Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Wspólnie dla lepszego życia i perspektyw młodzieży. Legnica i KGHM Polska Miedź

Wspólnie dla lepszego życia i perspektyw młodzieży. Legnica i KGHM Polska Miedź
10.12.2019
Wspólnie dla lepszego życia i perspektyw młodzieży. Legnica i KGHM Polska Miedź

W hotelu Qubus w Legnicy odbyła się (10 grudnia) konferencja organizowana wspólnie przez miasto Legnicę i Fundację KGHM Polska Miedź SA, dotycząca zintegrowanej polityki miast i gmin Zagłębia Miedziowego na rzecz dzieci i młodzieży.

Uczestniczyli m.in. prezydent Tadeusz Krzakowski, Starosta Legnicki Adam Babuśka, Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź SA Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, biskup pomocniczy Marek Mendyk, księża, nauczyciele z regionu, dyrektorzy szkół i naukowcy z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, którzy przeprowadzili badania w szkołach, opracowali wnioski i zaproponowali strategię rozwiązań terapeutycznych.

- To jest projekt absolutnie pionierski – powiedział prezydent Legnicy. – W mieście przebadano pięć placówek. Mamy wyniki tych badań. Każda szkoła otrzymała osiemdziesięciokartkowy raport. Nie omijają nas uczniowskie problemy i dylematy, choć żyjemy w najbogatszym po Wrocławiu mieście na prawach powiatu na Dolnym Śląsku – mówił prezydent Krzakowski. – Znamy wyniki związane z zagrożeniami, znamy określone sposoby przeciwdziałania zagrożeniom i modele działań profilaktycznych. To wielki postęp i ułatwienie. Dziękuję KGHM Polskiej Miedzi za tak celnie wypełnianą misję firmy odpowiedzialnej społecznie, która ostatnio wsparła również nasz projekt Zdrowa Legnica i ważne działania wolontariackie.

- Rodzina to najważniejsze środowisko wychowawcze, kształtujące młodego człowieka, kolejnym jest oczywiście szkoła. Wszystkie te ogniwa muszą znać zarówno plusy, jak i minusy zachowań młodzieżowych, byśmy mogli skutecznie uczniom pomagać – mówiła Lidia Marcinkowska-Bartkowiak z KGHM.

Szymon Grzelak, prezes zarządu IPZIN z Warszawy, współautor nowej metody poznawania i wspierania zintegrowanego uczniów oraz wiceprezes Dorota Żyro - prowadząca badania, za główne środowiska wpływające pozytywnie na młodzież wskazali m.in. rodzinę – rodziców, dziadków, rodzeństwo i resztę wspólnoty domowej. Kolejna jest szkoła i narzędzia, jakie stosuje, a bardzo ważnym ich zadaniem środowiskiem kształtującym postawy, jest kościół i organizacje wyznaniowe.

Konferencja „Razem dla młodzieży - Profilaktyka zintegrowana jako odpowiedź na potrzeby rozwojowe i problemy nastolatków w Zagłębiu Miedziowym” to podsumowanie społecznego projektu, realizowanego w miastach i gminach Zagłębia Miedziowego od czerwca do października tego roku. Skierowana jest do przedstawicieli władz samorządowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, dyrektorów szkół, przedstawicieli organizacji i osób pracujących z młodzieżą. Celem konferencji było zainicjowanie debaty z udziałem osób i instytucji zajmujących się wychowaniem, kondycją młodzieży szkolnej, jej potencjałem i zagrożeniami, na które mogą być podatni oraz profilaktyką i rozwiązywaniem ich problemów w oparciu o model profilaktyki zintegrowanej.

Na przełomie 2019 roku we wszystkich powiatach Zagłębia Miedziowego oferowany był pakiet działań profilaktycznych, realizowanych przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, a finansowany przez Fundację KGHM. W jego ramach odbyły się badania młodzieży z klas siódmych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Łącznie badaniami objęto 800 uczniów szkół różnego szczebla, analizując potrzeby młodych i stojące przed nimi zagrożenia, np.: używki, narkotyki, dopalacze, hazard, alkohol, pornografia, przemoc, stress szkolny, czy myśli samobójcze). Ważne jest też umiejętne demaskowanie zagrożeń i ścieżka, która prowadzi do uwolnienia się od nich.

Instytut Profilaktyki Zintegrowanej rekomendował szkołom i uczniom program profilaktyczny Archipelag Skarbów®, skierowany do wszystkich uczniów biorących udział w badaniu. W 12 jednostkach samorządu terytorialnego przeprowadzono warsztaty szkoleniowe Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki.

 
 
Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 10.12.2019 | Wyświetleń: 2226
Powrót na listę aktualności

Zobacz także