Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Zmarł Jan Bocheński, artysta, nauczyciel, dyrektor BWA. Pożegnamy Go w poniedziałek

Zmarł Jan Bocheński, artysta, nauczyciel, dyrektor BWA. Pożegnamy Go w poniedziałek
17.01.2019
Zmarł Jan Bocheński, artysta, nauczyciel, dyrektor BWA. Pożegnamy Go w poniedziałek

W wieku 71 lat, 16 stycznia 2019 r., w legnickim szpitalu zmarł Jan Hieronim Bocheński. Całe Jego zawodowe i twórcze życie związane było z naszym miastem. Pracę rozpoczął jako nauczyciel wychowania plastycznego w Młodzieżowym Domu Kultury i w I Liceum Ogólnokształcącym. Jego uczniowie do dziś wspominają Go jako legendarnego nauczyciela. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (21 stycznia) o godz.12.15 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Legnicy.

Przez całą dekadę lat 80. piastował funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. Uczynił z tej instytucji bardzo ważny w regionie i kraju ośrodek sztuki. Zorganizował galerie w Legnicy, Lubinie i Głogowie. Wciąż poszukujący najlepszych pomysłów i talentów, niespokojny i niepokorny mecenas oraz twórca. Zawsze przyjaciel artystów, a czasem ich mentor. Przed publicznością szeroko otwierał drzwi do poznania najwartościowszych i najnowszych zjawisk w sztukach plastycznych. Był m.in. jednym z pomysłodawców i założycieli Festiwalu Srebra, gromadząc wokół siebie najlepszych w kraju artystów w tej dziedzinie. Organizował międzynarodowe plenery plastyczne i wystawy z udziałem młodych, a także uznanych już artystów. Zarząd Miasta w roku 2000 uhonorował Jana Bocheńskiego Odznaką Zasłużonego dla Legnicy.

Po rozstaniu się z pracą w instytucjach oddawał się własnej twórczości, malował, tworzył grafiki, był projektantem i aranżerem wnętrz. Działał jako grafik w redakcjach Tygodnika Obywatelskiego i Gazety Legnickiej. Prowadził też działalność gospodarczą. Swoje prace wystawiał w krajowych galeriach, a wiele z nich trafiło do prywatnych kolekcji.

Przez wiele lat walczył z podstępną chorobą. Ale nawet wtedy pracował i zawsze troszczył się o swoje ukochane koty.

Odszedł Człowiek, którego zasług dla rozwoju kultury i sztuki w Legnicy nie da się przecenić.

             

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 17.01.2019 | Wyświetleń: 484
Powrót na listę aktualności

Zobacz także