszystkie jego oddziały, w tym Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, czynne do godz. 15.

Wystawy:
60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy

listopad 2022 – czerwiec 2023

Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2

            Pierwsza była metalowa skrzynia i armata-wiwatówka, która obwieszczała codzienne-niecodzienne chwile, narodziny, święta, wesela. Obydwa przedmioty ofiarowali legniczanie, którzy czuli, że powinny one znaleźć się w muzeum. Dziś magazyny są wypełnione cenne przedmiotami, które Muzeum Miedzi w Legnicy od lat gromadzi z myślą o kolejnych pokoleniach. Są one świadectwem ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, a księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów. Część tych niezwykłości będzie można podziwiać podczas jubileuszowej wystawy.

            Legnickie muzeum pełni dwie funkcje. Jest jednym z niewielu na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi. Dokumentuje także historię Legnicy i regionu od pradziejów po współczesność.

            Jubileuszowa ekspozycja to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różnorodne kolekcje znajdują się w legnickich zbiorach. Od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność. Będzie malarstwo, rzeźba, biżuteria, archiwalia. Zobaczycie płaskorzeźbę „Strącenie aniołów" odlaną z formy wykonanej przez. Wyspiańskiego, meble ze słynnego Domu Prijoma, numizmaty, broszki Fajngolda i Grunwalda, stare mapy, ale również zrekonstruowany grób z czasów kultury unietyckiej, dystrybutor paliwa, strój hutnika i wiele więcej. Zapraszamy.

Armato, strzelaj! Muzeum Miedzi obchodzi 60. urodziny. Świętujcie razem z nami!

„Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”

listopad 2022 – marzec 2023

gmach główny Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3 (wejście od ul. św. Jana)

 

            W 2022 roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowało wystawę prezentującą część kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu podarować muzeum wybrane prace. Powstała więc kolejna ekspozycja pt. „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”. Prezentuje ona różne realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. prace z serii „Magiczna Legnica”, umieszczone w miejskim kalendarzu w 2017 r., a także inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconych rodzinnemu miastu.

JAROSŁAW JAŚNIKOWSKI

            Urodził się w Legnicy w 1976 r. Malarstwem zajmuje się od 1991 r. Swoje pierwsze kroki na drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej pedagog Mirosławy Lickiewicz. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany w 1994 r. Nagrodą Prezydenta Legnicy. W 1998 r. – pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi – Jaśnikowski postanawia poświęcić się surrealizmowi. W tym samym roku rozpoczyna naukę w głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie w 2001 r. pod kierunkiem wybitnego głogowskiego artysty malarza Telemacha Pilitsidisa broni dyplom z malarstwa. Od tego czasu artysta konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim środowisku twórców związanych z realizmem magicznym. Jego obrazy są prezentowane obok prac takich artystów jak Olbiński, Sętowski, Kołpanowicz, Yerka czy Beksiński. Zamiłowanie Jarosława Jaśnikowskiego do parowozów, machin latających i wszelkich pojazdów z przełomu XIX i XX w. zaowocowało wieloma obrazami tworzonymi w klimatach steampunku. Artysta obecnie uchodzi za czołowego reprezentanta tego nurtu w polskim malarstwie.

            Jaśnikowski tworzy historię światów alternatywnych – fantastycznej rzeczywistości, w której działają inne prawa fizyki. Na pracach artysty pojawiają się olbrzymie surrealistyczne machiny, które swą monumentalnością rzucają wyzwanie światu. Ważnym tematem obrazów Jaśnikowskiego jest również czas oraz przemijanie. Jednak czas na jego obrazach przyjmuje rożne wartości i właściwości. Nie do końca jest liniowy, nie do końca mierzalny, a nierzadko nabiera cech materialnych. W twórczości tego artysty pojawiają się również nawiązania do filozofii, teologii, jak i historii. Artysta stworzył rozpoznawalny styl, a jego obrazy wyróżnia znakomity warsztat malarski. Przykłada dużą wagę do szczegółu, poprawnego zestawienia kolorów oraz do właściwej kompozycji. Prace legniczanina były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

 

 „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”

wrzesień 2022 – marzec 2023

gmach główny Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3 (wejście od ul. św. Jana)

            Na powstanie tego znanego w Polsce, ale i w Europie posągu złożyło się kilka historii: życie w rodzącym się zagłębiu miedziowym, współpraca z ogromnymi zakładami przemysłowymi, obserwacja górników i robotników. Ale bezpośrednim powodem stworzenia "Żelaznych ludzi" był plener w Jastrzębiu Zdroju w latach 70., gdzie Zbigniew Frąckiewicz miał zaprojektować rzeźbę ożywiającą miasto. Szukał więc inspiracji, chodził po szarym blokowisku, aż trafił do ronda, do którego nie prowadziły żadne drogi. Brzydota i absurdalność miejsca nasunęły mu pomysł, aby postawić tam posąg nagiego człowieka.

            Tak powstał cykl „Ludzi z żelaza”, który jest najbardziej znany w twórczości tego mocno związanego z zagłębiem miedziowym rzeźbiarza, To cykl uznawany za jeden z najważniejszych zrealizowanych w Polsce w latach 80. i 90. Teraz można go zobaczyć w Muzeum Miedzi w Legnicy.

            Zapraszamy na wystawę Zbigniewa Frączkiewicza, wszechstronnego artysty od lat związanego z zagłębiem miedziowym, którego głównym środkiem wyrazu jest rzeźba. Zarówno niewielkich rozmiarów, kameralna jak i monumentalna. Znanego także jako twórca pomnika upamiętniającego ofiary Sierpnia`92 w Lubinie, prototypowego logo Miedzi Legnica, siedmiometrowego krzyża milenijnego w Bolesławcu i wielu innych prac.  Na wystawie zaprezentowane zostaną rzeźby, projekty graficzne, prace malarskie, rysunkowe wybrane z bogatego dorobku artysty.

„Zapomniane obozy napoleońskie”

wrzesień 2022 – czerwiec 2023

Miejsce wystawy: Urząd Miasta i Gminy Prochowice, Rynek 1

(w godzinach pracy placówki)

            Co zostało po Napoleonie? Zapraszamy do Prochowic na wystawę „Zapomniane obozy napoleońskie". Podsumowuje ona trwające od 2020 r. poszukiwania miejsc obozów wojsk francuskich, które stacjonowały w okolicy w czasie zawieszenia broni podczas kampanii 1813 r. Na ekspozycji znalazły się wybrane zabytki odnalezione na terenie obu obozów, a także mundur i broń żołnierzy napoleońskich stacjonujących w rejonie Legnicy i Prochowic w 1813 r. Na szczególną uwagę zasługują guziki mundurowe z liczbami 139, 140, 141, sprzączki i klamry mundurowe, metalowa aplikacja w kształcie korony oraz dozownik prochu.

            Inicjatorem badań jest Stowarzyszenie „Floren Legnicki, w opracowanie materiałów zabytkowych, ich konserwację oraz przygotowanie ekspozycji włączył się Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy.

            W latach 2021‒2022 badaniami z wykorzystaniem wykrywaczy metali objęte zostały dwa miejsca. W pierwszym sezonie zweryfikowano obóz w okolicach nieistniejącej dziś wsi Piątnica, przy obecnej ul. Pawickiej w Legnicy. Udało się pozyskać zabytki ruchome, które można łączyć z obozem żołnierzy napoleońskich 10. Dywizji III Korpusu Armii Bobru. Sezon badawczy w roku 2022 poświęcono na weryfikację obozu 8. Dywizji III Korpusu Armii Bobru rozlokowanego na północ od Prochowic.

W organizację wystawy przygotowanej przez Dział Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy włączył się Urząd Miasta i Gminy Prochowice oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy

„Bonus Campus, czyli poszukiwania pola bitwy 1241 r.”

kwiecień 2022 – marzec 2023

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

            Choć słyszała o tym wydarzeniu cała Europa, a od jego czasu minęło kilka wieków, wciąż tak naprawdę nie wiadomo, gdzie wojska księcia Henryka Pobożnego starły się z mongolską armią w 1241 r. Poszukiwania pola boju mają długą tradycję, mimo to brakuje dowodów, które bezspornie pozwoliłyby zlokalizować to miejsce walk, do jakich doszło na Dobrym Polu, niedaleko nowo wybudowanego zamku w Legnicy.

            Nasz obraz bitwy pod Legnicą z 1241 r. opiera się głównie na przekazie kronikarza Jana Długosza. Historycy próbują zweryfikować wiadomości podane przez polskiego kronikarza. Pierwsze próby ustalenia podjęto w latach 60. w związku z planowanym otwarciem Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Po badaniach pól bitewnych na Psim Polu oraz pod Grunwaldem było to kolejne takie przedsięwzięcie w powojennej Polsce.

            Wystawa, która prezentowana jest od 9 kwietnia 2022 r. w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu omawia przede wszystkim wyniki poszukiwań prowadzonych w ciągu ostatnich lat na polach pod Legnicą. Zainicjowało je w 2018 roku przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego, a ich realizacja prowadzona jest we współpracy z Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Fundacją Archeologiczną Archeo. Ekspozycja uprzednio prezentowana była w gmachu głównym Muzeum Miedzi w Legnicy.

Podczas badań z lat 2018-2021 odkryto prawie 600 zabytków, datowanych na okres od neolitu po XIX/XX wiek, w tym militaria o metryce średniowiecznej. Jak wyglądały? Czemu służyły? I czego dzięki nim się dowiedzieliśmy? Jakie metody stosowano w czasie poszukiwań? W czym pomagało wojsko, które do dyspozycji miało gaziki, ciężarówkę, mikrobus i helikopter. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy, oglądając ekspozycję

Wystawy stałe:

  1. „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”
  2. „Akademia Rycerska – dzieje gmachu i instytucji”
  3. „Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241” (Legnickie Pole)

W przygotowaniu

„Moc dla miasta. Dzieje legnickiej energetyki”

styczeń -

gmach główny Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 3 (wejście od ul. św. Jana)

wernisaż: 20 stycznia godz. 17.00

W styczniu przyszłego roku mija 125 lat od powstania tutejszego zakładu energetycznego. Dlatego też w naszym kalendarzu wystawienniczym na 2023 r. ważne miejsce zajmować będzie wystawa czasowa poświęcona historii legnickiej energetyki.

Dzięki niej opowiemy zarówno o historii (okres niemiecki, radziecki zarząd nad elektrownią w latach 1945-1947 i późniejsze dzieje legnickiego Zakładu Energetycznego), jak i pracownikach tego kluczowego dla funkcjonowania naszego miasta przedsiębiorstwa. Nie zabraknie więc informacji o pracy energetyków oraz przede wszystkim oryginalnych przedmiotów oraz sprzętu, który przez dekady służył pracownikom energetyki.

Natomiast z myślą o najmłodszych zamierzamy przygotować cykl warsztatów i lekcji muzealnych dla uczniów legnickich szkół, w tym także zajęć z udzielania pierwszej pomocy oraz szeroko pojętego BHP związanego z użytkowaniem energii elektrycznej. Warto przy okazji wspomnieć, iż mecenasem wystawy została firma TAURON Dystrybucja SA., która od lat prowadzi działania edukacyjne pod szyldem „Bezpieczniki TAURONA”

Zwiedzanie Mauzoleum Piastów (od wtorku do piątki w godz. 10-14)

            Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy powstało w latach 1677-1679 i jest pierwszą na Dolnym Śląsku barokową kaplicą grobową. Należy do najwybitniejszych zabytków epoki łączących w harmonijną całość wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę i malarstwo. To właśnie tu spoczywają ostatni z rodu Piastów. Wśród nich książę Jerzy Wilhelm, ostatni męski potomek rodu i ostatni przedstawiciel królewskiej dynastii Piastów. Jednakże mauzoleum jest pomnikiem całej dynastii Piastów.

Zwiedzanie mauzoleum jest możliwe od środy do piątku w godz. 10-14, o ile nie będzie wtedy sprawowana liturgia. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja – 76 862-49-49. Bilet kosztuje 5 zł (nie obowiązują zniżki) i można go kupić w kasie Muzeum Miedzi w godzinach pracy placówki.

 Źródło: Muzeum Miedzi

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 29.12.2022 | Wyświetleń: 870
Powrót na listę aktualności

Zobacz także