Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

W dawnym atelier. Dzieje fotografii w Legnicy 1839–1939

Muzeum Miedzi w Legnicy
powiększ zdjęcie:
01.06 00:00 - 30.06 00:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

Akademia Rycerska

Wynalazek utrwalania obrazu w formie fotografii, który od 1839 r. rozpowszechnił się w świecie dzięki dokonaniom Francuza Jacquesa Louisa Daguerre’a, zmienił oblicze historii i jednocześnie „zatrzymał czas”.

220 lat temu, w 1842 r. pojawiło się w legnickiej prasie pierwsze ogłoszenie o wykonywaniu przez malarza portretowego Theodora Barschalla „portretów świetlnych” przy pomocy nowej metody. Za sprawą Alexandra barona von Minutoli Legnica posiada ważne miejsce w dziejach powszechnych fotografii. Obszerne albumy, zawierające zdjęcia jego cennej kolekcji starożytności i wyrobów rzemiosła zgromadzonej na zamku legnickim, były w swoim czasie pionierskim przedsięwzięciem edytorskim.

Ekspozycję w Muzeum Miedzi ozdobią portrety legniczan sprzed wieków. Dzięki unikatowym fotografiom na wystawie zaprezentowany zostanie także nieznany obraz miasta.

Wystawę dopełniają przykłady strojów z przełomu XIX/XX w., zabytkowy sprzęt używany w codziennej pracy fotografów oraz inne przykłady kultury materialnej minionych wieków.

Powrót na listę wydarzeń