Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

„Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowski”

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
25.11 17:00 - 25.11 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

W tym roku Muzeum Miedzi obchodzi 60-lecie istnienia i z tej okazji przygotowano wystawę prezentującą część muzealnej kolekcji. Ale to tylko jeden urodzinowy akcent wystawienniczy. Bo oto Jarosław Jaśnikowski, artysta związany nierozerwalnie z Legnicą, postanowił z okazji jubileuszu 60-lecia podarować muzeum około 30 swoich prac. Powstała więc kolejna ekspozycja „Machiny wyobraźni. Jarosław Jaśnikowskiego”.

Na ekspozycji można będzie zobaczyć znane realizacje Jaśnikowskiego, w tym m.in. wybrane prace z serii „Magiczna Legnica” – serii obrazów, które umieszczono w miejskim kalendarzu w 2017 r., inkografie przedstawiające przekrojowo twórczość artysty oraz kilka rysunków poświęconym także rodzinnemu miastu.

Urodzony w Legnicy w 1976 r. Jarosław Janikowski malarstwem zajmuje się od 1991 r. Jego pierwsze prace powstają w nurcie sztuki science fiction, jednak w 1998 r., pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka, prezentowanej w Muzeum Miedzi w Legnicy, i spotkania z samym artystą, Janikowski rozpoczyna eksperymenty z surrealizmem.

Sam często o sobie mówi, że jest opowieściomalarzem, jednak nie uważa się za twórcę świata, który możemy oglądać na jego płótnach. Artysta mówi, że pełni tylko rolę obserwatora i kronikarza, a jego obrazy są oknami, poprzez które oglądający może zajrzeć do innego świata – Świata Alternatywnego. Janikowski uważa, że takich światów może być nieskończenie wiele, a badanie tego jednego, konkretnego, jest jego największą pasją.

Jarosław Jaśnikowski jest popularny i ceniony w Polsce, jest także najbardziej znanym twórcą polskiego steampunku w malarstwie. Stworzył rozpoznawalny styl, a jego obrazy wyróżnia znakomity warsztat malarski. Artysta przykłada dużą wagę do szczegółu, poprawnego zestawienia kolorów, oraz do właściwej kompozycji. Prace Janikowskiego były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, są w kolekcjach na całym świecie.

 

Powrót na listę wydarzeń